Wersja audio
W połowie listopada 2022 roku, w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie NASA zapoczątkowała historyczną misję Artemis I. Celem jest powrót człowieka na Księżyc. Lot kapsuły Orion z manekinami na pokładzie trwał ponad 3 tygodnie, w tym czasie pokonała ona 2 miliony kilometrów i okrążyła Księżyc. 11 grudnia wylądowała bezpiecznie na Ziemi.
Data lądowania kapsuły nie była przypadkowa. Dokładnie 50 lat temu dwaj astronauci z lotu Apollo 17 po raz ostatni wylądowali na Srebrnym Globie.
Jeśli plany NASA się spełnią, w ciągu najbliższych kilku lat w kosmos poleci już nie manekin, ale człowiek. A to dopiero początek. Plany są śmiałe. Chodzi nie tylko o to, by postawić na stopę na Księżycu, ale by zostać tam na dłużej.
Czy Amerykanom uda się zbudować księżycową bazę? A może ubiegną ich Chińczycy? Jakie korzyści płyną z kosztownej eksploracji kosmosu? Chodzi o władzę, wiedzę, przewagę militarną, surowce, a może poszukiwanie nowego domu?
O tym porozmawiam z Jakubem Kapiszewskim, dziennikarzem Onet.pl, popularyzatorem nauki i największym entuzjastą kosmosu, jakiego znam.
Posłuchajcie!
✎ TUTAJ przeczytacie sylwetkę Mirosława Hermaszewskiego napisaną przez mojego gościa.
✎ A TU znajdziecie portret Sławosza Uznańskiego, świeżo upieczonego polskiego astronauty.
✎ Tekst Anny Piotrowskiej o wyzwaniach związanych z eksploracją kosmosu przeczytacie TUTAJ.
✎ TUTAJ przedruk „A jeśli to Chiny pierwsze nawiążą kontakt z Obcym?”
Dla słuchaczy podcastu przygotowaliśmy kod zniżkowy na dostęp online do „Pisma”. Wejdź na magazynpismo.pl/prenumerata i wpisz na dole strony kod: JNP, skorzystaj z oferty – czytaj i słuchaj przez pierwsze 5 miesięcy za połowę ceny (5,49 zł). Subskrypcja odnawia się co miesiąc, możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Podcastu Jak naprawić przyszłość? możecie słuchać także w swoich ulubionych aplikacjach:
Spotify
Apple Podcast
Google Podcast
Soundcloud
Lecton
Audioteka
Realizacja: Jakub Dowgird
Mecenasem podcastu jest Accenture