„Bezdzietne lambadziary”, „dzieciowolni”, „prokreosceptycy”, „antynatalistki” – to zaledwie kilka z szerokiej palety określeń, którymi nazywa się osoby nieposiadające potomstwa. Od ponad trzydziestu lat wysokość współczynnika dzietności w Polsce nie gwarantuje zastępowalności pokoleń. Polki i Polacy rezygnują z rodzicielstwa, choć dzieje się tak z różnych przyczyn – od coraz częściej występującej niepłodności, po zmiany kulturowo-społeczne. Co kieruje osobami świadomie nie decydującymi się na dzieci? Jak się żyje osobom niedzietnym w świecie wspierającym rodziny nuklearne? Czym jest sprawiedliwość reprodukcyjna? I czy niedzietność z wyboru to wciąż temat tabu? O tym porozmawiamy podczas grudniowej premiery „Pisma”.
Zobacz transmisję z wydarzenia:
Jeśli korzystasz z aplikacji i chcesz obejrzeć transmisję z wydarzenia, kliknij TUTAJ.
W dyskusji wezmą udział:
Dorota Minta – psycholożka, pedagożka i psychoterapeutka młodzieży i dorosłych. Pracuje z pacjentami doświadczającymi m.in. obniżonego nastroju i niezadowolenia z jakości własnego życia, niskiej samooceny, zaburzeń odżywiania, trudności w rozstaniu i w rozpadzie związku. Prowadzi szkolenia i warsztaty pomagające doskonalić asertywność, komunikację interpersonalną i kreatywność. Propagatorka wiedzy o PTG (Post-traumatic Growth), czyli pozytywnej zmianie psychologicznej, jakiej możemy doświadczyć w wyniku kryzysu lub przeciwności losu. Autorka programów edukacyjnych. Wykładowczyni Uczelni Korczaka. Wieloletnia prezeska Stowarzyszenia Psychologów Polskich.Prezeska Fundacji STOMAlife, wspierającej osoby ze stomią. Członkini Rady Ekspertów Ośrodka Badań i Opinii THINKTHANK. Współautorka audycji w Radiu 357 „Polska na kozetce”, popularyzującej tematy psychologiczne.
Monika Mynarska – socjolożka, psycholożka i demografka społeczna, profesorka uczelni w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie kieruje Centrum Badań nad Biegiem Życia Człowieka i Rodziny. Badaczka w Instytucie Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie kieruje polskim zespołem projektu Generations and Gender Programme (GGP). Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na decyzjach dotyczących posiadania dzieci, w tym świadomej bezdzietności oraz motywacji do rodzicielstwa, uwzględniając szeroki kontekst społeczno-kulturowy. Autorka licznych publikacji oraz uczestniczka krajowych i międzynarodowych projektów badawczych dotyczących powyższej tematyki.
Mateusz Łakomy – ekspert do spraw demografii specjalizujący się w obszarze czynników i instrumentów wpływających na dzietność, sekularnych trendów demograficznych oraz demografii politycznej. Autor książki Demografia jest przyszłością. Czy Polska ma szansę odwrócić negatywne trendy? Menedżer i konsultant z zakresu zarządzania oraz strategii, z doświadczeniem w pracy dla biznesu, administracji oraz instytucji pozarządowych. Członek European Association of Population Studies. Były prezes zarządu fundacji Narodowe Centrum Rozwoju Demograficznego oraz przewodniczący Komisji Spraw Narodowościowych i Demograficznych, a także członek zarządu Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Debatę poprowadzi Zuzanna Kowalczyk, redaktorka prowadząca w „Piśmie”, dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów.
Premiera Pisma to cykl rozmów poświęconych przewodniemu tematowi wydania magazynu. Zapraszamy do debaty ekspertów i ekspertki z różnych światów i pokoleń. Na magazynpismo.pl udostępniamy transmisję na żywo z rozmowy. A tydzień po każdej debacie publikujemy podcast w kanałach Pisma do słuchania.
Więcej rozmów z cyklu znajdziecie TUTAJ.