Wersja audio
W czasie kwietniowej „Premiery Pisma” rozmawialiśmy o tym, jak internet i media społecznościowe pomagają osobom w potrzebie i reprezentującym je organizacjom docierać do potencjalnych darczyńców. Przyglądaliśmy się również pułapkom dobroczynności online. Analizowaliśmy etyczne dylematy, które często towarzyszą działaniom filantropijnym oraz strategie, których używają NGO-sy i osoby publiczne, aby zachęcić ludzi do aktywności i finansowej partycypacji. Zastanawialiśmy się nad ich skutecznością oraz transparentnością.
W dyskusji o mądrym pomaganiu w XXI wieku wzięli udział Janina Ochojska (fundatorka Polskiej Akcji Humanitarnej, Prezeska Zarządu PAH od początku istnienia organizacji), Norbert Wierbiłowicz (Prezes Zarządu Fundacji FaniMani, współtwórca portalu FaniMani.pl, lider polskiej edycji ruchu #GivingTuesday) oraz Mirosław Wlekły (reporter, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu, autor wielu nagradzanych książek, a także pierwszego sezonu Śledztwa Pisma). Debatę poprowadziła dziennikarka związana z Radiem Kolor, Justyna Dżbik.
– Żeby pomagać mądrze trzeba myśleć o tych, którym pomagamy. Celem nie powinno być to, byśmy sami czuli się wtedy dobrze. Na początku należy poznać konkretne potrzeby osób bądź społeczności, którym chcemy pomóc. – mówiła Janina Ochojska.
Norbert Wierbiłowicz zwrócił uwagę na to, że aby pomagać odpowiedzialnie, powinno nam przyświecać podejście takie, jak do innych ważnych sfer życia codziennego – najpierw trzeba się zastanowić się nad tym, co rzeczywiście jesteśmy w stanie zagwarantować – czy możemy wspomóc jakąś organizację finansowo, a może wesprzeć ją swoim czasem.
Mirosław Wlekły przypomniał natomiast o tym, że trudno jest mówić o pomocy negatywnie. W debacie publicznej jej odmowa bądź krytyka nieskutecznych sposobów pomagania uznawane są często za przejawy braku empatii.
Posłuchaj całej dyskusji i przekonaj się, o czym jeszcze rozmawiali nasi goście:
Transmisja wideo ze spotkania dostępna jest TUTAJ.
Całej dyskusji wysłuchasz także w Apple Podcast i Spotify. Subskrybuj nasz kanał „Pismo do słuchania”, gdzie znajdziesz wybrane teksty z miesięcznika, poezję, podcasty z cyklu Premiera Pisma, Jak naprawić przyszłość? prowadzony przez Barbarę Sowę, Wiersz na poniedziałek autorstwa Magdaleny Kicińskiej, podcast À propos Zuzanny Kowalczyk oraz Śledztwo Pisma.
Partnerem Premiery Pisma jest Empik.