„Większość leków, których używamy, jest przeznaczona dla 80-kilogramowych białych mężczyzn” – powiedziała w jednej z rozmów profesorka Uniwersytetu w Zurychu Carolin Lerchenmüller, zajmująca się wpływem płci na dostęp do skutecznego leczenia. W efekcie, jak pisze w książce Niewidzialne kobiety Caroline Criado Perez, na przykład „analiza danych pozyskanych od 22 milionów mieszkańców Ameryki Północnej, Europy, Azji oraz Australii i Oceanii wykazała, że prawdopodobieństwo zawału serca u kobiet z niższych warstw socjoekonomicznych jest wyższe o 25 procent w stosunku do mężczyzn w tym samym przedziale dochodowym”. Dlaczego? „Badania prowadzone w Wielkiej Brytanii pokazują, że u płci żeńskiej prawdopodobieństwo nietrafnej diagnozy po zawale jest wyższe o 50 procent (a przy niektórych jego odmianach wzrasta do prawie 60 procent)” – tłumaczy Perez. Dane te nieszczególnie dziwią, gdy zdać sobie sprawę, że w ciągu ostatnich czterdziestu lat produkty medyczne były trzy i pół razy częściej wycofywane z rynku z powodu skutków ubocznych występujących u kobiet. Podobne problemy dotyczą wszystkich tych, których w ostatnich dekadach pomijały – lub traktowały mniej priorytetowo – badania i testy kliniczne. Jak daleko sięga więc ten problem? Jakie grupy są skazane na większe prawdopodobieństwo mylnej diagnozy lub nieskutecznego leczenia z powodu braku danych na temat ich fizjologii? Czy współczesna medycyna stara się to zmienić? O tym porozmawiamy podczas majowej Premiery Pisma.
W dyskusji wezmą udział:
dr hab. Magdalena Radkowska-Walkowicz – antropolożka kulturowa, socjolożka. Pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Kierowniczka Zakładu Antropologii Medycyny i Cielesności i członkini Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN.
Pamela Kozioł – prezeska Fundacji Niezdiagnozowani, magistra finansów i rachunkowości w trakcie doktoratu z psychologii na temat symetrii postaw antywolnościowych oraz cech jednostki przy polimorficznym ujęciu autorytaryzmu. Od około dziesięciu lat zaangażowana w projekty społeczne, zawodowo posiada doświadczenie korporacyjne, w tym w konsultingu. W latach 2015–2019 aktywna jako dziennikarka i redaktorka. Własna odyseja diagnostyczna z powodu schorzeń reumatologicznych zainspirowała ją do założenia Fundacji Niezdiagnozowani.
Katarzyna Górniak – dziennikarka Faktów TVN, autorka nagradzanych reportaży o tematyce międzynarodowej, korespondentka z Ukrainy, współautorka głośnego reportażu Taka twoja uroda i książki pod tym samym tytułem, które nagłośniły problem kobiet chorych na endometriozę i doprowadziły do zmian systemowych.
Debatę poprowadzi Zuzanna Kowalczyk, redaktorka prowadząca w „Piśmie”, dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów.
Zobacz transmisję z wydarzenia:
Jeśli korzystasz z aplikacji i chcesz obejrzeć transmisję z wydarzenia, kliknij TUTAJ.
Premiera Pisma to cykl rozmów poświęconych przewodniemu tematowi wydania magazynu. Zapraszamy do debaty ekspertów i ekspertki z różnych światów i pokoleń. W mediach społecznościowych i magazynpismo.pl udostępniamy transmisję na żywo z rozmowy. A tydzień po każdej debacie publikujemy podcast w kanałach Pisma do słuchania.
Więcej rozmów z cyklu znajdziecie TUTAJ.
