Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Jak naprawić przyszłość?

Człowiek, najbardziej inwazyjny gatunek na Ziemi

Jakie zagrożenia dla bioróżnorodności stanowią zawlekane przez człowieka inwazyjne gatunki obce? O tym rozmawiam w 28. odcinku podcastu „Jak naprawić przyszłość?”. Będzie też o łosiu, który już dwa razy mógł zostać całkowicie wybity, mimo to ocalał i można go spotkać chociażby nad Biebrzą.
POSŁUCHAJ

Z Pawłem Średzińskim, miłośnikiem przyrody, dziennikarzem, aktywistą, autorem książki Łoś. Opowieści o gapiszonach znad Biebrzy , którą napisał wraz z Piotrem Dombrowskim, spotkałam się w połowie września, w czasie bukowiska, czyli okresu godowego łosi. Choć spacerowaliśmy dobre kilka kilometrów szlakiem Barwik-Gugny, to niestety tym razem nie udało nam się zobaczyć  łosia. Ale w podcaście usłyszycie łosiowe zaloty nagrane przez Nadleśnictwo Biłgoraj. 

Rozmowa o królu bagien i innych mieszkańcach Biebrzańskiego Parku Narodowego jest punktem wyjścia do szerszej refleksji nad tematem podcastu, czyli ochroną bioróżnorodności i groźnymi dla rodzimej przyrody gatunkami obcymi. 

O tym, czy w przyszłości pochłonie nas nawłoć i o kontrowersjach związanych z wpisaniem kota na listę gatunków inwazyjnych opowie mi Wojciech Solarz, ekspert z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk.

Posłuchajcie!
Łosie nagrane podczas bukowiska przez Nadleśnictwo Biłgoraj obejrzycie TU.

✎ Człowiek, wyrodne dziecko matki natury, czyli ostatnią część cyklu reportaży Ziemia Tomka Ulanowskiego przeczytacie TUTAJ.

✎ Pawła Średzińskiego i Tomka Ulanowskiego posłuchacie w podcaście z cyklu Premiera Pisma poświęconemu bioróżnorodności.

✎ Projekt Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie Gatunki obce w Polsce.

✎ Strona Rafała Maciaszka, Łowca obcych.

✎ Informacje Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ): https://www.gov.pl/web/gdos/inwazyjne-gatunki-obce3


Dla słuchaczy podcastu „Jak naprawić przyszłość?” przygotowaliśmy niespodziankę – kod zniżkowy na roczną prenumeratę „Pisma”, który pozwala zaoszczędzić prawie 20 zł. Wpiszcie JNP2050 na stronie magazynpismo.pl/prenumerata i cieszcie się dostępem do bieżącego numeru i całego archiwum, w tym do najnowszego epilogu pierwszego sezonu Śledztwa Pisma.


Podcastu Jak naprawić przyszłość? możecie słuchać także w swoich ulubionych aplikacjach:

Spotify
Apple Podcast
Google Podcast
Soundcloud
Lecton
Audioteka


Realizacja: Jakub Dowgird

Mecenasem podcastu jest Accenture

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00