Wersja audio
Z Pawłem Średzińskim, miłośnikiem przyrody, dziennikarzem, aktywistą, autorem książki Łoś. Opowieści o gapiszonach znad Biebrzy , którą napisał wraz z Piotrem Dombrowskim, spotkałam się w połowie września, w czasie bukowiska, czyli okresu godowego łosi. Choć spacerowaliśmy dobre kilka kilometrów szlakiem Barwik-Gugny, to niestety tym razem nie udało nam się zobaczyć łosia. Ale w podcaście usłyszycie łosiowe zaloty nagrane przez Nadleśnictwo Biłgoraj.
Rozmowa o królu bagien i innych mieszkańcach Biebrzańskiego Parku Narodowego jest punktem wyjścia do szerszej refleksji nad tematem podcastu, czyli ochroną bioróżnorodności i groźnymi dla rodzimej przyrody gatunkami obcymi.
O tym, czy w przyszłości pochłonie nas nawłoć i o kontrowersjach związanych z wpisaniem kota na listę gatunków inwazyjnych opowie mi Wojciech Solarz, ekspert z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk.
Posłuchajcie!
✎ Łosie nagrane podczas bukowiska przez Nadleśnictwo Biłgoraj obejrzycie TU.
✎ Człowiek, wyrodne dziecko matki natury, czyli ostatnią część cyklu reportaży Ziemia Tomka Ulanowskiego przeczytacie TUTAJ.
✎ Pawła Średzińskiego i Tomka Ulanowskiego posłuchacie w podcaście z cyklu Premiera Pisma poświęconemu bioróżnorodności.
✎ Projekt Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie Gatunki obce w Polsce.
✎ Strona Rafała Maciaszka, Łowca obcych.
✎ Informacje Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ): https://www.gov.pl/web/gdos/inwazyjne-gatunki-obce3
Dla słuchaczy podcastu „Jak naprawić przyszłość?” przygotowaliśmy niespodziankę – kod zniżkowy na roczną prenumeratę „Pisma”, który pozwala zaoszczędzić prawie 20 zł. Wpiszcie JNP2050 na stronie magazynpismo.pl/prenumerata i cieszcie się dostępem do bieżącego numeru i całego archiwum, w tym do najnowszego epilogu pierwszego sezonu Śledztwa Pisma.
Podcastu Jak naprawić przyszłość? możecie słuchać także w swoich ulubionych aplikacjach:
Spotify
Apple Podcast
Google Podcast
Soundcloud
Lecton
Audioteka
Realizacja: Jakub Dowgird
Mecenasem podcastu jest Accenture