Pojedynek uwiecznił Dawid Ciemięga 4 maja 2018 roku. Nie odbyło się żadne bezpośrednie starcie. Tylko kilka rozłożonych w czasie słownych utarczek, wypowiedzi formułowanych w oddalonych od siebie miejscach. Uczestnicy:
Dawid Ciemięga, pediatra, liczący wówczas trzydzieści cztery lata, z 72 tysiącami obserwatorów na Facebooku. Szczupły, z krótkimi, ciemnymi włosami, w okularach przeciwsłonecznych i koszulce z okładką jednej z płyt Pink Floyd. W tle zieleń, woda, ptasie wrzaski, kumkanie żab.
Jerzy Zięba, sześćdziesięciodwuletni inżynier zajmujący się – jak sam określa – naturoterapią, a według Wikipedii pseudonauką. Ma ponad 350 tysięcy obserwatorów na Facebooku. Siwe włosy, okulary, biała koszula, krawat, czasem garnitur. Poważny, dostojny, z intonacją profesorską, chwilami kaznodziejską. Miejsca: sala wykładowa, studio radiowe, sala z białymi kafelkami.
Zięba: „Zaproponowałem panu zapoznanie się z wiedzą. A pan nie chciał się z tym zapoznać”.
Ciemięga: „Nie mam zamiaru pana obrazić, ale nie będę bezczynnie się przyglądał, jak rozpowszechniane są nieprawdziwe informacje w sieci”.
Zięba: „Poziom cholesterolu ma się nijak do choroby wieńcowej serca”.
Ciemięga: „Wszystkie światowe towarzystwa kardiologiczne jednogłośnie stwierdzają, że wysoki poziom cholesterolu jest jednym z istotnych czynników ryzyka choroby wieńcowej serca”.
Zięba: „Sepsa to jest stan organizmu. (…) Rozwiązanie jest, polega na podaniu dużych ilości askorbinianu sodu”.
Ciemięga: „Padają pytania, dlaczego lekarze nie chcą podawać witaminy C, skoro …
Aby przeczytać ten artykuł do końca, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
Dostęp do tego materiału mógłby kosztować 9,99 zł. My jednak w tej cenie dajemy Ci miesięczną subskrypcję wszystkich naszych treści. Czytaj i słuchaj do woli. Zostaniesz z nami na dłużej?
Aleksandra Warecka –(ur. 1969), dziennikarka zajmująca się tematami społecznymi, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Laureatka I nagrody w konkursie dziennikarskim organizowanym przez Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych za reportaż
Zgłaszam nieprzygotowanie do życia („Pismo” nr 3/2019).
Reportaż ukazał się w listopadowym numerze miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (11/2020) pod tytułem Don Kichot w białym kitlu.