Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Read and listen without limits. Log in or take advantage of our offer

Sezon 6

Część z naszych audycji udostępniamy bezpłatnie w aplikacjach:

W lipcu 2024 roku reporterka Maria Hawranek odbiera telefon z zakładu karnego w Lublinie. Dzwoni do niej człowiek, który od siedmiu la odsiaduje wyrok za morderstwo, chociaż nie ma jednoznacznych dowodów na to, że je popełnił.

Wiesław i Andrzej, wieloletni przyjaciele, pojechali na działkę, by uczcić urodziny pierwszej wnuczki Andrzeja. Zostali na noc. Rano jeszcze pijany Andrzej znalazł w ogródku działkowym zmasakrowane zwłoki Wiesława. Został oskarżony o jego zabójstwo. W czasie śledztwa i procesu działy się dziwne rzeczy. W areszcie Andrzej przez trzy dni był namawiany do przyznania się do pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Na pierwszym zdjęciu z oględzin miejsca zbrodni na stole nie było żadnego ostrego narzędzia; na zdjęciach zrobionych przez drugą ekipę śledczą pojawił się nóż. Powołany biegły stwierdził, że Andrzej nie miał śladów krwi po pobiciu, bo je zmył, chociaż nie wykryto śladów krwi jego przyjaciela w żadnym miejscu w domku na działce. Założono, że nikt inny nie mógł zabić Wiesława, chociaż działka, na której panowie imprezowali, znajduje się tuż obok drogi, nieopodal sklepu i stacji benzynowej, a w imprezie wzięły udział inne osoby.

Jak wskazuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka, w Polsce wiele osób zostaje skazanych za zbrodnie i wykroczenia mimo braku dowodów na to, że to oni je popełnili. Jak to możliwe, że sędziowie, wytrenowani profesjonaliści, tak łatwo dają się uwieść pierwszej prokuratorskiej narracji? Historia Andrzeja i Wiesława staje się pretekstem do opowiedzenia o tym, jak w Polsce nie działa prawo domniemania niewinności.

Reporterka próbuje ustalić, jak to możliwe i próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, czy Andrzej rzeczywiście mógł zabić swojego przyjaciela. W trakcie swojego śledztwa często jest przekonana o jego niewinności, by później zacząć w nią wątpić.

———

29 maja odbędzie się premiera pierwszego odcinka szóstego sezonu reporterskiego serialu. Będzie on dostępny bezpłatnie. Kolejne odcinki będą mogły wysłuchać tylko osoby z aktywną prenumeratą lub subskrypcją „Pisma” oraz członkinie i członkowie Audioteka Klub.

Śledztwo Pisma to część platformy Pismo do słuchania, na której znajdziesz audioseriale, podcasty oraz treści z miesięcznika czytane przez lektorów i lektorki. Subskrybuj i co tydzień słuchaj kolejnej historii.

 

Partnerem strategicznym szóstego sezonu Śledztwa Pisma jest Audioteka.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00