Fotoreportaż
To się wydarza
Przed przystąpieniem do tego projektu nie miałam kontaktu z tematami medycznymi. Dopiero pandemia rozbudziła moją reporterską ciekawość. Najpierw fotografowałam oddziały covidowe, potem pomyślałam, że warto uchwycić moment poprzedzający trafienie pacjenta do szpitala. Tak zrodził się pomysł towarzyszenia w pracy przedstawicielom jednego z najgorzej opłacanych w Polsce zawodów z sektora opieki zdrowotnej – ratownikom medycznym.
Interwencje ratownicze mogą czasem przywodzić na myśl zderzenie dwóch światów. W niedostępną postronnym intymną przestrzeń, pełną osobistych przedmiotów, znaków i symboli wkraczają nagle „umundurowani” i „uzbrojeni” w dziwne przyrządy obcy: ratownicy wykonujący swoją pracę. Zanim zaczęłam nosić odzież ratowniczą, wyróżniałam się w zespole, pacjenci pytali, kim jestem. Zazwyczaj jeden z ratowników od razu po wejściu do domu pacjenta przedstawiał siebie, swojego partnera (ratownicy pracują w parach) i mnie. Nigdy nie robiłam zdjęć wbrew woli pacjenta.
Pierwsze chwile spotkania ratownika z pacjentem są trudne dla obu stron. Każda interwencja zaczyna się od zadania kilku pytań, czasami dotyczących intymnych sfer życia. Pacjenci niekiedy próbują oszukać ratownika, kłamią na temat faktycznego stanu zdrowia czy sytuacji życiowej. Zdarza się, że ratownik „demaskuje” pacjenta, co spotyka się z jego agresją.
Fotograf również jest takim intruzem, który towarzysząc ratownikom, zastaje nieprzygotowany na jego działania prywatny świat, na zdjęciach zdający się wiele opowiadać o pacjentach, warunkach, w jakich żyją, osobistej kosmologii gromadzonych rzeczy czy samotności. Emocjonalne napięcie i przepełniona dramatem nagłego, nieprzewidzianego zdarzenia atmosfera takich spotkań pozwala fotografowi zniknąć, wtopić się w otoczenie. To nie ja jestem ważna, tylko pomoc, której ratownicy udzielają pacjentowi.
Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.
Mecenasem Fotografii w Piśmie jest sieć Puro Hotels, która poprzez zaangażowanie w życie kulturalne i działania edukacyjne popularyzuje wiedzę na temat sztuk wizualnych.