Wiersz na poniedziałek
Wiersze w pogotowiu świątecznym
W tym przedświątecznym tygodniu, w którym - mam nadzieję - świat zacznie zwalniać, przychodzę do Was z wierszem, który na potrzeby tego odcinka nazwałabym... antykonsumpcyjnym.
Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.
W tym przedświątecznym tygodniu, w którym - mam nadzieję - świat zacznie zwalniać, przychodzę do Was z wierszem, który na potrzeby tego odcinka nazwałabym... antykonsumpcyjnym.
Posłuchaj tekstów z grudniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” (12/2024).
Posłuchaj tekstów z listopadowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” (11/2024).
Po blisko ośmiu latach mieszkania w Tromso Katarzyna przygotowuje się do przeprowadzki. Autorka podróżuje do Oslo, gdzie trwają właśnie protesty Saamów.
Posłuchaj tekstów z październikowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” (10/2024).
Poznajemy dalszy ciąg historii osobistej Katarzyny i jej byłego męża – Saama, Biery, który nie uniknął traum i wstydu związanego z pochodzeniem. Z podobnych problemów z tożsamością zwierza się Lill
Saamskich bohaterów opowieści, bez względu na wiek, środowisko, wykształcenie czy rodzaj traum, które przeszli, łączy jedno: obezwładniające poczucie wstydu.
Wiersz, który przynoszę Wam dzisiaj, znalazłam w tomie wybranym z półki u przyjaciela.
Autorka stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, skąd u Katarzyny – Polki – fascynacja obcą kulturą. Piękno saamskich tradycji: języka, poezji, śpiewu, kontrastuje z opowieściami o latach prześladowań.
Posłuchaj tekstów z wrześniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” (09/2024).
Nie mogli mówić we własnym języku. Zabroniono im śpiewać, grać na bębnach i zakładać tradycyjnych nakryć głowy.
Posłuchaj tekstów z lipcowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” (07/2024).
Posłuchaj tekstów z kwietniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (04/2024).
Posłuchaj tekstów z marcowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (03/2024).
Posłuchaj tekstów z październikowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (10/2023).
Posłuchaj tekstów z wrześniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (09/2023).
Posłuchaj tekstów z sierpniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (08/2023).
Wschodnioznawca i socjolog Jakub Rybicki w swoim wystąpieniu na konferencji TEDx powiedział: „Podróże kształcą, ale bywa też, że zubażają. (…) Zakładamy, że podróże nas wykształcą same z siebie, że nie
Posłuchaj tekstów z lipcowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2023 roku. Usłyszysz głosy naszych stałych lektorek i lektorów – Magdaleny Celmer, Katarzyny Kukuły, Kamila Prubana, Ewy Konstanciak, Leszka Zdunia,
Pytanie o to, czy nowe technologie podsuną nam odpowiedzi na największe współczesne wyzwania, budzi co najmniej ambiwalentne odczucia.
Posłuchaj tekstów z czerwcowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (06/2023).
W jaki sposób buduje się w otwarte, równe społeczeństwo? Dlaczego inkluzywność jest tak potrzebna w życiu społecznym i na czym polega w praktyce? Jak włączać tych, którzy latami byli dyskryminowani
Posłuchaj tekstów z majowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (05/2023).
Świadoma swojej obojętności wobec wszelkich widowisk sportowych, byłam przekonana, że zebranie kulturalnych poleceń na temat wysiłku fizycznego będzie dla mnie – nomen omen – niemałym wysiłkiem.
Czy jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, jak będzie wyglądał świat za kilka dekad? W jaki sposób wizje przyszłości kształtują teraźniejszość i jakiego typu lęki oraz nadzieje zza nich przebijają? Czy
Posłuchaj tekstów z kwietniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2023 roku. Usłyszysz głosy naszych stałych lektorek i lektorów – Agaty Turkot, Katarzyny Hołyńskiej, Leszka Zdunia, Macieja Więckowskiego, Kamila Prubana
Czym jest dobry przekład i po czym go rozpoznać? Z czym łączy się praca translatorska i jak postrzegają ją sami tłumacze i tłumaczki? Dlaczego tak długo autorzy przekładów pozostawali w
Posłuchaj tekstów z marcowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2023 roku.
Posłuchaj tekstów z lutowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2023 roku.
Na czym polega bogactwo i różnorodność kultury żydowskiej? Gdzie jej szukać w Polsce? W jakich aspektach i formach kultura ta przenika się z kulturą polską i dlaczego relacja ta jest
Posłuchaj tekstów ze styczniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2023 roku.
Posłuchaj tekstów z grudniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2022 roku.
Posłuchaj tekstów z listopadowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2022 roku.
W jaki sposób nowe technologie zmieniają pozycję artysty, a w jaki pozycję odbiorcy? Jak bardzo nowe technologie poszerzają możliwości twórcze i jakie są najciekawsze przykłady eksplorowania nowych ścieżek artystycznych w
Posłuchaj tekstów z październikowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2022 roku.
Kto i w jaki sposób rywalizuje dziś o przywództwo nad światem? Posłuchajcie podcastu z cyklu Premiera Pisma.
Dlaczego mamy tak duży problem z ustaleniem statusu dziecka w społeczeństwie? Jak okres dzieciństwa zmieniał się na przestrzeni historii naszego gatunku i czym dzieciństwo jest dzisiaj, w cyfrowym, usieciowionym świecie?
Czym jest dom w świecie targanym konfliktami i doświadczającym skutków katastrofy klimatycznej? Posłuchaj podcastu z cyklu Premiera Pisma.
Posłuchaj tekstów z wrześniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” z 2022 roku.
Ile mówi o nas domowa przestrzeń i w jaki sposób przecina się w niej to, co prywatne, z tym, co publiczne, kolektywne? I czy da się w ogóle myśleć dziś o domu w oderwaniu od klasowości i współczesnych kryzysów? O
Co robi z nami fotografia? W jakim zakresie zmienia rzeczywistość, a w jakim dokumentuje postępujące niezależnie od niej zmiany? Kiedy i jak rozstrzygnięto konflikt o to, czy fotografia może być
Jak osiągnąć dziś szczęście i je utrzymać? Posłuchaj podcastu z cyklu Premiera Pisma.
Posłuchaj tekstów z sierpniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” z 2022 roku.
W tym odcinku chciałabym przypomnieć wam wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który jak nigdy wybrzmiewa dziś niesamowicie aktualnie.
Świat nękają rekordowe upały. Ich konsekwencją jest dotkliwa susza. Czy zabraknie nam wody? O tym porozmawiam w 25. odcinku podcastu „Jak naprawić przyszłość?”.
W dzisiejszym odcinku zachęcam Was do lektury wierszy Wojciecha Brzoski, poety na co dzień związanego z więziennictwem.
Posłuchaj tekstów z lipcowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” z 2022 roku.
W dzisiejszym odcinku zostawiam Was z wierszem, który pomaga poradzić sobie z równoczesnością tego, co dobre z tym, co złe.
Tym razem chciałabym opowiedzieć o spotkaniach z poetkami w trakcie festiwalu Europejski Poeta Wolności. I zachęcić was do lektury ich wierszy.
Do wyboru wiersza, który pojawia się w dzisiejszym odcinku, zainspirowały mnie słowa prozaiczki Natalki Śniadanko.
Jaka jest rola pamięci indywidualnej, a jaka pamięci zbiorowej? W jakim stopniu pamięć o przeszłości kształtuje teraźniejszość? Czym są archiwa społeczne? Do czego jest nam potrzebna pamięć kulturowa i narodowa?
W dzisiejszym odcinku opowiadam o najważniejszych wyróżnieniach poetyckich tej wiosny.
Jak uratować przyrodę w świecie nastawionym na ciągły rozwój i eksploatację dóbr naturalnych? Posłuchaj podcastu z cyklu Premiera Pisma.
Chciałabyś lub chciałbyś doczytać, dosłuchać bądź dooglądać coś à propos przewodniego tematu ostatniego numeru? Przedstawiamy autorskie sugestie dla nienasyconych po lekturze, ciekawych świata i lubiących drążyć głębiej.
Posłuchaj tekstów z czerwcowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (06/2022).
W dzisiejszym odcinku chciałabym przypomnieć o twórczości Marii Konopnickiej. 180. rocznica urodzin pisarki to chyba najlepszy czas, by zacząć odczytywać ją na nowo.
W dzisiejszym odcinku zachęcam Was do sięgnięcia po poezję Anji Golob, nominowanej w tym roku do nagrody Europejski Poeta Wolności.
Chciałabyś lub chciałbyś doczytać, dosłuchać bądź dooglądać coś à propos przewodniego tematu ostatniego numeru? Przedstawiamy autorskie sugestie dla nienasyconych po lekturze, ciekawych świata i lubiących drążyć głębiej.
Posłuchaj tekstów z majowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (05/2022).
W majówkę zachęcam Was do szukania piękna w przyrodzie i w poezji.
Jak odzyskać i zredefiniować pojęcie solidarności? Czy istnieją takie praktyki kultury, które skierowałyby nas na wzmacnianie wzajemności i empatii? W jaki sposób solidarność wpływa na (oraz jest kształtowana przez) politykę
W dzisiejszym odcinku zostawiam Was z wierszem, dzięki któremu przypomnicie sobie o nawet tych najdrobniejszych, wiosennych zachwytach.
Jak ewoluował nasz sposób mówienia o wojnie? Gdzie szukamy dziś rzetelnych informacji, w jakiej postaci do nas trafiają i kto je tworzy? Posłuchaj podcastu z cyklu Premiera Pisma.
Posłuchaj tekstów z kwietniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (04/2022).
W dzisiejszym odcinku opowiadam o Hałynie Kruk, której wiersze są poetyckim zapisem tego, co dzieje się obecnie w Ukrainie.
W dzisiejszym odcinku chciałabym się przyjrzeć twórczości ukraińskiego poety narodowego, Tarasa Szewczenko.
Zarówno numer marcowy jak i podcast z cyklu Premiera Pisma powstawały w zupełnie innej rzeczywistości, zanim w czwartek, 24 lutego, świat stanął na głowie. Wtedy postanowiliśmy, że przyjrzymy się nudzie.
W dzisiejszym odcinku podcastu wraz z Valerią, uchodźczynią z Kijowa, czytamy wiersze dla pokoju.
Posłuchaj tekstów z marcowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (03/2022).
W tym odcinku rozmawiam z Ivanem Davydenko, poetą, którego wiersz opublikowaliśmy w dniu wybuchu wojny na stronie „Pisma”.
W dwunastym odcinku podcastu „Dziś w książce” przyglądam się współczesnym dylematom moralnym przez pryzmat książki Zygmunta Baumana „Etyka ponowoczesna”.
W dzisiejszym odcinku opowiem o poezji Marianny Kijanowskiej, kolejnej nominowanej do tegorocznej edycji nagrody Europejski Poeta Wolności.
W dzisiejszym odcinku opowiem o poezji Marii Halber, która zagościła po raz pierwszy na łamach „Pisma” w styczniu 2022 roku.
Jak bawić się w czasach kryzysu? Czy wciąż śmieszy nas to samo, co kiedyś? I czy żarty mogą pomóc nam tworzyć wspólnotę? Posłuchaj podcastu z cyklu Premiera Pisma.
Posłuchaj tekstów z lutowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (02/2022).
W jedenastym odcinku podcastu „Dziś w książce” rozmawiam z Sylwią Czubkowską o tym, jakiej lekcji o samoobronie przed big techami udziela nam Shoshana Zuboff w książce „Wiek kapitalizmu inwigilacji”.
Czy można rozpocząć nowy rok bez presji oczekiwań? Jaką strategię obrać na ciężkie czasy? Gdzie szukać nadziei, gdy zewsząd docierają do nas negatywne informacje? Posłuchaj podcastu z cyklu Premiera Pisma.
Posłuchaj tekstów ze styczniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (01/2022).
W pierwszym odcinku w 2022 roku opowiem o wierszach Petra Hruški, który jest jednym z finalistów Nagrody Europejski Poeta Wolności.
W dzisiejszym odcinku przypominam wiersze idealne na czas przedświątecznej zawieruchy.
W dzisiejszym odcinku nawiązuję do poezji Tadeusza Różewicza, którego Rok powoli dobiega końca. Przy okazji zachęcam, by przyjrzeć się jego twórczości również w nadchodzących miesiącach.
W dzisiejszym odcinku przyglądam się eksperymentalnej poezji Jakuba Kornhausera z jego najnowszego tomu „Brzydko tną twoje noże?”.
Posłuchaj tekstów z grudniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (12/2021 r.)
W dzisiejszym odcinku zapraszam was na wyprawę w przeszłość, do epoki romantyzmu, ale w zupełnie nowej odsłonie.
W listopadowym odcinku podcastu „Dziś w książce” opowiadam i rozmawiam z Agatą Sikorą o naszym współczesnym stosunku do pracy przez pryzmat książki Davida Graebera „Praca bez sensu”.
W tym odcinku opowiem o poezji Maurycego Schlangera, którą odkryłam dzięki Wolnym Lekturom.
W dzisiejszym odcinku przypominam wiersze Jarosława Mikołajewskiego – humanistyczne zarówno w uniwersalnym, jak i jednostkowym wymiarze.
Posłuchaj tekstów z listopadowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (11/2021 r.)
W dzisiejszym odcinku przypominam o poezji tych, którzy odeszli w 2021 roku i zachęcam do refleksji nad nią.
W dzisiejszym odcinku podcastu rozmawiam z Mileną Gumienny z krakowskiej księgarni De Revolutionibus o nielicznych księgarniach, w których poezja ma swoje stałe miejsce.
W dzisiejszym odcinku podcastu rozmawiam z Wojciechem Bonowiczem o jego wierszu opublikowanym w październikowym numerze, który jest tak nieoczywisty dla twórczości poety.
Posłuchaj tekstów z październikowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (10/2021 r.)
We wrześniowym odcinku podcastu „Dziś w książce” rozmawiam z pisarką i doktorką nauk humanistycznych w zakresie psychologii Mirą Marcinów o tym, czego o nadziei, lęku i zdrowiu psychicznym uczy nas
W tym odcinku podcastu opowiadam o poecie i tłumaczu, którego wiersze skupiają się na tym, co na wyciągnięcie ręki, ale często pomijane.
W dzisiejszym odcinku podcastu zapraszam do lektury tomu „Playbook” Tomasza Bąka – poezji niekonwencjonalnej zarówno w formie jak i treści.
W dzisiejszym odcinku podcastu opowiem o nowej, poetyckiej odsłonie twórczości Sylwii Chutnik.
Chciałabyś lub chciałbyś doczytać, dosłuchać bądź dooglądać coś à propos przewodniego tematu ostatniego numeru? Przedstawiamy autorskie sugestie dla nienasyconych po lekturze, ciekawych świata i lubiących drążyć głębiej.
Posłuchaj tekstów z wrześniowego numeru miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (09/2021 r.)
W dzisiejszym odcinku opowiem o wierszu Antoniego Słonimskiego, w którym ujął w słowa jednocześnie wstyd i nadzieję, słabość i siłę, która – wierzę – jeszcze może przyjść.
Gościnią dzisiejszego odcinka jest młoda poetka Sara Szamot, której pierwsza książka „Ścisk” ukazała się w tym roku. Zachęcam, by po obiecującym debiucie śledzić jej kolejne teksty.