Czy zakupy mogą nam dać szczęście? - Nie, nigdy. Mogą nam dać zadowolenie, radość, ale nie szczęście - mówi prof. Dominika Maison, dziekan wydziału psychologii Uniwersytetu Warszawskiego w najnowszym odcinku podcastu „Jak naprawić przyszłość?".
Oczywiście to nie przedświąteczne zakupy ani Czarny Piątek, ale kryzys klimatyczny jest najważniejszym tłem naszej rozmowy. Im więcej kupujemy, tym bardziej przyczyniamy się do degradacji naszej planety. Pytanie, czy zaczniemy w końcu kupować odpowiedzialnie, zbierać informacje o produkcie, dociekać, pytać o jego pochodzenie, skład, metody produkcji czy społeczną odpowiedzialność firmy, która go sprzedaje?
W tym odcinku dowiecie się, kto ma zadatki na materialistę, jakie wybory przy półce dyktuje nam podświadomość i dlaczego to emeryci są najbardziej „zero waste”.
Tradycyjnie przeniesiemy się też do roku 2050 roku. Jak będziemy kupować w przyszłości? Czym będziemy płacić? W futurologicznej sondzie wzięli udział Jacek Uryniuk, szef serwisu Cashless.pl, Mateusz Zmyślony, założyciel i dyrektor kreatywny Eskadry, współorganizator międzynarodowego forum ekonomicznego Open Eyes Economy Summit w Krakowie oraz dr Mikołaj Lewicki, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Realizacja: Jakub Dowgird oraz Osorno
Grafika: Patrycja Lewandowska
Barbara Sowa –Kieruje wydaniami cyfrowymi i audio „Pisma" oraz nagrywa podcast
Jak naprawić przyszłość?. Pomysłodawczyni
Śledztwa Pisma i autorka drugiego sezonu, za który otrzymała nagrodę Grand Press w kategorii reportaż radiowy. Producentka trzeciego i czwartego sezonu. Wcześniej związana z „Dziennikiem Gazetą Prawną” i Dziennik.pl. Publikowała też na łamach „Przekroju”, „Newsweeka” i „Wprost”. Po godzinach odnawia meble i promuje DIY w serwisie
Majsterki.pl
[email protected]