Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Strategie przetrwania

Jak wysłuchać kogoś, kto myśli inaczej?

ilustracja Karolina Mazurkiewicz
Święta to nie jest moment na rozmowy o trudnych sprawach. O tym, jak uniknąć spięć przy wigilijnej kolacji, opowiada profesorka Agata Chudzicka-Czupała z Uniwersytetu SWPS.

Katarzyna Kazimierowska: Wiele osób zastanawia się dziś, czy uda im się spędzić kolację wigilijną w miłej atmosferze. Czy trudniej nam ze sobą rozmawiać, czy też zawsze było trudno, tylko tematy się zmieniają? Dziś na tapecie mamy zmiany klimatu, maseczki, szczepionki oraz mur na granicy polsko-białoruskiej.

Agata Chudzicka-Czupała:Wiele spośród wymienionych przez panią zagadnień bardzo nas niepokoi. Martwimy się o własny byt, o zdrowie nasze i najbliższych, o bezpieczeństwo granic, o to, że zmiany klimatyczne mogą być nieodwracalne, i o setki różnych rzeczy. Czy pani wie, że wyniki badań przeprowadzonych przez nas w ośmiu krajach (USA, Chiny, Pakistan, Wietnam, Filipiny, Iran, Hiszpania i Polska) na temat zdrowia psychicznego wskazują, że Polacy doświadczali najwyższego poziomu lęku, depresji i stresu w związku z pandemią spośród mieszkańców badanych krajów?

Ciekawe dlaczego?

Okazało się, że nadmierna liczba sensacyjnych i zatrważających informacji nie sprzyja zachowaniu spokoju i pogody ducha. A te osoby, które rzadziej poszukiwały doniesień medialnych na temat liczby zachorowań czy zgonów, były spokojniejsze.

Tematy, o których pani wspomniała, są trudne, zwłaszcza jeśli zdania rozmówców są podzielone. Myślę jednak, że skrajnie zróżnicowane poglądy utrudniają lub uniemożliwiają nam porozumienie już od wielu lat, a silne emocje, których doświadczamy w związku z pandemią, dodatkowo wpływają na polaryzację opinii.

dr hab. Agata Chudzicka-Czupała– psycholog społeczny, psycholog pracy i organizacji związana z katowicką filią Uniwersytetu SWPS. Analizuje uwarunkowania zdrowia psychicznego, reakcje na stres oraz różnice w zachowaniu się pracowników. Bada rolę pozytywnych relacji międzyludzkich i wspólnotowości, nastawienia w działaniu na cele innych ludzi, znaczenie poczucia sprawiedliwości i zaufania w relacjach interpersonalnych. 

W dodatku psychologia społeczna dowodzi, że nie lubimy ludzi, którzy myślą inaczej niż my. Bywa, że stajemy się wobec nich agresywni, napastliwi lub w ogóle zamykamy się na kontakt z nimi, boimy się konfrontacji. Dodatkowo utwierdza nas w naszych przekonaniach błędne założenie, że większość osób myśli tak jak my. Mamy tendencję do nadawania wyższej rangi własnym poglądom, skłonność do narzucania naszych wartości innym i nie bierzemy pod uwagę, że możemy przeceniać liczbę ludzi, których uważamy za mających podobne do nas przekonania i postawy.

I z takim nastawieniem siadamy do kolacji wigilijnej…

I próbujemy rozmawiać. Uważam, że trzeba rozmawiać z bliskimi, zwłaszcza o tym, co nas nurtuje, bo te rozmowy mogą okazać się dla nas kojące. Rodzina to nasi najbliżsi, na których zazwyczaj możemy liczyć, niezależnie od tego, czy za rodzinę uznamy osoby z nami spokrewnione, czy może grupę bliskich przyjaciół, czyli naszą rodzinę z wyboru. W kontaktach z jednymi i drugimi może dochodzić do konfliktów. Ale zanim w ogóle zaczniemy rozmowę, warto wziąć pod uwagę, że taka polaryzacja poglądów jest pewnym uproszczeniem.

Dostęp online
Zapewnij sobie dostęp …
Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00