Wersja audio
Opowiedzieć o żużlu szczerze i życzliwie to trudne zadanie. Próbowała tego Dorota Kędzierzawska w melodramacie Żużel z 2020 roku. „Dla żużlowych ignorantów film Kędzierzawskiej może być pewnym odkryciem: wszak od lat jesteśmy w światowej czołówce wyścigów, sport ten ma coraz liczniejsze grono fanów, a jednak nie absorbuje uwagi mediów i zainteresowania sponsorów na taką skalę, jak inne dyscypliny” – pisała o zmarnowanym w filmie potencjale tematu Anita Piotrowska z „Tygodnika Powszechnego” dwa lata temu.
We wrześniu 2022 roku księgowy z Łodzi Tomasz Orzechowski na pytanie o datę początku sezonu żużlowego zareagował w teleturnieju Milionerzy kwaśną miną i wyznaniem: „Nienawidzę żużla! Uważam, że to nie sport, serio. To odpad koksowniczy”. Gdy zaś żużlowiec Bartosz Zmarzlik wygrał plebiscyt „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca 2019 roku, wyprzedzając Roberta Lewandowskiego, były piłkarz Wojciech Kowalczyk (grający w reprezentacji w latach 90.), który przez lata używania mediów społecznościowych starannie wyćwiczył mięsień oburzenia, awanturował się na Twitterze: „Żyjemy w kraju teoretycznym. Najpierw walka i medialna nagonka, by dać Lewandowskiemu niezasłużoną złotą piłkę, a teraz on nie wygrywa z gościem, który na motorze nie potrafi skręcić w prawo”.
Kwestia żużla powróciła także przy okazji tegorocznego plebiscytu. Wielokrotny mistrz świata w rzucie młotem Paweł Fajdek kwestionował w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” zasady wyboru sportowca roku. Mówił głównie o tym, jak wyważyć sukces w różnych dyscyplinach, ale zahaczył też o żużel: „Trzeba zmienić formułę albo nazwę, albo jedno i drugie. Dziennikarze «PS» otwarcie mówią, że środowiska żużlowców czy pływaków mobilizują się, żeby wykupić głosy. To idiotyzm”.
Żużel jest wreszcie ulubionym sportem głównego bohatera serialu The Office PL , Michała Holca. To toksyczny szef, pocieszny i żenujący menedżer. Z zagranicznego formatu scenarzyści przenieśli do naszych warunków opowieść o nudzie i śmiesznej codzienności na prowincji. Jak pisze w portalu FilmWeb krytyk filmowy Michał Piepiórka, twórcy The Office PL postawili na lokalność, a biuro w Siedlcach jawi się jako „Polska w kropli wody”. Holc ma być wcieleniem typowo polskich, „paździerzowych” pasji i zainteresowań – przynajmniej z perspektywy warszawskich …
Aby przeczytać ten artykuł do końca, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
Dostęp do tego materiału mógłby kosztować 8,99 zł. My jednak w tej cenie dajemy Ci miesięczną subskrypcję wszystkich naszych treści. Czytaj i słuchaj do woli. Zostaniesz z nami na dłużej?
Esej ukazał się w majowym numerze „Pisma” (05/2023) pod tytułem Coś więcej niż odpad koksowniczy.