Oddajemy Wam właśnie do rąk 37. numer „Pisma”, co oznacza, że świętujemy trzecie urodziny naszego miesięcznika. Z tej okazji chciałabym bardzo podziękować za to, że z nami jesteście.
W ciągu tych trzech lat opublikowaliśmy dziesiątki materiałów reporterskich, które poruszały sprawy krajowe i zagraniczne, rozpoczeliśmy cykle poświęcone ważnym tematom z różnych dziedzin (o zmianie klimatu i jej skutkach, a także o tym, co możemy zrobić żeby jej zapobiec, pisał Filip Springer, o kulisach chowu przemysłowego – Bartek Sabela, różni autorzy i autorki przyglądali się tematowi wody oraz energetyki, szukając alternatywy dla węgla). Nasza eseistyka (m.in. teksty Karoliny Lewestam, Zuzanny Kowalczyk, Wojciecha Engelkinga) wzbudza dyskusje. Fotoreportaże (m.in. w cyklach we współpracy z Minority Rights Group czy inicjatywą Organizacje Społeczne „To działa”) pokazują wycinki rzeczywistości, które umykają głównemu nurtowi. Literatura (najlepszych polskich autorów i autorek, ale też debiutantów) daje oddech, inspiruje, podobnie jak ilustracje, które dziś stanowią już jeden ze znaków rozpoznawczych „Pisma”. A jesienią ubiegłego roku, pod redakcją Katarzyny Kazimierowskiej, ukazało się pierwsze w naszej historii wydanie specjalne – „Wokół Książek”.
Przez te trzy lata autorzy i autorki nominowani byli i nagradzani wieloma wyróżnieniami zagranicznymi – dwukrotnie nominowani do European Press Prize oraz do True Story Award – i najważniejszymi polskimi, jak Grand Press, Nagroda im. Torańskiej czy Nagroda im. Wojciechowskiego. Reportaże społeczne regularnie nominowane są do nagród Festiwalu Wrażliwego. Z kolei w opublikowanym w 2019 roku raporcie Media & Marketing Polska, poświęconym rynkowi wydawniczemu, „Pismo” zostało wyróżnione „za bezkompromisowe wyznaczanie standardów i przypomnienie, co jest istotą prasy”. Docenili nas również adepci dziennikarstwa nominując nas do swojej nagrody „Mediatory”. „Śledztwo Pisma” zostało nominowane do Grand Press Digital 2019 oraz otrzymało nagrodę Grand Press 2020 za reportaż radiowy (audio).
Współpracowaliśmy też z najważniejszymi wydarzeniami kulturalnymi w Polsce: m.in. z Festiwalem Conrada, Literackim Sopotem, Festiwalem Europejski Poeta Wolności, festiwalami filmowymi Pięć Smaków i WatchDocs. Stale powiększamy grono instytucji kultury, z którymi podejmujemy wspólne inicjatywy popularyzujące kulturę, sztukę, aktywność obywatelską.
Rozpoczęliśmy również działalność edukacyjną: we współpracy ze Szkołą Ekopoetyki i Purpose Lab dzielimy się doświadczeniami z dziennikarzami lokalnych mediów. W spontanicznej akcji „Robimy Pisemko” wiosną 2019 roku, podczas Strajku Nauczycieli, zaangażowaliśmy naszych autorów i autorki do poprowadzenia warsztatów dla dzieci, których rodzice nie mogli zorganizować opieki. Rozwijaliśmy i rozwijamy nasze cyfrowe wydanie, a sekcję audio wzbogaciliśmy o kolejne podcasty (m.in. rekomendacje kulturalne Zuzanny Kowalczyk czy jedyny regularny podcast poświęcony poezji, którego jestem autorką).
W ciągu tych trzech lat udało nam się, mam nadzieję, stworzyć podstawę tego, czym zawsze chcieliśmy, by „Pismo” było: czymś więcej niż tylko miesięcznikiem, przestrzenią spotkania, rozmowy i wymiany poglądów. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie Państwo – społeczność, której wsparcie i oczekiwania wciąż motywują nas do tego, by poprawiać jakość, wychodzić naprzeciw potrzebom czytelniczym i zmieniającym się warunkom rzeczywistości. Trudny rok, który właśnie zamknęliśmy, przetrwaliśmy m.in. dzięki świadomości, że jesteście z nami, a nasza praca pomaga Wam mierzyć się z wyzwaniami, które przyniósł 2020. Bardzo za to dziękuję.
Magdalena Kicińska,
Redaktorka Naczelna
rysunek Arkadiusz Hapka