Ten tekst miał swój początek na Dysku Google, usłudze pozwalającej na tworzenie, przechowywanie i synchronizację plików. Korzysta z niego codziennie ponad 800 milionów osób, które przechowują za jego pośrednictwem łącznie tryliony plików. Mój tekst o tym, w jaki sposób nowe technologie wykluczają kobiety, z czego to wynika i co można z tym zrobić, jest pełen czerwonych podkreśleń w miejscach, gdzie algorytmy sztucznej inteligencji wykryły literówki czy błędy gramatyczne. Ale oprogramowanie zaznacza również słowa takie jak „asystentek”, „maturzystek”, „przeprowadziłyśmy”, „opisałyśmy”. W zamian podpowiada ich poprawne wersje: „asystentów”, „maturzystów”, „przeprowadziliśmy” i „opisaliśmy”.
– Problem nie jest oczywisty i łatwo się do niego przyzwyczaić, ale czy powinniśmy akceptować taką ignorancję ze strony korporacji, z produktów której korzysta prawie 98 procent polskich użytkowników i użytkowniczek internetu? – zastanawia się Katarzyna Drożdżal, badaczka specjalizująca się w projektowaniu doświadczenia użytkownika ( user experience ), która w reakcji na takie praktyki założyła grupę Feminogoogle, zbierającą doświadczenia wykluczania językowego przez produkty Google’a. – W niektórych przypadkach są to po prostu braki w słownikach, można je oczywiście uzupełniać samodzielnie, choć w 2021 roku wydaje się to ścieżką co najmniej karkołomną. W innych to ewidentne sugestie kontekstowe, co wskazuje, że problem leży głębiej i sugeruje pytania o funkcjonowanie algorytmów wprowadzonych do rzeczonych słowników oraz o sposób ich rozwijania – dodaje. Dla sztucznej inteligencji Google’a, podobnie jak dla wielu innych produktów cyfrowych, kobiety pozostają podkreślaną na czerwono aberracją, świadczącą o ich …
Aby przeczytać ten artykuł do końca, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
Dostęp do tego materiału mógłby kosztować 8,99 zł. My jednak w tej cenie dajemy Ci miesięczną subskrypcję wszystkich naszych treści. Czytaj i słuchaj do woli. Zostaniesz z nami na dłużej?
Marta Klimowicz –(ur.1980), doktora socjologii internetu i antroplożka kultury od ponad piętnastu lat pracująca w branży IT. Zainteresowana tematyką nowych technologii, ich wpływem na życie społeczne i strategiami radzenia sobie z konsekwencjami tego wpływu.
Artykuł ukazał się w majowym numerze miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (5/2021) pod tytułem Pokój bez kobiet.