Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Historia osobista

Zimową nocą na Manhattanie

Pewnej nowojorskiej zimy w latach 50. Harper Lee zatrzymała się u przyjaciół. Nie spodziewała się, że dostanie najwspanialszy prezent w życiu.
Wojtek Koss
POSŁUCHAJ

Przed kilku laty mieszkałam w Nowym Jorku i pracowałam dla linii lotniczych, nigdy więc nie wracałam na Boże Narodzenie do domu w Alabamie, o ile w ogóle miałam dzień wolny. Dla przybłędy z Południa święta w Nowym Jorku to dość smutna okazja, nie dlatego, że dla kogoś znajdującego się z dala od domu to miejsce obce, lecz właśnie znajome: nowojorscy klienci sklepów przejawiają tę samą koncentrację na celu, co powolni południowcy; orkiestry Armii Zbawienia i kolędy są wszędzie jednakowe, a ulice Nowego Jorku błyszczą wilgocią tego samego łagodnego farmerskiego deszczu, jaki zrasza zimowe pola Alabamy.

Myślałam, że tęsknię za świętami w domu. Tak naprawdę jednak tęskniłam za ludźmi, którzy już dawno odeszli, za domem dziadków pękającym w szwach od kuzynów, kolcorośli i ostrokrzewów. Tęskniłam za stąpaniem butów myśliwskich i nagłymi powiewami zimnego wiatru, który przez …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

Copyright © 1961 by Harper Lee Opowiadanie ukazało się po raz pierwszy w czasopiśmie „McCall’s” w numerze z grudnia 1961 roku pod tytułem Christmas To Me.  

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00