Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Read and listen without limits. Log in or take advantage of our offer

Apteczka

Cathal McNaughton. Historie, które zaczynają się od miłości

Rysunek Anna Głąbicka

Od lat w mojej apteczce sporo miejsca zajmuje literatura. W dzieciństwie uwielbiałem książki Roalda Dahla – to pierwszy pisarz, z którym jako czytelnik poczułem prawdziwie głęboką więź. Jego powieści były dla mnie idealną ucieczką od rzeczywistości. Największym sentymentem darzę Danny’ego, mistrza świata. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że to jedna z ważniejszych pozycji na mojej liście książek wszech czasów. Mam wytatuowany cytat z tej powieści: „I was glad my father was an eye-smiler”. To zdanie zawsze przypomina mi o moim ojcu. Po jego śmierci zyskało dla mnie jeszcze większe znaczenie.

Gdy byłem starszy, dzięki mojej ówczesnej dziewczynie poznałem twórczość Władimira Nabokowa. Dostałem od niej kiedyś w prezencie zbiór jego opowiadań. I wracałem do niego długo po naszym rozstaniu. Po Nabokowie przyszła pora na Dostojewskiego i Czechowa. Imponuje mi sposób, w jaki potrafili uchwycić społeczne nastroje swoich czasów, opisując najdrobniejsze elementy codzienności. W spojrzeniu tych autorów było dużo wrażliwości, przez co ich książki przywodzą mi na myśl fotografię dokumentalną. Gdybym miał wskazać kolor, który najbardziej kojarzy mi się z ich pisarstwem, byłby to szary. Ten kolor również mam w głowie, gdy myślę o Irlandii. Choć przyjęło się nazywać moją ojczyznę „zieloną wyspą”, przez większość roku jest ona właśnie szara. W tej szarości odnajduję jakiś dziwny spokój.

Moim ostatnim literackim odkryciem (zawdzięczam je swojemu przyjacielowi) są Podróże z Charleyem Johna Steinbecka. Jest to relacja z wyprawy przez Stany, którą autor odbył w towarzystwie swojego psa. Czytając tę książkę, momentami miałem wrażenie, że czytam o sobie – ja także sporo podróżowałem z moim ukochanym psem Murphym.

Wiele kulturalnych zachwytów, które pozostawiają w nas trwały ślad, ma coś wspólnego z miłością. Z mojego doświadczenia wynika, że nie zawsze musi być to miłość romantyczna. Przez taki właśnie pryzmat patrzę na muzykę, którą trzymam w apteczce. Blues i country zagościły w niej, gdy byłem małym chłopcem, dzięki mojemu ojcu, a w elektronikę i techno wkręciłem się przez moją obecną partnerkę. Wiele muzycznych kawałków odkryłem też ze swoim nastoletnim synem – wspólnie poznaliśmy Nothing But Thieves i Royal Blood. W zeszłym roku byliśmy też w Nowym Jorku na koncercie Future Islands – zagrali w kultowym Radio City Music Hall. Muzyka stała się dla mnie i dla syna sposobem komunikacji, połączyła nas w trudnych chwilach. Podczas rozwodu z jego mamą, Dara przychodził do mnie i jeśli akurat nie mieliśmy nastroju na rozmowy, po prostu siadaliśmy na kanapie i godzinami słuchaliśmy naszych ulubionych zespołów. 

Przez wiele lat najważniejszym przedmiotem w mojej apteczce był aparat fotograficzny. Gdy kilka lat temu zrezygnowałem z pracy w terenie, by zająć się chorującymi rodzicami i poświęcić więcej czasu wychowaniu syna, z jednej strony wiedziałem, że jest to najłatwiejsza – bo jedyna słuszna – decyzja, z drugiej jednak okazała się najtrudniejszą, z jaką przyszło mi żyć. Do tej pory zmagam się z tym, że jedyne momenty, w których czułem się prawdziwie spełniony, to te, gdy dokumentowałem sytuacje graniczne w różnych zakątkach świata. Chowałem się za historiami ludzi, których fotografowałem, starając się nie myśleć o tym, co sam przeżywam. Nadal zastanawiam się, czy Cathal fotoreporter jest tą samą osobą, co Cathal, który stara się być dobrym partnerem, wspierającym synem i oddanym ojcem. 

Wiele na swój temat zrozumiałem dzięki niedawno zdiagnozowanemu ASD [ang. Autism Spectrum Disorder – zaburzenia ze spektrum autyzmu – przyp. red.]. Uświadomiło mi to, że przez lata byłem dla siebie zbyt surowy. W końcu gdy walczysz sam ze sobą, możesz liczyć jedynie na pyrrusowe zwycięstwo. Przez lata chodziłem też sfrustrowany tym, że mimo nagłaśniania wielu problemów – wojen i ludobójstwa – nie następowały żadne systemowe zmiany. Politycy wydawali się głusi na apele ze strony dziennikarzy i fotoreporterów. Nadzieję dawał mi każdy głos, który niosłem w sobie jak echo: „Dziękuję, że to dokumentujesz”. Po czasie dotarło również do mnie, co tak naprawdę jest największą wartością mojej pracy – ten moment, kiedy chociaż trzymasz w dłoniach aparat, by utrwalić pewną chwilę i rozesłać ją w świat, jesteś jednocześnie jedyną osobą, która może wysłuchać drugiego człowieka zmagającego się z kryzysem. Chcę wierzyć, że to właśnie od empatii i chęci zrozumienia zaczyna się prawdziwa zmiana.

Rozmawiał i przełożył Mateusz Roesler

Partnerem tekstu jest 65. Krakowski Festiwal Filmowy (25.05-01.06.2025). W trakcie festiwalu będzie można zobaczyć film Zdjęcia w mojej głowie, którego bohaterem jest Cathal McNaughton.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00