Wersja audio
Multiwersum jest wszędzie. A przynajmniej takie można odnieść wrażenie, przyglądając się kinu i telewizji ostatniej dekady. Eksplorują je dwie najpopularniejsze obok nowegoTop GunaJosepha Kosinskiego superprodukcje sezonu 2021–2022:Spider-Man: Bez drogi do domuJona Wattsa orazDoktor Strange w multiwersum obłęduSama Raimiego. Oba osadzone są w filmowym świecie Marvela (MCU), gdzie idea multiwersum wyraźnie wyrasta na motyw łączący filmy z aktualnej fazy filmowej franczyzy, zaczynającej się po Avengers: Koniec gry(2019) braci Anthony’ego i Joego Russo. Mniej więcej w tym samym momencie co nowyDoktor Strangedo kin w Polsce wszedł filmWszystko wszędzie naraz(2022) Dana Kwana i Daniela Scheinerta – historia chińsko-amerykańskiej kobiety wplątanej w intrygę obejmującą wszelkie możliwe wszechświaty, w których spotyka różne wersje siebie.
Jeszcze dłużej, bo od ponad dekady, motywy multiwersum, alternatywnych wymiarów i wszechświatów licznie reprezentowane są w serialach. W animowanej mrocznej komedii dla dorosłychRick i Morty(od 2013) Dana Harmona i Justina Roilanda para tytułowych bohaterów – genialny, choć szalony naukowiec i jego nastoletni wnuk – przemierza odległe planety i równoległe wszechświaty. W Stranger Things(od 2016) braci Matta i Rossa Dufferów grupa uczniów z małego miasteczka w amerykańskim stanie Indiana natyka się na znajdujący się tuż obok mroczny, równoległy wymiar, zamieszkany przez śmiertelnie niebezpieczne monstra. Intryga niemieckiegoDark(2017–2020) Barana bo Odara i Jantje Friese, już wystarczająco skomplikowana ze względu na motyw podróży w czasie i tworzonych przez nie paradoksów, w trzecim sezonie gmatwa się jeszcze bardziej, gdy dochodzi wątek równoległego wszechświata. W Odpowiedniku(2017–2019) Justina Marksa współczesny Berlin jest miejscem, w którym znajduje się brama do równoległego wszechświata, który „oddzielił się” od naszego w wyniku nieudanego eksperymentu …
Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.
Esej ukazał się w lipcowym numerze miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” (7/2022) pod tytułem Multiwersum? Byłaby to wspaniała idea!