Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Rzecz gustu

Co robić w Warszawie i w Gdańsku? [6–12 kwietnia]

Rzecz gustu, czyli subiektywny wybór wydarzeń kulturalnych, które zespół „Pisma” poleca Czytelniczkom i Czytelnikom magazynu na pierwszą połowę kwietnia, 6–12.04.2024 w Warszawie i w Gdańsku.

Tym razem przedstawiamy wydarzenia w dwóch miastach: skupiamy się na Warszawie i Gdańsku i to tu zapraszamy na najnowsze festiwale, wystawy, koncerty i dyskusje. Nie zapominamy również o propozycjach dla dzieci – w teatrach, ale i w kinach w całej Polsce.

Nie zapomnijcie też o naszych rekomendacjach dotyczących wiosennych wystaw, koncertów i premier, a także sposobów na spędzenie czasu na łonie natury.


Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Wykup prenumeratę lub dostęp online.


Zapraszamy!

Co robić w Warszawie?

Najbliższy weekend koniecznie zarezerwujcie sobie na wystawy. Po pierwsze wybierzcie się do Muzeum Sztuki Nowoczesnej na ekspozycję poświęconą Marii Prymaczenko. To ostatnia szansa, by odwiedzić Muzeum nad Wisłą – później będziemy się spotykać już w nowej siedzibie (jej otwarcie zaplanowane jest na 25 października). Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko to pierwsza tak bogata prezentacja twórczości tej ukraińskiej artystki, którą zachwycali się najwięksi artyści XX wieku. Zobaczycie tu aż 89 obrazów. Zachęcamy Was również do udziału w wydarzeniach towarzyszących (bardzo ciekawie zapowiadają się warsztaty dla dzieci i młodzieży). Wystawa potrwa do 30 czerwca.

6 i 7 kwietnia odbędzie się pierwsza edycja cyklicznego wydarzenia CONSTELLATION, którego celem jest zaprezentowanie lokalnej sceny artystycznej w kontekście międzynarodowym. BWA Warszawa, Fundacja Galerii Foksal, Monopol, Gunia Nowik, Piktogram, Dawid Radziszewski, Raster, Stereo, wanda i Turnus prezentują wystawy, które powstały we współpracy z zagranicznymi partnerami (galerie z Berlina, Londynu, Paryża, Wiednia, Bukaresztu i Tbilisi). Wystawy będą dostępne dłużej niż tylko przez weekend, ale oczywiście te pierwsze dwa dni można potraktować jako wydarzenie towarzyskie. 

W poniedziałek, 8 kwietnia rozpocznie się natomiast wielkie święto klasyki filmowej, czyli nowy festiwal Stowarzyszenia Nowe Horyzonty – Timeless Film Festival (potrwa do 15 kwietnia). Na ekranach kin zobaczymy zarówno polskie, jak i zagraniczne obrazy, od Rękopisu znalezionego w Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa po Pożegnanie jesieni Mariusza Trelińskiego, i od Śmierci w Wenecji Luchino Viscontiego i Okno na podwórze Alfreda Hitchcocka po Teksańską masakrę piłą mechaniczną Tobe’a Hoopera.

10 kwietnia wybierzcie się do Domu Kultury Kadr na koncert Jesteśmy #usiebie dwóch chórów LGBTQIA+: Chóru Niemęskiego i Chóru Voces Gaudii z gościnnym udziałem Pauliny Przybysz. Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na działania Funduszu dla Odmiany, wspierającego osoby aktywistyczne działające w małych miejscowościach. 

W dniach 11–14 kwietnia w Outriders Klubie odbędzie się międzynarodowa konferencja Mixer Festival. Będzie to okazja do spotkania dziennikarzy z „The Atlantic”, „Der Spiegel”, BBC i białoruskiego Press Clubu. Uczestnicy i uczestniczki będą mogli wziąć udział w warsztatach, wystawach multimedialnych, projekcjach filmowych i rozmowach na temat przyszłości i odpowiedzialności dziennikarstwa. W programie znalazły się takie tematy jak wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych czy raport ukazujący propagandę w rosyjskich i węgierskich mediach.

12 kwietnia zarezerwujcie sobie na konferencję z okazji urodzin Stowarzyszenia Demagog: Razem przeciw dezinformacji. 10 lat fact-checkingu w Polsce. Szczególnie polecamy Wam panel dyskusyjny z udziałem redaktorki naczelnej „Pisma” Magdaleny Kicińskiej. Rozmowa będzie poświęcona sukcesom, trudnościom i wyzwaniom związanym z weryfikowaniem informacji. Podczas wydarzenia będzie można również poznać wyniki raportu Dezinformacja oczami Polaków 2024.

Nie zapomnijcie również o Premierze Pisma, która tym razem będzie poświęcona podatkom. Spotykamy się 8 kwietnia w poniedziałek w STUDIO teatrgalerii i oczywiście w przestrzeni online na transmisji na żywo. Zuzanna Kowalczyk porozmawia z ekonomistką prof. dr hab. Joanną Tyrowicz, redaktorem Hubertem Walczyńskim oraz prezesem Klubu Jagiellońskiego, Pawłem Musiałkiem. 

Co robić w Gdańsku?

We wtorek 9 kwietnia wybierzcie się do siedziby Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Ratuszu Staromiejskim na spektakl improwizowany Bałtyk na horyzoncie. Mity nordyckie. Poznamy tu lepiej historie Odyna, Thora, Frei i Lokiego dzięki komediowej opowieści grupy SzaFoFe. Wybrane mity przedstawi autor książki Mity nordyckie Mateusz K. Sawczyn. 

11 kwietnia rozpocznie się natomiast wielkie święto trójmiejskiej sceny muzycznej, czyli SEA YOU 3city Music Showcase. Na początek koncert w Instytucie Kultury Miejskiej, podczas którego młodzi artyści i artystki przyjrzą się dorobkowi trójmiejskiej sceny muzycznej z naciskiem na… piosenki – usłyszymy zatem dobrze znane utwory takich zespołów jak Kobiety, Homosapiens, Bóm Wakacje w Rzymie, Marilyn Monroe, Pancerne Rowery, Trzy Korony, IMTM, Savana, Ścianka i wiele innych! Kolejne dni będą wypełnione spotkaniami, warsztatami, dyskusjami i oczywiście kolejnymi koncertami – na dwóch scenach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego pojawią się 24 zespoły z Trójmiasta i okolic, wśród nich: 8 Minute Agony, Chrust, Seweryn z zespołem, Nene Heroine, Olędzka. W sobotę szykujcie się na dwa koncerty kultowych zespołów – zagra Bielizna i reaktywowane niedawno Kury. Zwróćcie uwagę na panele dyskusyjne, wśród nich „Piosenka musi posiadać tekst” z udziałem między innymi Natalii Przybysz i Adama Łony Zielińskiego oraz rozmowa „Za wszelką cenę czy life balance?”.

Już teraz warto zarezerwować sobie bilet na kolejną niedzielę, 14 kwietnia. W Klubie Żak odbędzie się kolejne tegoroczne wydarzenie w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca. Zobaczymy premierowy spektakl Krakowskiego Teatru Tańca, czyli Szekspirie. Jak czytamy: „Agnieszka Bednarz-Tyran i Yelyzaveta Tereshonok tworzą ruchowe interpretacje obłąkańczych myśli Ofelii, Lady Makbet i Julii, odkrywając nieznane obszary postaci literackich za pomocą tańca. Punktem wyjścia w tworzeniu spektaklu stały się również obiekty, które razem z wizualizacjami i ciałami tancerek budują architekturę przestrzeni, tej scenicznej i tej wyobrażonej. Czy przywołując Ofelię, Lady Makbet i Julię, jesteśmy w stanie wskazać architekturę ich pokoi?”. 28 kwietnia odbędą się natomiast dwa premierowe solowe pokazy tańca w wykonaniu dwójki rezydentów 16. edycji Gdańskiego Festiwalu Tańca: Megan Mazarick (US) i Andreia Kamarou (BY/PL).

Co robić z dziećmi w Warszawie, Gdańsku i w kinach?

Książka Marcina Wichy w adaptacji autora na deskach teatru. Wybierzcie się z dziećmi do warszawskiego Teatru Guliwer na Niezwykłą historię Sebastiana Van Pirka. To horror, musical, dramat psychologiczny i komedia w jednym. Mamy tu młodego wampira, który woli śmiać się, zamiast straszyć, je sałatę, a nie surowe mięso, a na dodatek nie wyrosły mu kły. Jest też presja rodziny i tata, który zapisuje go do Wieczorowo-Nocnej Szkoły Strachów i Upiorów. To spektakl przeznaczony dla dzieci od piątego roku życia. Premiera odbędzie się w sobotę 6 kwietnia, a kolejne spektakle w programie znajdziecie 7 oraz od 9 do 14 kwietnia.

W gdańskim Teatrze Miniatura kolejna premiera. 13 kwietnia (a później 14, 17–21, 23, 24, 26–28 kwietnia) zobaczymy spektakl Śpiew morza – współczesną opowieść z elementami realizmu magicznego o poszukiwaniu własnego talentu i odkrywaniu różnorodności. Poznamy historię rodzeństwa, siostrę, która zazdrości bratu talentu pływackiego, pojawi się tu też nawiązanie do mitologii Północy, do selkie, czyli tajemniczych postaci, które potrafią zmieniać się z człowieka w fokę i odwrotnie. Za scenariusz odpowiada pisarka, laureatka nagrody Literackiej Podróży Hestii w 2022 roku Roksana Jędrzejewska-Wróbel.

A w kinach druga odsłona filmu z serii Szkoła magicznych zwierząt. Kolejna część nosi tytuł Tajemnica szkolnego podwórka. To ekranizacja książki Margit Auer (w Polsce wydano właśnie już jedenasty tom tej opowieści: Szkoła magicznych zwierząt. Obóz przetrwania). Dzieci na pewno dobrze już ją znają, a jeśli jeszcze nie, to powinny poznać. Główni bohaterowie to rudowłosa Ida i uczniowie jej klasy, którzy w magiczny sposób otrzymują nowych przyjaciół w postaci mówiących ludzkim głosem zwierząt (jest lis Rabbat, pingwin Juri, żółwica Henrietta i wiele innych). Tym razem dzieciaki wspólnie ze swoją nauczycielką panną Cornfield przygotowują przedstawienie z okazji 250. rocznicy założenia szkoły. Niestety dyrektor, pan Siegmann, chciałby, żeby spektakl opowiadał historię według jego pomysłu. Jak zawsze pojawi się zagadka do rozwiązania i próba przyjaźni. Szykujcie się na dużo humoru i piosenek, które szybko wpadają w ucho.

Zdjęcia: materiały prasowe

Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00