Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Rzecz gustu

Dzień Książki, Święto Wody, premiery, festiwale i nowe wystawy [20–26.04]

Rzecz gustu, czyli subiektywny wybór wydarzeń kulturalnych, które zespół „Pisma” poleca Czytelniczkom i Czytelnikom magazynu w drugiej połowie kwietnia, 20–26.04.2024.

Tym razem przychodzimy z zestawieniem pomysłów na to, jak spędzić weekend i najbliższe dni we Wrocławiu, Łodzi, Trójmieście, Olsztynie, Krakowie, Warszawie i w jej okolicach. Przygotowaliśmy również pomysły na wyjście do kina – dla dorosłych i dzieci.

Sprawdźcie też nasze rekomendacje dotyczące wiosennych wystaw, koncertów i premier, a także sposobów na spędzenie czasu na łonie natury.


Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Wykup prenumeratę lub dostęp online.


Zapraszamy!

Co robić we Wrocławiu?

We Wrocławiu tradycyjnie najbardziej literacki klimat znajdziecie w Klubie Proza przy Wrocławskim Domu Literatury. 23 kwietnia, czyli w Dzień Książki, zapraszamy na spotkanie z Urszulą Honek. Będzie to wydarzenie promujące jej najnowszą książkę poetycką Poltergeist, która ukazuje się właśnie w wydawnictwie Warstwy. Kolejny dzień, 24 kwietnia, to okazja do wysłuchania rozmowy z reżyserką teatralną Mają Kleczewską. Natomiast czwartek 25 kwietnia warto zarezerwować na wydarzenie promujące drugi numer „Notatnika Literackiego”, wydawanego przez WDL. 

Co robić w Łodzi?

Weekend (19–21 kwietnia) kończący festiwal OFF-Północna, czyli Festiwal Alternatywnych Form Dramatyczno-Muzycznych w Łodzi, to koncerty, poemat jazzowy, panel dyskusyjny, widowisko muzyczne oraz warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. 

W tym czasie warto również wybrać się do Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1. W sobotę 20 kwietnia odbędzie się tam oprowadzanie po wystawie Grzegorz Rosiński w ilustracjach – przewodnikiem będzie Adam Radoń, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

Co robić w Trójmieście?

Jeszcze do soboty 20 kwietnia w Gdańsku trwać będzie festiwal Europejski Poeta Wolności. Wybierzcie się na spacery poetyckie, wysłuchajcie debat, weźcie udział w slamach i spotkaniach z poetami i poetkami, wśród których będzie również laureatka tegorocznej nagrody głównej, Moniką Herceg

Niedzielę 21 kwietnia warto spędzić z rodziną – polecamy warsztaty Kurs na marzenia w gdyńskim Muzeum Emigracji.

W tygodniu wybierzcie się do Sopotu do Goyki 2 Art Inkubatora na wystawę Neuroróżnorodność, na której zobaczymy plakaty studentów i studentek z Pracowni Projektowania dla Kultury ASP w Gdańsku. Ekspozycję można oglądać do 8 maja.

Co robić w Krakowie?

W Krakowie polecamy trzy nowe wystawy. W MuFo wybierzcie się na wystawę poświęconą krakowskiemu fotografowi Być jak Adam Karaś, która czynna będzie do 29 września. W MOCAKu prezentowane są prace pod hasłem Jedzenie w sztuce (do 16 marca 2025). Natomiast tylko do 26 kwietnia w Domu Norymberskim zobaczymy zbiorową ekspozycję Artystka w podróży.

Co robić w Warszawie?

W niedzielę 21 kwietnia wybierzcie się na warsztaty tworzenia KLIMATycznych postzinów do Domu Kultury Zacisze na Targówku. W poniedziałek 22 kwietnia pojedźcie na Ochotę do Hashtag Lab  na koncert tria akordeonowego TriOssia, złożonego z absolwentów Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej. Dzień Książki, czyli 23 kwietnia, w Warszawie warto spędzić w Big Book Cafe MDM, które przygotowało masę atrakcji (w tym warsztaty: Jak przeczytać 300 książek w rok?) i dyskusji. Część spotkań będzie transmitowana na żywo na Tik-Toku. 

O wielu wystawach, które trwają tej wiosny w Warszawie, pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich zestawień, ale zachęcamy Was również do odwiedzenia Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, gdzie zobaczycie ekspozycję ZIETA ILUSTROWANY x IWP. O liniach, designie i emocjach (do 10 maja), na której zobaczycie prace wielu ilustratorek i ilustratorów znanych Wam z „Pisma” (w tym prace autora majowej okładki, Pawła Smardzewskiego).

Co robić pod Warszawą?

Mamy nadzieję, że pamiętacie o Święcie Wody (19–21 kwietnia) w Konstancinie-Jeziornie i okolicach, organizowanym przez dobrego znajomego „Pisma”, Daniela Petryczkiewicza. Podczas wydarzenia spotkacie też naszych autorów i autorki. 

W piątek 26 kwietnia warto wybrać się do Otwocka Wielkiego na otwarcie nowej ekspozycji Dar Paderewskiego w Muzeum Wnętrz, które jest jednym z oddziałów warszawskiego Muzeum Narodowego.

Co robić w Olsztynie?

W piątek 19 kwietnia w Kamienicy Naujackiej odbędą się warsztaty dla młodzieży Jak nie zachwyca, jak musi zachwycać?. Tydzień później, 26 kwietnia, w Galerii Dobro będzie można wziąć udział w wydarzeniu, które trudno sklasyfikować – sami organizatorzy zastanawiają się, czy nazwać to live act z literaturą, czy słuchowiskiem, czy może wydarzeniem performatywnym: Nic się nie dzieje: Zatorze striptizerów i inne sytuacje

Warto również wybrać się na nowo otwartą wystawę Andrzeja Tobisa do Galerii Sztuki BWA Pętla krajoznawcza, która potrwa do 19 maja. 

Co robić w Szczecinie?

W Szczecinie rozpoczyna się właśnie wielkie święto teatru, festiwal KONTRAPUNKT, który potrwa aż do 1 czerwca. 

W niedzielę 21 kwietnia wpadnijcie do galerii TRAFO na spotkanie z artystą Janem Bačynsjkim i kuratorką Wiktorią Tundys. Odbędzie się ono w ramach trwającego właśnie w tym miejscu wystawy Uprzywilejowany Uchodźca, która potrwa do 5 maja.  

Na co iść do kina?

Białystok, Bytom, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Gorzów, Katowice, Konin, Kołobrzeg, Kraków, Lublin, Łódź, Nowy Targ, Olsztyn, Płock, Poznań, Radom, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wieluń, Wrocław, Żywiec to miasta, w których 26–28 kwietnia (w Krakowie w dniach 18–21 kwietnia) odbędą się pokazy filmów Samsara, Delikwenci, Eureka oraz Wśród wyschniętych traw – to wydarzenie o nazwie Nowe Horyzonty Tournée. Sprawdźcie dokładną listę kin i repertuary na stronie organizatora

Piątek 19 kwietnia to dzień kilku filmowych premier. W wielu kinach zobaczymy najnowszy film dokumentalny Wima Wendersa Anselm oraz produkcję Latanie dla początkujących w reżyserii Hafsteinna Gunnara Sigurðssona. Z dziećmi natomiast wybierzcie się na słowacko-czeską Podróż do krainy jutra.

Nie zapomnijcie też, że 25 kwietnia pojawi się nowy sezon naszego podcastowego serialu reporterskiego, czyli Śledztwo Pisma. Tym razem opowiemy o stalkingu i skomplikowanych relacjach rodzinnych.

A już za tydzień przedstawimy Wam spektakle i premiery teatralne z całej Polski, których nie możecie przegapić na koniec sezonu 2023/2024.

Zdjęcia: materiały prasowe

Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00