Tym razem przychodzimy z zestawieniem pomysłów na to, jak spędzić weekend i najbliższe dni we Wrocławiu, Łodzi, Trójmieście, Olsztynie, Krakowie, Warszawie i w jej okolicach. Przygotowaliśmy również pomysły na wyjście do kina – dla dorosłych i dzieci.
Sprawdźcie też nasze rekomendacje dotyczące wiosennych wystaw, koncertów i premier, a także sposobów na spędzenie czasu na łonie natury.
Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Wykup prenumeratę lub dostęp online.
Zapraszamy!
Co robić we Wrocławiu?
We Wrocławiu tradycyjnie najbardziej literacki klimat znajdziecie w Klubie Proza przy Wrocławskim Domu Literatury. 23 kwietnia, czyli w Dzień Książki, zapraszamy na spotkanie z Urszulą Honek. Będzie to wydarzenie promujące jej najnowszą książkę poetycką Poltergeist, która ukazuje się właśnie w wydawnictwie Warstwy. Kolejny dzień, 24 kwietnia, to okazja do wysłuchania rozmowy z reżyserką teatralną Mają Kleczewską. Natomiast czwartek 25 kwietnia warto zarezerwować na wydarzenie promujące drugi numer „Notatnika Literackiego”, wydawanego przez WDL.
Co robić w Łodzi?
Weekend (19–21 kwietnia) kończący festiwal OFF-Północna, czyli Festiwal Alternatywnych Form Dramatyczno-Muzycznych w Łodzi, to koncerty, poemat jazzowy, panel dyskusyjny, widowisko muzyczne oraz warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży.
W tym czasie warto również wybrać się do Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1. W sobotę 20 kwietnia odbędzie się tam oprowadzanie po wystawie Grzegorz Rosiński w ilustracjach – przewodnikiem będzie Adam Radoń, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
Co robić w Trójmieście?
Jeszcze do soboty 20 kwietnia w Gdańsku trwać będzie festiwal Europejski Poeta Wolności. Wybierzcie się na spacery poetyckie, wysłuchajcie debat, weźcie udział w slamach i spotkaniach z poetami i poetkami, wśród których będzie również laureatka tegorocznej nagrody głównej, Moniką Herceg.
Niedzielę 21 kwietnia warto spędzić z rodziną – polecamy warsztaty Kurs na marzenia w gdyńskim Muzeum Emigracji.
W tygodniu wybierzcie się do Sopotu do Goyki 2 Art Inkubatora na wystawę Neuroróżnorodność, na której zobaczymy plakaty studentów i studentek z Pracowni Projektowania dla Kultury ASP w Gdańsku. Ekspozycję można oglądać do 8 maja.
Co robić w Krakowie?
W Krakowie polecamy trzy nowe wystawy. W MuFo wybierzcie się na wystawę poświęconą krakowskiemu fotografowi Być jak Adam Karaś, która czynna będzie do 29 września. W MOCAKu prezentowane są prace pod hasłem Jedzenie w sztuce (do 16 marca 2025). Natomiast tylko do 26 kwietnia w Domu Norymberskim zobaczymy zbiorową ekspozycję Artystka w podróży.
Co robić w Warszawie?
W niedzielę 21 kwietnia wybierzcie się na warsztaty tworzenia KLIMATycznych postzinów do Domu Kultury Zacisze na Targówku. W poniedziałek 22 kwietnia pojedźcie na Ochotę do Hashtag Lab na koncert tria akordeonowego TriOssia, złożonego z absolwentów Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej. Dzień Książki, czyli 23 kwietnia, w Warszawie warto spędzić w Big Book Cafe MDM, które przygotowało masę atrakcji (w tym warsztaty: Jak przeczytać 300 książek w rok?) i dyskusji. Część spotkań będzie transmitowana na żywo na Tik-Toku.
O wielu wystawach, które trwają tej wiosny w Warszawie, pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich zestawień, ale zachęcamy Was również do odwiedzenia Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, gdzie zobaczycie ekspozycję ZIETA ILUSTROWANY x IWP. O liniach, designie i emocjach (do 10 maja), na której zobaczycie prace wielu ilustratorek i ilustratorów znanych Wam z „Pisma” (w tym prace autora majowej okładki, Pawła Smardzewskiego).
Co robić pod Warszawą?
Mamy nadzieję, że pamiętacie o Święcie Wody (19–21 kwietnia) w Konstancinie-Jeziornie i okolicach, organizowanym przez dobrego znajomego „Pisma”, Daniela Petryczkiewicza. Podczas wydarzenia spotkacie też naszych autorów i autorki.
W piątek 26 kwietnia warto wybrać się do Otwocka Wielkiego na otwarcie nowej ekspozycji Dar Paderewskiego w Muzeum Wnętrz, które jest jednym z oddziałów warszawskiego Muzeum Narodowego.
Co robić w Olsztynie?
W piątek 19 kwietnia w Kamienicy Naujackiej odbędą się warsztaty dla młodzieży Jak nie zachwyca, jak musi zachwycać?. Tydzień później, 26 kwietnia, w Galerii Dobro będzie można wziąć udział w wydarzeniu, które trudno sklasyfikować – sami organizatorzy zastanawiają się, czy nazwać to live act z literaturą, czy słuchowiskiem, czy może wydarzeniem performatywnym: Nic się nie dzieje: Zatorze striptizerów i inne sytuacje.
Warto również wybrać się na nowo otwartą wystawę Andrzeja Tobisa do Galerii Sztuki BWA Pętla krajoznawcza, która potrwa do 19 maja.
Co robić w Szczecinie?
W Szczecinie rozpoczyna się właśnie wielkie święto teatru, festiwal KONTRAPUNKT, który potrwa aż do 1 czerwca.
W niedzielę 21 kwietnia wpadnijcie do galerii TRAFO na spotkanie z artystą Janem Bačynsjkim i kuratorką Wiktorią Tundys. Odbędzie się ono w ramach trwającego właśnie w tym miejscu wystawy Uprzywilejowany Uchodźca, która potrwa do 5 maja.
Na co iść do kina?
Białystok, Bytom, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Gorzów, Katowice, Konin, Kołobrzeg, Kraków, Lublin, Łódź, Nowy Targ, Olsztyn, Płock, Poznań, Radom, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wieluń, Wrocław, Żywiec to miasta, w których 26–28 kwietnia (w Krakowie w dniach 18–21 kwietnia) odbędą się pokazy filmów Samsara, Delikwenci, Eureka oraz Wśród wyschniętych traw – to wydarzenie o nazwie Nowe Horyzonty Tournée. Sprawdźcie dokładną listę kin i repertuary na stronie organizatora.
Piątek 19 kwietnia to dzień kilku filmowych premier. W wielu kinach zobaczymy najnowszy film dokumentalny Wima Wendersa Anselm oraz produkcję Latanie dla początkujących w reżyserii Hafsteinna Gunnara Sigurðssona. Z dziećmi natomiast wybierzcie się na słowacko-czeską Podróż do krainy jutra.
Nie zapomnijcie też, że 25 kwietnia pojawi się nowy sezon naszego podcastowego serialu reporterskiego, czyli Śledztwo Pisma. Tym razem opowiemy o stalkingu i skomplikowanych relacjach rodzinnych.
A już za tydzień przedstawimy Wam spektakle i premiery teatralne z całej Polski, których nie możecie przegapić na koniec sezonu 2023/2024.
Zdjęcia: materiały prasowe
Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?