Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Rzecz gustu

Festiwale teatralne i premiery końca sezonu 2023/2024

Rzecz gustu, czyli subiektywny wybór wydarzeń kulturalnych, które zespół „Pisma” poleca Czytelniczkom i Czytelnikom – premiery spektakle i festiwale teatralne w maju i czerwcu 2024.

Koniec sezonu teatralnego to czas podsumowań czyli festiwali, które gromadzą najciekawsze spektakle ostatnich miesięcy. To jednak również dobry moment na nowości – zebraliśmy w jednym miejscu informacje o najnowszych przedstawieniach w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie, Katowicach i Bydgoszczy. Ponadto mamy dla Was kilka propozycji familijnych.

Sprawdźcie też, co naszym zdaniem warto robić w ostatnie dni majówki, jakie wystawy odwiedzić i które książki przeczytać.


Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Wykup prenumeratę lub dostęp online.


Zapraszamy!

Na co wybrać się w Warszawie?

Jak co roku, na koniec sezonu teatralnego możemy spodziewać się najlepszego jego podsumowania na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych, które odbędą się między 18 maja a 1 czerwca. Oczywiście nie ma już biletów na większość spektakli, ale na te cztery wyjątkowe produkcje można znaleźć jeszcze wolne miejsca: Niepokój przychodzi o zmierzchu (Wrocławskiego Teatru Pantomimy), Opowieści babć szeptane córkom przez matki (Teatru Współczesnego w Szczecinie), Dobrze ułożony młodzieniec (Teatr Nowy w Łodzi) oraz Very funny kolektywu duetu choreograficzno-dramaturgiczno-reżyserskiego Gruba i Głupia. 

Sprawdźcie również atrakcje, jakie czekają nas w Klubie Festiwalowym: od jogi, przez silent disco, po slam dramaturgiczny.

W STUDIO teatrgalerii od kwietnia można oglądać Serce ze szkła. Musical zen w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. Spektakl powstał na podstawie książki Marii Peszek Naku*wiam zen, pojawiają się tu też elementy znane nam z Królowej Śniegu Hansa Christiana Andersena. W rolach głównych oglądamy Marię Peszek (w roli Kaja) oraz Jana Peszka (w roli Królowej Śniegu). Najbliższe spektakle 7–9 maja i 1–3 czerwca. Od 21 września musical będzie grany również w Teatrze Słowackiego w Krakowie, który współprodukuje to przedstawienie.

W Teatrze Dramatycznym Anna Smolar reżyseruje Antygonę z Molenbeek na podstawie dramatu Stefana Hertmansa w przekładzie Jerzego Kocha. Spektakle można oglądać 9, 10, 11, 12 maja oraz 13 i 14 czerwca.

17 maja w Komunie Warszawa premierę będzie miał osobisty spektakl Monolog wewnętrzny Wojtka Ziemilskiego (kolejne: 18 i 19 maja), a w Centrum Sztuki Włączającej 22 maja będzie można zobaczyć kolejne poruszające przedstawienie w ramach programu Pokaż język! Siedem historii okrutnych w reżyserii Justyny Wielgus. 

My najbardziej czekamy jednak na premierę spektaklu Metoda na serce. Śledztwo w Teatrze Powszechnym, który reżyseruje Katarzyna Szyngiera na motywach znanych z pierwszego sezonu Śledztwa Pisma prowadzonego przez Mirosława Wlekłego. Premiera zaplanowana jest na 22 czerwca, a kolejne spektakle na 23, 25 i 26 czerwca. 

Premiera w Gdańsku

Teatr Wybrzeże w Gdańsku, który przeszedł niedawno gruntowny remont, zaprasza na premierę końca sezonu, czyli Gombrowiczowską Iwonę, księżniczkę Burgundaw reżyserii Adama Orzechowskiego, dyrektora naczelnego i artystycznego teatru. Spektakle zaplanowane są na 10 (premiera), 11, 14, 15, 18 i 19 maja.

Premiera we Wrocławiu

We Wrocławiu 17 maja odbędzie się kolejna premiera w Teatrze Pantomimy – tym razem to queerowa biografia Fryderyka Chopina w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego, z tekstem Huberta Sulimy – I love Chopin (kolejne spektakle 18 i 19 maja oraz 27 i 28 czerwca). 

Festiwalowe premiery w Szczecinie

W Szczecinie trwa właśnie 57. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontrapunkt (do 1 czerwca). Przed nami jeszcze wiele wydarzeń – w tym Maulwürfe Koncert Kretów w Ogrodach Śródmieście (25 maja, wstęp wolny). W ramach festiwalu odbędą się też premiery w teatrach tegorocznych gospodarzy: 10 maja w Teatrze Współczesnym zobaczymy spektakl choreograficzny Giselle, tańcz! w reżyserii Anny Obszańskiej (kolejne przedstawienia 11, 12 maja, 13–16 czerwca), a w Teatrze Lalek Pleciuga na 1 czerwca przewidziana jest premiera spektaklu GONG! w reżyserii Tomasza Maśląkowskiego z muzyką Ola Walickiego. 

Krakowskie premiery

W krakowskim Teatrze Słowackiego warto wybrać się w najbliższych dniach na Szczeliny istnienia (reż. Iwona Kempa) na podstawie eseju Jolanty Brach-Czainy (3, 4, 5, 21, 22, 23 maja). Zaprosilibyśmy Was również na Wesele Mai Kleczewskiej, jednak wszystkie bilety na spektakle do końca sezonu są już wyprzedane. Może znajdą się jeszcze wejściówki?

W Łaźni Nowej już 9 maja premiera URBAN. Idę po was… Główną rolę gra Adam Ferency, spektakl reżyseruje Bartosz Szydłowski, a scenariusz powstał na podstawie książki Doroty Karaś i Marka Sterlingowa Urban. Biografia (kolejne spektakle 10, 11, 12 maja oraz 5, 9, 10 czerwca).

Premiera w Bydgoszczy

W remontowanym obecnie Teatrze Polskim Ula Kijak reżyseruje spektakl o tym, co znamy prawie wszyscy z autopsji „ogarnianiu”, „nieogarnianiu” i „nieogarach: Nie ogarniam. Czyli o demonach. Pokazy odbędą się 23, 24 i 25 maja. 

Festiwal w Toruniu

W dniach 31 maja – 7 czerwca w Teatrze Horzycy odbędzie się 28. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt. Zobaczymy spektakle z Wilna, Pragi, Rygi, Tuluzy, Düsseldorfu, ale również polskie produkcje, w tym The Employees z warszawskiej STUDIO teatrgalerii oraz Niepokój przychodzi o zmierzchu Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Nie zabraknie spektakli toruńskiego teatru-gospodarza – podczas festiwalu zobaczymy Jeden i Jedna, Dropie oraz Dzikie palmy.

Hotelowy spektakl w Katowicach

5 kwietnia w nietypowej przestrzeni, bo w Hotelu Diament Plaza w Katowicach, odbyła się premiera intymnego spektaklu granego przez Teatr Śląski: Godej do mie w reżyserii Roberta Talarczyka. Kolejne spektakle, podczas których publiczność wspólnie z aktorami przemierza zakamarki pokoju hotelowego, restauracji i lobby, odbędą się 17–19 maja oraz 29 i 30 czerwca. 

Spektakle dla dzieci

W Warszawie pójdźcie do Teatru Guliwer na Niezwykłą historię Sebastiana Van Pirka na podstawie książki Marcina Wichy (codziennie od 11 do 16 czerwca). W Gdańsku zabierzcie dzieci do Teatru Miniatura na Śpiew morza na podstawie scenariusza Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel (18–20, 22 i 23 czerwca). Natomiast w Teatrze Miejskim Gliwicach już 31 maja premiera spektaklu Pan Kleks. Powrót (kolejne przedstawienia 1, 2, 4, 13–16 czerwca). 

Zdjęcia: materiały prasowe

Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00