Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Rzecz gustu

Garażowa wyprzedaż i azjatyckie inspiracje [wydarzenia 17–23.02]

Rzecz gustu, czyli subiektywny wybór filmów i wydarzeń kulturalnych, które zespół „Pisma” poleca Czytelniczkom i Czytelnikom magazynu na drugą lutego, 17–23.02.2024.

Nowa wystawa w Krakowie, festiwal podróżniczy w Trójmieście, instalacja dźwiękowa w Bydgoszczy, modowy weekend w Warszawie, ale też dwie wyjątkowe premiery filmowe. To tylko niektóre propozycje, jakie przygotowaliśmy dla Was w najnowszej odsłonie naszych cotygodniowych polecajek kulturalnych.

W niektórych miejscach trwają ferie zimowe – sprawdźcie nasze pomysły na kulturalne spędzenie tego czasu z dziećmi w różnych miastach w Polsce.


Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Wykup prenumeratę lub dostęp online.


Zapraszamy!

Co robić w Warszawie?

Nadchodzący weekend zacznijmy od domówki, której kuratoruje Anna Smolar. TR Warszawa zaprasza na dzień pełen atrakcji poświęconych modzie, a w szczególności ikonie, jaką jest Yves Saint Laurent. W programie warsztaty dla najmłodszych, garażowa wyprzedaż Szmaty TR, wernisaż wystawy Wszystko, performatywno-epistolograficzny pokaz mody Niech zapanuje wielka ciemność i tylko ty zostaniesz ze mną. Nie zabraknie też dyskusji: Rozmowy na koniec świata: modo, kocham cię i nienawidzę z udziałem między innymi Anny Frątczak, (jej tekst o modzie cyfrowej mogliście przeczytać w „Piśmie”). Na koniec wszyscy spotkamy się na parkiecie. „Ubierzcie się w to, co chowacie w szafie, albo w rzeczy, które nabyłyście/nabyliście w butiku u Żiwaniego” – zachęcają organizatorzy.

W niedzielę (18 lutego) warto wybrać się do Big Book Cafe w MDM-ie na spektakl Stramerowie na podstawie książki Mikołaja Łozińskiego. Organizatorzy zdecydowali się na organizację drugiego spektaklu, po tym jak bilety na sobotnie wydarzenie szybko się wyprzedały. Opowieść o losach żydowskiej rodziny przed II wojną światową i w jej trakcie reżyseruje Tomasz Cyz, a muzykę do spektaklu przygotowali Paweł Sołtys (Pablopavo) i Patryk Kraśniewski.

Czwartek (22 lutego) to natomiast okazja do relaksu i kontemplacji na dywanie przy kojących dźwiękach muzyki podczas Siedemnastego Warszawskiego Salonu Ambientu w Komunie Warszawa. To oczywiste nawiązanie do festiwalu Up to Date, który od lat odbywa się w Białymstoku. Wieczór uatrakcyjni film Powaqqatsi (w reżyserii Godfreya Reggio, z muzyką Philipa Glassa). Tego dnia warto wybrać się również do Kina Elektronik na projekcję filmu Ogniem i mieczem. Integralną częścią wydarzenia będzie rozmowa z Jerzym Hoffmanem, którą poprowadzą Mateusz Witkowski i Bartek Przybyszewski, twórcy Podcastexu – podcastu o latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych.

Co robić w Bydgoszczy?

Do Młynów Rothera zapraszaliśmy Was niejednokrotnie. Tym razem warto odwiedzić to miejsce, by wysłuchać instalacji dźwiękowej Meandry (dostępnej do 26 kwietnia), której twórcą jest Marcin Dymiter. Artysta wymieszał nagrania terenowe pozyskane na Wyspie Młyńskiej z brzmieniem mechanicznych urządzeń historycznych budynków Młynów Rothera, tworząc bogatą przestrzeń akustyczną. Jak piszą organizatorzy: „Wyłącz telefon i zanurz się w dźwiękach. Możesz słuchać, siedząc, spacerując po pomieszczeniu, podążając za tym, co płynie z głośników”. 

Spieszcie się, bo tylko do 9 marca czynna jest wystawa znanej Wam zapewne z „Pisma” Edyty Bystroń. Artystka dotyka tematu rodziny, który w ostatnim czasie często pojawia się w twórczości wielu artystów młodego pokolenia (pisaliśmy o ekspozycjach Patryka Różyckiego w Gdańsku czy Karoliny Balcer w Toruniu). Nie powinnam poruszać tego tematu w Bydgoskim Centrum Sztuki to zaproszenie do odkrywania głębokiej symboliki w prostych, niepozornych sytuacjach. Wkładanie kapci, jedzenie zupy, cisza przy stole. Większość z nas zapewne odkryje znane sytuacje i rodzaj relacji, jakie łączą nas z rodziną. 

Co robić w Gdańsku?

Najbliższy weekend (17 i 18 lutego) w Gdańsku (ale też w całym Trójmieście) stanie się świetnym czasem inspiracji do małych i większych podróży. Podczas kolejnej edycji Rodzinnego Festiwalu Podróżniczego Hakuna Matata, który odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, zarówno mali, jak i duzi członkowie rodzin znajdą coś dla siebie. Na gości wydarzenia w sobotę czekać będą inspirujące prelekcje, warsztaty podróżnicze dla dzieci i dorosłych, miniplac zabaw, spotkania wokół literatury podróżniczej, wystawy zdjęć i konkursy. Natomiast drugi dzień to okazja do wizyt w okolicznych instytucjach kultury, które oferują dodatkowy program (głównie oprowadzania z przewodnikami i spacery tematyczne). Sprawdźcie dokładnie program

A jeśli szukacie spokojnego czasu w murach galerii sztuki, zachęcamy do odwiedzenia Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2, w której do 17 marca trwa wystawa Spragnieni Miasta. Główną osią wystawy jest architektoniczny dialog. Profesor Jacek Dominiczak, który wiele lat temu zaprojektował wnętrza tej miejskiej łaźni, zaprasza nas do refleksji nad rolą architektury, nad kształtowaniem tkanki miejskiej i zmianą relacji społecznych. Już sama idea przeobrażenia wnętrza łaźni miejskiej w miejsce prezentacji sztuki jest doskonałym pretekstem do tej dyskusji. Zachęcamy przy okazji do przeczytania naszych tekstów dotyczących architektury, w tym cyklu autorstwa Filipa Springera. 

Co robić w Krakowie?

Japonia, Hongkong, Polska, manga, anime, komiks europejski i sztuka gotycka w jednym. Zapraszamy Was na nową wystawę Stany splątane Mateusza Kołka, którą od najbliższej soboty, 17 lutego, do 7 kwietnia można oglądać w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Wielokolorowe ilustracje składają się na nieliniową opowieść pełną zaszytych znaczeń i powtarzających się elementów. Wystawie towarzyszą animacje autorstwa How & How i XULM (Marcin Surma), a także muzyka Merry Lamb Lamb i Yum! Laksy. Polecamy wyprawę do tego metawersum. 

Teatr Słowackiego po raz kolejny nie zawodzi. Państwo / Der Staat (22, 23 i 25 lutego) Platona w reżyserii Jana Klaty to kolejna z premier, która zbiera wiele dobrych recenzji. Możemy spodziewać się rozprawy filozoficznej, bezkompromisowej dyskusji na temat spraw najistotniejszych, które zostały przekazane w wyjątkowej formie: od samego języka spektaklu (grany jest w języku starogreckim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski; widzowie mogą skorzystać ze słuchawek) po odważną scenografię, kostiumy i światło (odpowiada za nie Mirek Kaczmarek)

Co robić we Wrocławiu?

Na wystawę Po końcu, bez początku (do 2 marca) Jacka Zachodnego zaprasza galeria 66p. Wśród prac artysty zobaczymy między innymi kolorowe pociski-totemy i mandalę usypaną z celowników, a także ołtarz, na którym złożono szczątki delfina. Możliwe, że poczujemy się tu trochę jak w muzeum paleontologicznym, ale na pewno zatrzymamy się, by pomyśleć nad nową rzeczywistością. Jak piszą organizatorzy: „Wygląda na to, że im dłużej powtarzać będziemy thatcheryzm «nie ma żadnej alternatywy» i kurczowo trzymać się obecnego konstruktu społeczno-ekonomicznego, tym mniejsze są szanse na to, że historia ludzkości zakończy się happy endem”.

We wtorek 20 lutego warto pojawić się w Klubie Proza na spotkaniu z Mirosławem Wlekłym. Ten autor i reporter, publikujący w „Piśmie” prawie do samego początku, przygotował dla nas nie tylko fascynujące reportaże (jak np. Pięćset dni zarazy i Nareszcie wolni. Twarze Konfederacji), ale również pierwszy sezon podcastu Śledztwo Pisma. Tym razem rozmowa, którą poprowadzi Konrad Stanowicz, będzie dotyczyła najnowszej książki Wlekłego: Nie nasz papież. Pontyfikat Jana Pawła II na świecie. Jej fragment możecie przeczytać również u nas. 

Jakie filmy zobaczyć?

Ten weekend to premiery dwóch filmów, które trzeba zobaczyć. Po pierwsze piękne Pianoforte w reżyserii Jakuba Piątka. Emocje, pasja, rywalizacja, ciężka praca – to wszystko znajdziemy na ekranie. Zobaczymy Międzynarodowy Konkurs Chopinowski od podszewki, ale też poznamy ludzi pełnych ambicji, ich codzienną pracę, mierzenie się z ogromnymi oczekiwaniami publiczności. Będziemy towarzyszyć bohaterom i bohaterkom w ich momentach chwały, ale też porażki. Warto dodać, że obraz został doceniony w Sundance i otrzymał Nagrodę Publiczności podczas zeszłorocznego Millennium Docs Against Gravity.

Drugi film to kontrowersyjny Club Zero Jessiki Hausner. Jedni się nim zachwycają, drudzy mieszają z błotem. My jesteśmy zdania, że warto wyrobić sobie własną opinię. Reklamowany jako szalony spin-off W trójkącie i filmowy kuzyn Białego Lotosu zabiera nas do prywatnej szkoły z internatem, w której organizowane są zajęcia ze świadomego odżywiania. Mamy tu wyostrzone spojrzenie na system edukacyjny, zblazowanie elit, relacje rodziców z dorastającymi dziećmi, ale przede wszystkim refleksję nad współczesnymi ideami, ich absurdalnością, technikami manipulacji, ale też lękami i pragnieniami (nie tylko) młodych ludzi. 

Zdjęcia: materiały prasowe

Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00