Oscary to nie tylko filmy. To uroczyste przemówienia, komiczne występy, wątki polityczne i skandale obyczajowe. Michael Schulman w swojej książce opowiedział historię Hollywood pisaną złotem, potem i łzami. Przeczytajcie fragment opisujący historyczny wyścig o laur dla najlepszej aktorki i galę rozdania nagród, w której Marilyn Monroe uczestniczyła pierwszy – i ostatni – raz.
A my, przed kolejną, dziewięćdziesiątą szóstą, galą rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, zachęcamy Was do obejrzenia filmów, które w tym roku mają największe szanse na zdobycie laurów. Część tych tytułów polecaliśmy Wam w naszych poprzednich kulturalnych polecajkach, część była w zeszłym roku w kinowej dystrybucji, część pojawiała się na festiwalach filmowych i platformach streamingowych, a część dopiero niedługo będzie można zobaczyć na ekranach polskich kin.
Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Wykup prenumeratę lub dostęp online.
Zapraszamy!
Co zobaczyć na platformach streamingowych?
Jeśli jeszcze nie widzieliście największych zeszłorocznych hitów filmowych lub w oscarowym czasie chcecie je sobie przypomnieć, możecie zobaczyć je z domowej kanapy: Barbie Grety Gerwig znajdziecie na HBO Max i Playerze, a Oppenheimera Christophera Nolana na Prime Video i Apple TV.
Czas krwawego księżyca Martina Scorsese i Napoleon Ridleya Scotta dostępne są na Apple TV.
Maestro Bradleya Coopera, Śnieżne bractwo Juana Antonia Bayony oraz Nyad z nominowanymi za najlepszą rolę pierwszoplanową i drugoplanową Annette Bening i Jodie Foster zobaczymy na Netfliksie. Tam również warto obejrzeć Zdumiewającą historię Henry’ego Sugara, czyli jeden z czterech krótkometrażowych filmów Wesa Andersona na podstawie opowiadań Roalda Dahla, które powstały na zlecenie platformy.
Natomiast American Fiction Corda Jeffersona, który otrzymał aż pięć nominacji, w tym za najlepszy film oraz za rolę pierwszoplanową i scenariusz adaptowany, zobaczymy na Prime Video.
Co znajdziecie w serwisie Nowe Horyzonty VOD?
Serwis zaprasza przede wszystkim na obraz ze studia A24 nominowany w tym roku za najlepszy film i scenariusz – Poprzednie życie w reżyserii Celine Song. Znajdziecie tu również wiele tytułów znanych, nominowanych i nagrodzonych podczas poprzedniej oscarowej gali: od zwycięzcy kategorii najlepszy film, czyli Wszystko wszędzie naraz duetu: Dan Kwan i Daniel Scheinert, przez dokument Laury Poitras Całe to piękno i krew, po takie tytuły jak Cicha dziewczyna Colma Bairéada, Blisko Lukasa Dhonta oraz IO Jerzego Skolimowskiego.
A co możemy zobaczyć w kinach?
8 marca to oficjalny dzień polskiej premiery kinowej Strefy interesów Jonathana Glazera (obraz zdobył aż pięć nominacji, w tym w kategorii: Najlepszy film oraz Najlepszy film międzynarodowy). Od dwóch tygodni możemy oglądać również Anatomię upadku Justine Triet (tu również pięć nominacji, w tym za najlepszy film oraz dla Sandry Hüller w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa).
W przyszłym tygodniu koniecznie wybierzcie się na, nominowany w kategorii międzynarodowej, Pokój nauczycielski İlkera Çataka (film można było oglądać podczas ostatniej edycji Tygodnia Filmu Niemieckiego).
W marcowych repertuarach kin nie zabraknie również oscarowych dokumentów. Od 8 marca można oglądać dokument Mstyslava Chernova 20 dni w Mariupolu, a 15 marca premierę będą miały Cztery córki Kaouther Ben Hanii.
W kinach znajdziecie również pokazy takich filmów jak Obsesja Todda Haynesa (nominacja w kategorii Najlepszy scenariusz oryginalny), Przesilenie zimowe Alexandra Payne’a (nominacja między innymi za najlepszy film, scenariusz oryginalny oraz dla odtwórcy głównej roli męskiej), czy Biedne istoty Yorgosa Lanthimosa (dodatkowo 27 marca film pojawi się na platformie Disney+). Perfect Days Wima Wendersa będzie miał premierę dopiero 12 kwietnia, ale już teraz w ramach pokazów przedpremierowych w wielu kinach można zobaczyć ten obraz.
Wspólnie z dziećmi wybierzcie się na dwa filmy (o których wspominaliśmy Wam w poprzednich polecajkach, a które można było zobaczyć na zeszłorocznym festiwalu Młode Horyzonty): Chłopiec i czapla Hayao Miyazakiego (to propozycja dla widzów od 12. roku życia) oraz Pies i robot Pabla Bergera.
A na koniec może warto poszukać również filmów, w których zagrał lub które reżyserował Mel Brooks. W tym roku otrzymał on Oscara honorowego. Sprawdźcie, czy Kosmiczne jaja (dostępne na Apple TV), Robin Hood: Faceci w rajtuzach i Historia świata: Część I dobrze się zestarzały.
Gdzie oglądać tegoroczną galę?
Oscarowa gala to jak zawsze z naszej środkowoeuropejskiej perspektywy noc z niedzieli na poniedziałek. 10 marca możemy oglądać ją wraz z komentarzem polskich krytyków na Canal+ Premium lub w serwisie CANAL+ online. Warto jednak również śledzić oficjalne profile Amerykańskiej Akademii Filmowej w mediach społecznościowych.
Zdjęcia: materiały prasowe
Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?