Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Rzecz gustu

Redakcja poleca wydarzenia kulturalne w listopadzie

Rzecz gustu, czyli subiektywny wybór wydarzeń kulturalnych, które zespół „Pisma” poleca Czytelniczkom i Czytelnikom magazynu w listopadzie 2022 roku.

Wystawa Antropocen w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury (Warszawa, 23.09-27.11)

Od 23 września do 27 listopada w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK można oglądać wystawę Antropocen,organizowaną przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Kuratorzy podjęli na niej namysł nad zmianami zachodzącymi w architekturze w związku z kryzysem klimatycznym i przeobrażeniami w relacji człowieka z naturą.

więcej informacji: pawilonzodiak.pl

Festiwal Warszawa w Budowie (Warszawa, 21.10.22-15.01.23)

14. edycja festiwalu Warszawa w Budowie, przygotowana we współpracy Muzeum Sztuki Nowoczesnej z aktywistami stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, jest poświęcona tematowi miejskiego życia ulicy, współcześnie zdominowanego przez samochody. Festiwalowa wystawa Walka o ulice, która zapożyczyła swój tytuł ze znanej książki miejskiej aktywistki Janette Sadik-Khan, jest dostępna dla widzów od 21 października. W programie liczne debaty i spotkania towarzyszące.

więcej informacji: www.wwb13.artmuseum.pl

Wystawy Natalii LL oraz Brunona Schulza w MOCAK-u (Kraków, od 27.10)

Od 27 października w krakowskim MOCAK-u można oglądać dwie nowe wystawy: Bruno Schulz: Sex-Fiction oraz indywidualną wystawę wybitnej artystki, uznawanej za jedną z pionierek sztuki feministycznej i body art-u, Natalii LL. Wystawa Bruno Schulz: Sex-Fiction, na której zaprezentowano kilkadziesiąt rysunków i grafik jednego z najważniejszych polskich pisarzy żydowskiego pochodzenia, Brunona Schulza, potrwa do 19 lutego, zaś wystawa Erotyczne prowokacje, będąca hołdem dla zmarłej w tym roku artystki – do 30 grudnia.

więcej informacji: mocak.pl/natalia-ll, mocak.pl/bruno-schulz

Feministyczny Festiwal Feminatywa we Wrocławiu (Wrocław, 5-11.11)

Feminatywa to festiwal feministyczny o tematyce społeczno-kulturalnej, którego tegoroczna, trzecia edycja odbędzie się w sieci bibliotek Miejskiej Biblioteki Publicznej im. T. Różewicza we Wrocławiu. Między 5 a 11 listopada organizatorzy zapraszają na dyskusje z pisarkami, artystkami i aktywistkami, m.in. o emigracji i wojnie, transpłciowości, feministycznych wątkach w twórczości Marii Konopnickiej czy sytuacji robotnic w dawnej Polsce. Debaty będą dostępne również w formie podcastów.

więcej informacji: fama.wroc.pl

Grafika do festiwalu filmowego Pięć Smaków 2022

Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków (Warszawa: 16-23.11; online: 16.11-4.12)

Tegoroczna, szesnasta edycja Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków odbędzie się ponownie w formule hybrydowej – w warszawskich kinach między 6 a 23 listopada, oraz online od 16 listopada do 4 grudnia. W programie jak zawsze przegląd najciekawszych produkcji filmowych z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, w tym retrospektywa Edwarda Yanga, kino z Hongkongu oraz poprawiające nastrój filmy z Japonii.

więcej informacji: www.piecsmakow.pl

Plakat American Film Festival

American Film Festival (Wrocław: 8-13.11; online: 8-20.11)

W ramach kolejnej, tym razem trzynastej edycji American Film Festival zaprezentuje najnowsze kino niezależne ze Stanów Zjednoczonych. Widzowie będą mogli zobaczyć zarówno kultowe klasyki, m.in. w ramach retrospektywy Roberta Altmana, jak i mniej znane, niezależne produkcje. Wydarzenie stacjonarne we Wrocławiu potrwa od 8 do 13 listopada, a online – do 20 listopada.

więcej informacji: www.americanfilmfestival.pl

Plakat Dolnośląskiego Festiwalu Architektury

Dolnośląski Festiwal Architektury (Wrocław, 18-20.11)

Między 18 a 20 listopada Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza na Dolnośląski Festiwal Architektury, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „Miasto solidarne”. W ramach dziesiątej edycji festiwalu organizatorzy podejmą temat społecznego zaangażowania wewnątrz przestrzeni miejskich, głównie w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu i pogłębianiu się społecznych nierówności.

więcej informacji: www.wroclaw.sarp.org.pl


Masz przed sobą otwartą treść, którą udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Jeśli nie masz prenumeraty – zarejestruj się i wykup dostęp.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00