Rzecz gustu, czyli subiektywny wybór wydarzeń kulturalnych, które zespół „Pisma” poleca Czytelniczkom i Czytelnikom magazynu w listopadzie 2022 roku.
Wystawa Antropocen w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury (Warszawa, 23.09-27.11)
Od 23 września do 27 listopada w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK można oglądać wystawę Antropocen,organizowaną przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Kuratorzy podjęli na niej namysł nad zmianami zachodzącymi w architekturze w związku z kryzysem klimatycznym i przeobrażeniami w relacji człowieka z naturą.
więcej informacji: pawilonzodiak.pl
Festiwal Warszawa w Budowie (Warszawa, 21.10.22-15.01.23)
14. edycja festiwalu Warszawa w Budowie, przygotowana we współpracy Muzeum Sztuki Nowoczesnej z aktywistami stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, jest poświęcona tematowi miejskiego życia ulicy, współcześnie zdominowanego przez samochody. Festiwalowa wystawa Walka o ulice, która zapożyczyła swój tytuł ze znanej książki miejskiej aktywistki Janette Sadik-Khan, jest dostępna dla widzów od 21 października. W programie liczne debaty i spotkania towarzyszące.
więcej informacji: www.wwb13.artmuseum.pl
Wystawy Natalii LL oraz Brunona Schulza w MOCAK-u (Kraków, od 27.10)
Od 27 października w krakowskim MOCAK-u można oglądać dwie nowe wystawy: Bruno Schulz: Sex-Fiction oraz indywidualną wystawę wybitnej artystki, uznawanej za jedną z pionierek sztuki feministycznej i body art-u, Natalii LL. Wystawa Bruno Schulz: Sex-Fiction, na której zaprezentowano kilkadziesiąt rysunków i grafik jednego z najważniejszych polskich pisarzy żydowskiego pochodzenia, Brunona Schulza, potrwa do 19 lutego, zaś wystawa Erotyczne prowokacje, będąca hołdem dla zmarłej w tym roku artystki – do 30 grudnia.
więcej informacji: mocak.pl/natalia-ll, mocak.pl/bruno-schulz
Feministyczny Festiwal Feminatywa we Wrocławiu (Wrocław, 5-11.11)
Feminatywa to festiwal feministyczny o tematyce społeczno-kulturalnej, którego tegoroczna, trzecia edycja odbędzie się w sieci bibliotek Miejskiej Biblioteki Publicznej im. T. Różewicza we Wrocławiu. Między 5 a 11 listopada organizatorzy zapraszają na dyskusje z pisarkami, artystkami i aktywistkami, m.in. o emigracji i wojnie, transpłciowości, feministycznych wątkach w twórczości Marii Konopnickiej czy sytuacji robotnic w dawnej Polsce. Debaty będą dostępne również w formie podcastów.
więcej informacji: fama.wroc.pl
Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków (Warszawa: 16-23.11; online: 16.11-4.12)
Tegoroczna, szesnasta edycja Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków odbędzie się ponownie w formule hybrydowej – w warszawskich kinach między 6 a 23 listopada, oraz online od 16 listopada do 4 grudnia. W programie jak zawsze przegląd najciekawszych produkcji filmowych z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, w tym retrospektywa Edwarda Yanga, kino z Hongkongu oraz poprawiające nastrój filmy z Japonii.
więcej informacji: www.piecsmakow.pl
American Film Festival (Wrocław: 8-13.11; online: 8-20.11)
W ramach kolejnej, tym razem trzynastej edycji American Film Festival zaprezentuje najnowsze kino niezależne ze Stanów Zjednoczonych. Widzowie będą mogli zobaczyć zarówno kultowe klasyki, m.in. w ramach retrospektywy Roberta Altmana, jak i mniej znane, niezależne produkcje. Wydarzenie stacjonarne we Wrocławiu potrwa od 8 do 13 listopada, a online – do 20 listopada.
więcej informacji: www.americanfilmfestival.pl
Dolnośląski Festiwal Architektury (Wrocław, 18-20.11)
Między 18 a 20 listopada Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza na Dolnośląski Festiwal Architektury, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „Miasto solidarne”. W ramach dziesiątej edycji festiwalu organizatorzy podejmą temat społecznego zaangażowania wewnątrz przestrzeni miejskich, głównie w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu i pogłębianiu się społecznych nierówności.
więcej informacji: www.wroclaw.sarp.org.pl
Masz przed sobą otwartą treść, którą udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Jeśli nie masz prenumeraty – zarejestruj się i wykup dostęp.