Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Rzecz gustu

Święto poezji, festiwal teatralny i queerowe kino [13–19 kwietnia]

Rzecz gustu, czyli subiektywny wybór wydarzeń kulturalnych, które zespół „Pisma” poleca Czytelniczkom i Czytelnikom magazynu na połowę kwietnia, 13–19.04.2024.

W najbliższym tygodniu zapraszamy Was do Gdańska na święto poezji, do Szczecina na festiwal teatralny, do Bydgoszczy na animacje dla dorosłych, do Warszawy na dyskusję o polskim reportażu, a do kin w całej Polsce na nowego Wendersa i filmy queerowe. Sprawdźcie jeszcze kilka innych naszych propozycji.

Nie zapomnijcie też o naszych rekomendacjach dotyczących wiosennych wystaw, koncertów i premier, a także sposobów na spędzenie czasu na łonie natury (19 kwietnia rozpoczyna się Święto Wody!).


Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Wykup prenumeratę lub dostęp online.


Zapraszamy!

Europejski Poeta Wolności w Gdańsku

Europejski Poeta Wolności w Gdańsku to jeden z tych festiwali literackich, z którymi współpracujemy od początku istnienia „Pisma”. Tegoroczna edycja (która potrwa od 17 do 20 kwietnia) jest dla nas wyjątkowa – kuratorkami są tym razem nasze dobre znajome: Magdalena Kicińska i Małgorzata Lebda. Wspólnie stworzyły program, którego hasłem przewodnim jest PRZEPŁYW. Jak same mówią: „będziemy czytać wiersze nominowanych poetów i poetek tegorocznej edycji (i – oczywiście – laureatki tegorocznego konkursu: Moniki Herceg!), dyskutować, spacerować, być ze sobą i z poezją”.

O wolności w wykładzie mistrzowskim opowie Mariusz Szczygieł, a o antynomiach wolności porozmawiają Katarzyna Kasia, Karolina Lewestam, Małgorzata Halber i Tomasz Stawiszyński. Czeka nas również „Nocne czytanie poezji” w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni. Ciekawie zapowiadają się debaty: o możliwościach języka (z poezji do prozy i z prozy w poezję) z udziałem: Tomasza Różyckiego, Katarzyny Szaulińskiej, Łukasza Barysa oraz „Po co nam poezja”, w ramach której wysłuchamy Michała Rusinka, Jakobe Mansztajna, Agnieszki Wolny-Hamkało i Grzegorza Uzdańskiego. Przypominamy, że wiersze wszystkich nominowanych w tym roku poetek i poetów możecie przeczytać (i wysłuchać) w naszym serwisie. 

Urodziny Instytutu Reportażu w Warszawie

Fundacja Instytutu Reportażu świętuje właśnie swoje piętnaste urodziny. Jak piszą jej przedstawiciele: „Od 2009 roku wiele się zmieniło. Dziś dużo mówi się o kryzysie reportażu, który coraz rzadziej pojawia się w prasie i ciągle nie może sobie znaleźć miejsca w internecie. Gatunek ten przeniósł się niemal w całości do książek, tych nadal pojawia się dużo, co jest europejskim fenomenem, coraz częściej zasadnym jest jednak pytanie, czy ta ilość na pewno przekłada się na jakość. Otwarta zostaje też kwestia, czy narzędzia wykorzystywane przez reportaż od dziesięcioleci są adekwatne do opisu świata, który w międzyczasie bardzo się zmienił. Wszystkie te pytania chcemy sobie zadać i poszukać na nie odpowiedzi przy okazji tego piętnastolecia”.

17 kwietnia w warszawskim Faktycznym Domu Kultury odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Reportaż szuka siebie. Jak i po co jeszcze opowiadamy?” – Kryzys narracji z udziałem Olgi Gitkiewicz, Pawła Goźlińskiego i Pauliny Małochleb. Dla wszystkich osób, które nie będą mogły pojawić się w tym czasie w Warszawie, mamy dobrą wiadomość – rozmowy będą transmitowane na żywo na Facebooku, mamy też nadzieję na wersję podcastową. Kolejne spotkania zaplanowane są na 22 maja i 19 czerwca – będziemy Wam o nich przypominać!

LGBT+ Film Festival rusza w Polskę

W ten weekend (13 kwietnia) w Warszawie kończy się piętnasta edycja najbardziej kolorowego festiwalu filmowego w Polsce. Jednak filmy jadą dalej w Polskę – we Wrocławiu, Łodzi, Szczecinie, Krakowie (12–18 kwietnia), Koninie (12–14 kwietnia), Gdańsku (13–16 kwietnia) i Poznaniu (6–12 maja) w ramach objazdowej edycji będziemy mogli zobaczyć kilka wybranych obrazów. Dodatkowo festiwalowe filmy pojawią się również na platformie outfilm.pl. Sprawdźcie dokładnie repertuary kin, które biorą udział w tej edycji festiwalu – zobaczymy premiery, kino artystyczne, dokumenty i krótkie metraże.

KONTRAPUNKT w Szczecinie

Jakub Skrzywanek (reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie) oraz Tomasz Lewandowski (dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Lalek Pleciuga) wspólnie zapraszają na 57. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTRAPUNKT. To kumulacja „pierwszych razów”: pierwszy raz, kiedy za organizację tego wydarzenia odpowiadają te dwa teatry, pierwszy raz festiwal jest prowadzony w formule biennale, a program został podzielony na sekcje tematyczne i po raz pierwszy potrwa aż półtora miesiąca. Będziemy mieli okazję wziąć udział w ponad pięćdziesięciu wydarzeniach: spektaklach, koncertach i wystawach. Otwarcie festiwalu (19–21 kwietnia) to aż trzy dni darmowych spektakli w przeróżnych szczecińskich przestrzeniach (takich jak Wały Chrobrego, Ogrody Śródmieście czy Sala Sesyjna Urzędu Miejskiego). Sprawdźcie koniecznie cały program!

Animocje w Bydgoszczy

To już trzynasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE w Bydgoszczy (14–20 kwietnia). Tym razem tematem przewodnim jest TASTE (Smak). Jak piszą organizatorzy: „Zadbamy o wszystkie Wasze smaki, chcemy bowiem zaspokoić każdy Wasz, choćby największy głód. Szczególnie głód animacji”. W bogatym programie znalazły się filmy pełnometrażowe, krótkie metraże, obrazy startujące w konkursie głównym, animacje dla dzieci i młodzieży, produkcje polskie i zagraniczne, wykłady, panele dyskusyjne, warsztaty, wystawa, a nawet spektakl improwizowany (14 kwietnia wystąpi Grupa SzaFoFe i Ostatnia Łąka: zobaczymy sceny inspirowane cytatami ze znanych animacji, a także retroanimacje z dubbingiem na żywo).

Dni Muzyki Nowej w Gdańsku

Do Gdańska zapraszamy Was również na finał tegorocznej, czternastej już edycji festiwalu Dni Muzyki Nowej. Jak zawsze możemy liczyć na oryginalną mieszankę gatunków, stylów i brzmień. 12 kwietnia odbędzie się koncert polskiego tria: Olga Mysłowska, Michał Pepol, Patryk Zakrocki. 13 kwietnia usłyszymy Brytyjczyka Wayne’a Phoenixa – spodziewajmy się tu łagodnego wokalu i ambientowych brzmień (niezwykła jest historia powstania jego debiutanckiego albumu, do którego inspiracją była uznana za niemówiącą osoba w spektrum autyzmu – zaczęła ona wypowiadać proste zdania po usłyszeniu muzyki granej na fortepianie przez Wayne’a). W kolejny weekend, 20 kwietnia, ostatni z koncertów: smyczkowy Dudok Quartet z Holandii wykona kompozycje Steve’a Reicha, Holly Harrison i Joeya Roukensa.

Perfect Days czyli nowy film Wima Wendersa

O Perfect Days Wima Wendersa pisaliśmy już w marcu w naszym oscarowym przewodniku, a 12 kwietnia film trafia do szerokiej dystrybucji. Obraz był nominowany w tym roku w kategorii film międzynarodowy. „Medytacja nad prostotą i pięknem życia” – tak pisze o Perfect Days dystrybutor, czyli Gutek FIlm. Główny bohater, Hirayama (w tej roli Kōji Yakusho, którego znamy między innymi z filmu Babel), zajmuje się sprzątaniem publicznych toalet w Tokio. Podążamy za jego zwykłą-niezwykłą codziennością, a to wszystko przy ulicznych dźwiękach i muzyce The Velvet Underground. Nie mogło zabraknąć Lou Reeda śpiewającego „Oh it’s such a perfect day / I’m glad I spend it with you”.

Zdjęcia: materiały prasowe

Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00