Barbara Sowa, szefowa Wydania Cyfrowego
Zazwyczaj polecamy wam w tej rubryce wydarzenia kulturalne, ale w tym miesiącu robimy wyjątek. Mamy ku temu specjalną okazję, bo zapowiadamy nowy projekt.
Kiedy Wy będziecie czytać wrześniowe Pismo, my będziemy cyzelować odcinki pierwszego serialu reporterskiego audio. To pionierski projekt, którego jeszcze na naszym rynku nie było. Więcej o Śledztwie Pisma przeczytacie we wstępniaku wydawcy. Pierwszy odcinek tej wciągającej historii opublikujemy już 18 października. Dla tych, którzy podcastów słuchają pasjami, i dla tych, którzy swoją przygodę z audio dopiero zaczynają, przygotowaliśmy specjalne wydanie „Rzeczy gustu”, w całości poświęcone internetowym słuchowiskom i programom.
1. Słuchowisko 2.0
Przed premierą Śledztwa Pisma koniecznie posłuchajcie klasyki gatunku zza Oceanu. Serial to podcastowy majstersztyk autorstwa amerykańskiej reporterki Sarah Koenig, która po latach wróciła do sprawy zabójstwa osiemnastoletniej licealistki z Baltimore. W kolejnych odcinkach dziennikarka bada tony dokumentów, akt, rozmawia z dziesiątkami osób, próbując odpowiedzieć na pytanie: kto zabił? Wśród jej rozmówców jest też były chłopak ofiary, który od kilkunastu lat odsiaduje wyrok dożywocia. Sąd uznał, że to Adnan Sayed był sprawcą brutalnego mordu. Skazany podczas telefonicznych rozmów spod celi próbuje dowieść swojej niewinności. Słucha się tego jak rasowego kryminału – z wypiekami na twarzy.
więcej: www.serialpodcast.org
2. Odbiornik
Magdalena Kicińska, redaktorka naczelna
Polski krajobraz podcastowy jest coraz bogatszy. Dowodem na to Odbiornik, czyli podcast Dwutygodnik.com. Jego autorki, Agnieszka Słodownik i Anna Desponds, śledzą, jak nowe technologie wpływają na media, sztukę i ich odbiorców. W poszukiwaniu ciekawych wystaw oraz tematów jeżdżą po świecie i zapraszają do rozmowy uznanych w świecie kultury gości. Kopalnia inspiracji i przyjemność słuchania.
więcej: soundcloud.com/dwutygodnik-com
3. Nagrywam dwa podcasty w piwniczce w Reykjaviku
Ewa Salamon, specjalistka ds. promocji
Tak przedstawia się Joanna Okuniewska – najnowsza gwiazda polskich podcastów. Niektórzy mówią o niej: „królowa”. Pierwszy z jej kanałów – Tu Okuniewska – to swego rodzaju pamiętnik, zbiór doświadczeń i przemyśleń o życiu. Drugi – Ja i moje przyjaciółki idiotki – nagrywany jest ku pokrzepieniu serc wszystkich tych, którzy kiedykolwiek postępowali irracjonalnie dla dobra związku. Już same opisy odcinków mówią wiele, czego możemy spodziewać się po tych nagraniach: O tym, jak byłam ekstremalnie bogata; O więźniach w sześcianie i o złamanym internecie; O tym, ile baranów mieści się na plecach, o paleniu spodni w kominku i o oddawaniu nerki. Tytuły związkowych perypetii przyjaciółek również działają na wyobraźnię: Typ ze skręconym kręgosłupem; Typ toksyna; Instagramowe sytuacje; Sztuka pisania wymówek i wiarygodnych usprawiedliwień.
więcej: www.spreaker.com/show/tu-okuniewska
4. SiriusXM Talk Shows
Karol Tyczyński, dyrektor artystyczny
Na największej platformie audio na świecie dostępne są programy podcastowe najpopularniejszych komików. Wśród nich również kanał znanego z ciętych ripost i sarkazmu Brytyjczyka Ricky’ego Gervaisa. Ricky Gervais is Deadly Sirius to „śmiertelnie poważna” audycja, do której komik zaprasza nie tylko kolegów i koleżanki po fachu, ale i innych gości, by porozmawiać na poważne tematy takie jak: konserwatywne spojrzenie na gender; sprawiedliwość społeczna i prawa LGBT; krępujące momenty, jak spotkanie swojego szefa na plaży nudystów, rozlewanie herbaty przez nasze babcie; co by było, gdyby do studia wszedł właśnie Kim Dzong Un i wiele innych.
więcej: blog.siriusxm.com