Wersja audio
W dziewiątym odcinku podcastu „Dziś w książce” przyglądam się obecnemu rynkowi pracy oraz temu, co praca – zwłaszcza ta niechętnie wykonywana – robi nam jako społeczeństwu. Za soczewkę do podjęcia tego tematu służy mi książka antropologa Davida Graebera* Praca bez sensu, o której rozmawiam w kontekście prekaryzacji, wyjałowienia duchowego, poczucia beznadziei i neoliberalnych mechanizmów z kulturoznawczynią i eseistką, Agatą Sikorą**.
Zapraszam!
Zuzanna Kowalczyk
* David Graeber – profesor antropologii w London School of Economics oraz adiunkt i profesor nadzwyczajny antropologii na Uniwersytecie Yale. Kojarzony głównie ze swoją działalnością anarchistyczną (został twarzą m.in. ruchu Occupy Wall Street), był znanym działaczem związku zawodowego Industrial Workers of the World oraz aktywistą związanym m.in. z Extinction Rebellion. Autor takich książek, jak Utopia regulaminów. O technologii, tępocie i ukrytych rozkoszach biurokracji, Dług. Pierwsze pięć tysięcy lat czy Praca bez sensu. Teoria.
** Agata Sikora – kulturoznawczyni, krytyczka literacka, eseistka, doktorka nauk humanistycznych, współpracowniczka Dwutygodnika. Autorka takich książek, jak Szczerość. O wyłanianiu się nowoczesnego porządku komunikacyjnego oraz Wolność, równość, przemoc. Czego nie chcemy sobie powiedzieć. Obecnie pracuje nad książką o trosce i sprawczości. W „Piśmie” ukazał się jej esej Rewolucje dziewcząt, fantazje dorosłych.
„Dziś w książce” to podcast o lekturach, które najtrafniej tłumaczą współczesny świat. Nie jest to jednak klasyczny podcast literacki; nie są to też rozmowy z autorkami i autorami o ich świeżo wydanych książkach. Ale książki odgrywają w tym podcaście niemałą rolę, ponieważ służą za punkt wyjścia do przyglądania się najważniejszym zjawiskom i procesom, kształtującym teraźniejszość.
Podcast realizowany jest we współpracy z Wrocławskim Domem Literatury i Wrocławiem Miastem Literatury UNESCO.