Wersja audio
Sytuacja pandemii koronawirusa uniemożliwiła nam zorganizowanie Premiery Pisma w dotychczasowej formule z Waszym udziałem. Pomimo to chcieliśmy dostarczyć Wam jak co miesiąc zapis dyskusji w postaci podcastu. W ten sposób nie rezygnujemy z bycia z Wami; zwłaszcza, że temat nowego numeru Pisma nie mógł trafniej wpisać się w obecne okoliczności.
W ramach kwietniowej Premiery Pisma dyskutowaliśmy więc o tym, jaką prawdę na temat naszego systemu opieki zdrowotnej obnażyła epidemia. Czego nas uczy obecna sytuacja na temat przygotowania i wydolności polskich szpitali? Czy problemem systemu ochrony zdrowia są wyłącznie pieniądze, czy też priorytety w podziale dostępnego budżetu? Jak w tym systemie czujemy się my, pacjenci, a jak personel medyczny? Oraz dlaczego to ważne, abyśmy rozmawiali o opiece zdrowotnej nie tylko w momentach jej najgłębszego kryzysu.
W debacie udział wzięły Agata Polińska (wiceprezeska Alivia – Fundacja Onkologiczna, jednej z najprężniej działających organizacji pacjenckich i rzeczniczych w Polsce), Aleksandra Kurowska (redaktorka naczelna portalu Co w Zdrowiu, współpracowniczka wielu wydawnictw (m.in. OSOZ), która o zdrowiu pisze od blisko 20 lat; pracowała m.in. w Dzienniku Gazecie Prawnej czy Rzeczpospolitej) oraz Kaja Filaczyńska (lekarka w trakcie specjalizacji z endokrynologii, współtwórczyni programu polityki zdrowotnej partii Razem, uczestniczka protestu lekarzy rezydentów). Dyskusję poprowadziła dziennikarka związana z Radiem ZET, Justyna Dżbik-Kluge.
Zachęcamy do posłuchania podcastu:
„Przed problemem dofinansowania postawiłabym problem zarządzania ochroną zdrowia w Polsce” – stwierdziła Agata Polińska. Ekspertki wypunktowały, jakie słabości i problemy, będące konsekwencjami wieloletnich zaniedbań, obnażyła epidemia koronawirusa. „Ochrona zdrowia działa wyłącznie dzięki wysiłkowi i determinacji personelu medycznego, ale sam system, testowany obecnie pod presją, egzaminu nie zdaje” – stwierdziła Kaja Filaczyńska.
„Profilaktyka jest ciągle spychana na dalszy plan głównie przez niedofinansowanie” – dodała Aleksandra Kurowska. „Musimy ciągle gasić pożary, co uniemożliwia spojrzenie i działanie wprzód. Najlepiej widać to właśnie teraz na przykładzie epidemii – nie mamy gdzie kłaść pacjentów chorych na koronawirusa między innymi dlatego, że w szpitalach przebywa masa pacjentów chorych na grypę, których w dobrze działającym systemie można by było leczyć w domu lub skuteczniej przeciwdziałać ich zachorowniu, np. poprzez szczepienia”.
Kaja Filaczyńska zwróciła zaś uwagę na fakt, iż „w debacie o zdrowiu Polaków skupiamy się głównie na problemach systemu ochrony zdrowia, a warto też zastanowić się nad tym, w jaki sposób państwo może wpływać na zdrowie swoich rodaków w inny sposób – od dbania o czystość powietrza, przez wykorzystanie wiedzy i potencjału farmaceutów, po edukację pacjentów – tak by odciążyć samych lekarzy a przez to usprawnić również system”.
Całej dyskusji wysłuchasz także w Apple Podcast i Spotify. Subskrybuj nasz kanał „Pismo do słuchania”, gdzie znajdziesz wybrane teksty z miesięcznika, poezję, podcasty z cyklu Premiera Pisma, Jak naprawić przyszłość? prowadzony przez Barbarę Sowę, Wiersz na poniedziałek autorstwa Magdaleny Kicińskiej, podcast À propos Zuzanny Kowalczyk oraz Śledztwo Pisma.