Wersja audio
Rosnący wraz z globalną konsumpcją problem utylizacji odpadów dotyczy nas wszystkich, choć nie wszyscy w równym stopniu doświadczamy – jeszcze – jego konsekwencji. Dlaczego jest on tak trudny do rozwiązania?
Czy możliwe, abyśmy w perspektywie najbliższych lat nauczyli się śmiecić mniej? A jeśli nie, to kto jest najmocniej odpowiedzialny za produkcję odpadów i zarządzanie cyrkulacją surowców wtórnych? Jakie strategie środowiskowe znajdują się dziś na stole, a jakie dopiero kiełkują wśród ekspertek i ekspertów?
I co nam grozi, jeśli nie wdrożymy nowych rozwiązań dostatecznie szybko? O tym wszystkim rozmawialiśmy podczas lutowej Premiery Pisma.
Zobacz transmisję z wydarzenia:
TUTAJ możesz obejrzeć transmisję na pełnym ekranie.
– W 2021 roku ilość odpadów wywiezionych z Unii Europejskiej do krajów spoza Unii wyniosła 33 miliony ton. Tylko do nas, do Polski, w tym samym roku przyjechało 600 tysięcy ton odpadów – od przytoczenia takich alarmujących statystyki rozpoczęła się lutowa Premiera Pisma. Jako kraj wciąż jednak więcej odpadów eksportujemy, niż przyjmujemy do siebie. – Bardzo często lubimy na śmieci nie patrzeć, wyrzucić je do kosza i zapomnieć o ich istnieniu. Nie każdy ma jednak to szczęście, by nie dominowały krajobrazu codziennego życia – przypominała prowadząca spotkanie Zuzanna Kowalczyk. Czy da się żyć w stu procentach zero-waste? Dlaczego wiele rzeczy, które określa się jako „ekologiczne”, w istocie takie nie jest? Czy kapitalizm pomaga w walce o dobro środowiska, czy wręcz przeciwnie? To między innymi na te pytania starali się odpowiedzieć paneliści.
– Dużo jeżdżę do zakładów przetwarzania odpadów i rozmawiam z ludźmi, którzy obsługują gminy i miasta, widząc na co dzień, jak wyglądają świadomość i segregacja. Tu trzeba wprost powiedzieć, że jest lepiej. To nie tak, że nie potrafimy tych odpadów segregować. Tę zmianę widać choćby po tym, w jaki sposób te odpady przyjeżdżają. Widać to też w biznesie, choć jest to zmiana wymuszona różnymi regulacjami – z optymizmem wypowiadała się Monika Michalska, inżynierka ze specjalizacją z odnawialnych źródeł energii, dodając jednak, że wielcy gracze wciąż, pod przymusem, robią w kwestii segregacji absolutne minimum.
– W kontekście wspólnego dobra jestem zwolennikiem reguł, które będą nas obowiązywały, i jednocześnie widzę, jak sprawny jest biznes w ich omijaniu – uzupełnił tę kwestię edukator ekologiczny Michał Paca. – Ludzie, jako społeczeństwo, robią to, co im się opłaca. Moc, by wprowadzać zasady, które będą sprawiały, że zacznie nam się opłacać chronić środowisko, jest po stronie rządu.
Eksperci odpowiadali również na pytania od publiczności, dotyczące między innymi problemu fast fashion i manipulacji w recyklingu. Całości rozmowy można wysłuchać w kanałach podcastowych „Pisma” i na magazynpismo.pl.
W rozmowie wzięli udział:
Monika Michalska – inżynierka ze specjalizacją z odnawialnych źródeł energii, zawodowo od wielu lat związana z gospodarką odpadami. Po godzinach, znana w mediach społecznościowych jako Pani od Odpadów, pokazuje, jak działa ta branża. Wierzy w mądrą ekologię i możliwość życia less waste.
Michał Paca – przedsiębiorca, edukator ekologiczny i mówca motywacyjny. Od 2000 r. zawodowo zajmuje się gospodarką odpadami, oczyszczaniem ścieków i energią odnawialną.
Debatę poprowadziła Zuzanna Kowalczyk, redaktorka prowadząca w „Piśmie”, dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów.
Premiera Pisma to cykl rozmów poświęconych przewodniemu tematowi wydania magazynu. Zapraszamy do debaty ekspertów i ekspertki z różnych światów i pokoleń. Na magazynpismo.pl udostępniamy transmisję na żywo z rozmowy. A tydzień po każdej debacie publikujemy podcast w kanałach Pisma do słuchania.
Więcej rozmów z cyklu znajdziecie TUTAJ.