Wersja audio
Przebywanie na łonie natury ma kojący wpływ na zdrowie. Nasze ciało i psychika tęsknią za śpiewem ptaków, zapachem lasu, łąki i bujną zielenią. Nic nie jest w stanie ukoić nerwów lepiej niż bliski kontakt z przyrodą. Nie tylko w czasie pandemii, choć ostatnie miesiące jednoznacznie pokazały, że zamknięci w betonowych dżunglach wyrywamy się w nieznane, gdy tylko nadarza się ku temu okazja. Im bardziej dziko czy egzotycznie, tym lepiej.
W trakcie majowej „Premiery Pisma” postanowiliśmy sprawdzić, czy można pogodzić sprzeczne interesy turysty, który chce korzystać z dobrodziejstw przyrody, najlepiej jak najmniej zdegradowanej, i środowiska, które jednocześnie sam niszczy? Obszary nietknięte ludzką aktywnością kurczą się w zastraszającym tempie, ziemia staje się powoli światem monogatunkowym, a kołem zamachowym tego procesu jest postępujące rozpychanie się człowieka i zabieranie przestrzeni życiowej wszystkim pozostałym istotom żywym. Jak zatrzymać antropopresję i chronić najcenniejsze przyrodniczo obszary? Czy można obcować z naturą, podróżować odpowiedzialnie i ekologicznie?
W dyskusji o skomplikowanej relacji człowieka z naturą wzięli udział Cecylia Malik (krakowianka, artystka wizualna i aktywistka ekologiczna. Autorka wielu projektów artystycznych np. „365 Drzew” i „6 rzek”), Filip Springer (pisarz i fotograf. Autor cykli reporterskich np. Zmiana klimatu już tu jest i Wyprawa po nadzieję oraz książek, m.in. Miedzianka. Historia znikania, Wanna z kolumnadą, 13 pięter, Miasto Archipelag, Źle urodzone) i Tomasz Michniewicz (podróżnik, dziennikarz, reportażysta i organizator wypraw. Autor reportaży książkowych, programu Inny świat w telewizji TTV i współzałożyciel Radia 357). Debatę poprowadziła dziennikarka związana z Radiem Kolor, Justyna Dżbik.
Posłuchaj całej dyskusji i przekonaj się, o czym jeszcze rozmawiali nasi goście:
Transmisja wideo ze spotkania dostępna jest TUTAJ.
Całej dyskusji wysłuchasz także w Apple Podcast i Spotify. Subskrybuj nasz kanał „Pismo do słuchania”, gdzie znajdziesz wybrane teksty z miesięcznika, poezję, podcasty z cyklu Premiera Pisma, Jak naprawić przyszłość? prowadzony przez Barbarę Sowę, Wiersz na poniedziałek autorstwa Magdaleny Kicińskiej, podcast À proposZuzanny Kowalczyk oraz Śledztwo Pisma.
Partnerem Premiery Pisma jest Empik.