Wersja audio
Doświadczają jej dzieci i młodzież, ale też dorośli. Wyzwiska, agresja, hejt, szantaż, sexting, cyberstalking, zoombombing – katalog przemocowych zachowań w sieci rośnie, podobnie jak liczba ich ofiar. Zjawisko jest znane od lat, ale mimo licznych kampanii społecznych, edukacji, zmian w prawie i powoływania nowych komórek w organach ścigania, jego skala nie maleje. Czy normalizujemy ten problem? Jak się bronić przed cyberprzemocą? Kiedy i gdzie interweniować, gdy padniemy jej ofiarą?
W rozmowie wzięły udział:
Martyna Różycka – kierowniczka zespołu Dyżurnet.pl, który reaguje na anonimowe zgłoszenia o nielegalnych i szkodliwych treściach publikowanych w internecie. Jest odpowiedzialna za budowanie relacji z przedstawicielami organów ścigania oraz sektora edukacyjnego. Prowadzi działania popularyzacyjne o bezpieczeństwie najmłodszych w sieci, m.in. warsztaty dla dzieci młodzieży. Autorka książki Strony internetowe dla dzieci i młodzieży. Koordynuje projekt naukowy APAKT, którego celem jest opracowanie AI do rozpoznawania materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci (CSAM).
Katarzyna Szymielewicz – prawniczka, działaczka społeczna i publicystka. Współzałożycielka i prezeska Fundacji Panoptykon, która kompleksowo zajmuje się problematyką praw człowieka i nowych technologii. W latach 2012–2020 wiceprzewodnicząca europejskiej sieci European Digital Rights. Od 2019 roku prowadzi podcast Panoptykon 4.0 wydawany przez Fundację Panoptykon i Radio TOK FM.
Magdalena Bigaj – twórczyni i prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa. Medioznawczyni, badaczka i działaczka społeczna. Ekspertka zespołu ds. edukacji Komitetu Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej. Członkini Rady Programowej Fundacji Orange. Edukatorka higieny cyfrowej i profilaktyki e-uzależnień. Autorka projektów edukacyjnych i naukowych oraz licznych publikacji z obszaru wpływu nowych technologii na społeczeństwo. Była ekspertka Ministerstwa Cyfryzacji ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Internecie, członkini Parlamentarnego Zespołu ds. Cyberbezpieczeństwa Dzieci oraz wiceprezeska Fundacji Dbam o Mój Zasięg.
Debatę poprowadziła Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka od wielu lat związana z radiem.
Premiera Pisma to rozmowa poświęcona przewodniemu tematowi wydania magazynu. Zapraszamy do debaty ekspertów i ekspertki z różnych światów i pokoleń. W listopadzie 2022 roku wróciliśmy do przedpandemicznej formuły comiesięcznych spotkań na żywo, na które zapraszamy Prenumeratorów i Prenumeratorki „Pisma”. Na magazynpismo.pl udostępniamy transmisję na żywo z rozmowy. A tydzień po każdej debacie będzie można jej posłuchać w formie podcastu w kanałach Pisma do słuchania.
Premierę Pisma wspiera kancelaria CMS.