Wersja audio
Nowe światy to nowy potencjał – zarówno na ocalenie, jak i schrzanienie tego, co najbardziej cenne – pisze w najnowszym, grudniowym numerze „Pisma” Zuzanna Kowalczyk. Piotr Fortuna w eseju o metawersum dodaje z kolei, że warto się zawczasu zastanowić nad tym, jakie zagrożenia może na nas sprowadzić nowy, trójwymiarowy internet. Może dzięki temu uda nam się uniknąć części szkód, zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, a najlepiej zawczasu skierować rozwój metawersum na właściwe tory.
Jak to zrobić? Czy wirtualna rzeczywistość, w której za pomocą awatarów za kilka, kilkanaście lat mamy się spotykać, pracować, tworzyć i bawić, pozwoli nam rozwinąć skrzydła – dosłownie i w przenośni – czy wręcz przeciwnie, obnaży najciemniejsze strony ludzkiej natury?
Marki i świat biznesu widzą tu szansę na zdobycie uwagi i wydrenowanie portfeli klientów głęboko zanurzonych w wirtualnej przestrzeni, artyści już dziś przekraczają tam nieosiągalne dotąd granice sztuki, a co metawersum zaoferuje nam, zwykłym użytkownikom internetu?
W spotkaniu wzięli udział:
Zuzanna Kowalczyk – szefowa Działu Ekonomia i Technologie w „Piśmie”, dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów. Wcześniej związana z „Gazetą Wyborczą” oraz think tankiem Przyszłość Jest Teraz. Poza „Pismem” publikowała m.in. w „Magazynie Świątecznym”, „Gazecie Wyborczej”, „non/fiction” oraz Dwutygodniku.
Artur Kurasiński – przedsiębiorca, twórca, inwestor, obserwator zjawisk związanych z technologią. Autor książek, gier i komiksów edukacyjnych o nauce i technologii z serii „Róża, a co chcesz wiedzieć?”. Tech-realista. Cyfrowy narrator, kurator i kreator. Od ponad dwóch dekad obserwuje i tłumaczy wpływ technologii na nasze życie. Autor jednego z najpoczytniejszych polskich blogów oraz podcastów kurasinski.com. Prelegent i uczestnik najważniejszych konferencji technologicznych w Polsce. Współtwórca najstarszego w Polsce cyklu spotkań dla startupów Aula Polska oraz nagród Aulery. Prywatnie ojciec Róży i Maliny, miłośnik halowej piłki nożnej, komiksów i filmów S-F oraz role-playing games.
Juan Bossicard – pasjonat metawersum, który największą uwagę skupia na wpływie, jaki ta nowa technologia wywrze na mieszkańcach Europy. Obecnie kieruje zespołem European Metaverse Campaign w Meta. Wcześniej zajmował się społeczną odpowiedzialnością biznesu w firmach Microsoft i Accenture oraz w rządzie regionalnym Brukseli, gdzie był odpowiedzialny za strategię innowacji w ICT oraz sektorze audiowizualnym.
Debatę prowadziła Justyna Dżbik-Kluge.
Oglądaj transmisję wideo z debaty:
Udział w Premierze Pisma na żywo jest możliwy tylko dla osób posiadających prenumeratę lub dostęp online do „Pisma”. Zachęcamy Cię do dzielenia się treścią grudniowej Premiery Pisma z tym, którzy jeszcze nas nie znają.
Premiera Pisma to rozmowa poświęcona przewodniemu tematowi wydania magazynu. Zapraszamy do debaty ekspertów i ekspertki z różnych światów i pokoleń. W listopadzie 2022 roku wróciliśmy do przedpandemicznej formuły comiesięcznych spotkań na żywo, na które zapraszamy Prenumeratorów i Prenumeratorki „Pisma”. Na magazynpismo.pl udostępniamy transmisję na żywo z rozmowy. A tydzień po każdej debacie będzie można jej posłuchać w formie podcastu w kanałach Pisma do słuchania.
Premierę Pisma wspiera Kancelaria CMS.