Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Premiera Pisma

Trudno nie wierzyć w nic

fot. Agnieszka Wanat
"Patrzę na to, co się dzieje z trwogą. Nie jest w moim interesie, żeby Kościół był tak marny" - mówiła Renata Dancewicz w czasie debaty z cyklu Premiera Pisma, poświęconej wierze i poszukiwaniu oparcia we współczesnym świecie. 
POSŁUCHAJ

Spotkanie prowadził Jerzy Sosnowski, pisarz i publicysta, obecnie związany z redakcją kwartalnika „Więź”. – Kościół katolicki, zarówno u nas, jak i na świecie przeżywa kryzys. Z kolei ateizm po trzydziestu latach od upadku komunizmu wyzwolił się z odium oficjalnego światopoglądu państwa. Mam wrażenie, że teraz oficjalnym światopoglądem państwa próbuje być dla odmiany katolicyzm – zaczął dyskusję Sosnowski. 

W rozmowie wzięli udział Jolanta Szymańska, prawniczka z wykształcenia i autorka youtubowego kanału Jola Szymańska, autorka wielu wywiadów o tematyce chrześcijańskiej, Renata Dancewicz, aktorka i feministka oraz prof. Wojciech Burszta, antropolog i kulturoznawca z Uniwersytetu SWPS.

Premiera Pisma odbyła się niedługo po głośnym wystąpieniu Leszka Jażdżewskiego na Uniwersytecie Warszawskim i zatrzymaniu Ewy Podleśnej za rozlepienie plakatów z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą, a kilka dni przed premierą filmu Tomasza Sekielskiego o ukrywaniu pedofilii przez polskich hierarchów. Z uwagi na kontekst dyskusja koncentrowała się więc wokół kryzysu w Kościele katolickim. Ale mowa była również o religijności magicznej, ateizmie, korzeniach wiary i buncie. Wszystkie te tematy poruszamy w aktualnym, majowym numerze Pisma.

Posłuchaj podcastu:

Czy w Kościele katolickim jest miejsce na niezgodę na to co się dzieje? – pytał uczestników prowadzący. 

– Chcę wierzyć, że jest miejsce na protest i sprzeciw – mówiła Szymańska. Przyznała jednak, że postawa poddańcza, która wyraża się w przekonaniu, że ksiądz jest postacią stojącą ponad społecznością, pokutuje także w młodym pokoleniu.  – To smutne, ale wynika z faktu, że wielu ludziom jest z tym wygodniej. Podważanie tak silnych zasad w grupie, w której żyjemy – w rodzinie, parafii, w mieście jest niezwykle trudne. Wiele osób się  jej poddaje, bo tak jest łatwiej – mówiła Szymańska. Przywołała też analogię, w której Kościół zestawiony został z rodziną alkoholową. 

– Ta analogia jest często niestety adekwatna. I to jest strasznie smutne. W ogóle bycie dojrzałym człowiekiem, branie odpowiedzialności za swoje życie, podejmowanie decyzji w zgodzie ze sobą, a nie z oczekiwaniami otoczenia, jest trudne. Niezależnie od tego, czy to się dzieje w Kościele czy w innych środowiskach. 

Sosnowski pytał też, czy obecny kryzys Kościoła cieszy tych, którzy do wspólnoty nie należą.
– Kościół jest ważny dla życia społecznego i moim zdaniem od jakości życia w Kościele zależy również moje życie, jako ateistki, Polki mieszkającej w tym kraju – mówiła Renata Dancewicz i dodawała, że nędzna pozycja Kościoła katolickiego wcale nie napawa jej satysfakcją.

– Patrzę na to co się dzieje z trwogą. Nie jest to w moim interesie, jeżeli Kościół jest tak marny. Wzięła u nas górę opcja kościoła zamkniętego, wykluczającego, pełnego strachu. Istnienie paragrafu o obrazie uczuć religijnych uważam za niesłychaną porażkę. Skoro wiara i uczucia są tak mizerne, że trzeba je przed byle wygłupem, pomówieniem, artystycznym projektem chronić. To co to jest za wiara?


Dancewicz wspominała też, że sama pochodzi z religijnego domu. – Do dwunastego roku życia chodziłam na msze z babcią i już wtedy, jako mała dziewczynka dziwiłam się, że Kościół tak źle traktuje kobiety. To one służą księżom, są gospodyniami, dekorują ołtarze kwiatami. Dla mnie to była sprawa godności – dodała aktorka.

Temat kryzysu w Kościele powracał także w pytaniach od publiczności.  – Co jeszcze się musi stać, jak bardzo Episkopat musi dać ciała, żeby normalni wierzący powiedzieli: „Basta! Wypowiadamy wam posłuszeństwo, nie będziemy płacić”? – pytała Dancewicz i przywoływała konferencję prasową zwierzchników polskiego Kościoła zwołaną kilka tygodni temu w związku z publikacją raportu o pedofilii. – Dziwię się, że podczas tej konferencji nikt nie wstał i nie napluł im w twarz. To ich butne stanowisko, że należy się modlić o sprawców, bo wybaczanie jest chrześcijańskie, woła o pomstę do nieba. Jeżeli pan Bóg by istniał, to powinien strzelić w nich piorunem. 

Prof. Wojciech Burszta z SWPS zaznaczał z kolei, że w przeszłości byliśmy społeczeństwem wielokulturowym i wieloreligijnym, ale z czasem ten aspekt naszej historii został przez Kościół odrzucony. –  Najgorsze, co się stało, to fakt że Kościół nie sięga do tej tradycji – mówił antropolog. Jednocześnie przyznał, że powstanie nowej, globalnej, wielkiej religii nie jest już możliwe.

– Wszystko nam mówi ze czasy formowania się wielkich systemów religijnych mamy za sobą. Żyjemy w targowisku wartości, w nieustającej logorei, a to dzięki multimediom i kulturze elektronicznej. Dlatego trudno sobie wyobrazić bardziej ogólny koncept, w tym na przykład o charakterze metafizycznym, czy religijnym, czyli propozycję nowego systemu wiary, który by zyskał akceptację, a nie został natychmiast zhejtowany, czy podważany i który zdołałby przyciągnąć znaczącą liczbę wiernych.

Posłuchaj całej debaty:

Rozmowa została nagrana w czasie wieczornej debaty zorganizowanej 8 maja w Przestrzeni from Facebook w Warszawie. Partnerem Premiery Pisma jest kancelaria CMS.

Kolejna debata odbędzie się 5 czerwca i będzie poświęcona edukacji. W ciągu najbliższych kilku dni otwarta zostanie rejestracja na to wydarzenie.

Premiera Pisma to cykl wyjątkowych rozmów o ważnych sprawach. Spotkania będą odbywały się co miesiąc, w dniu premiery miesięcznika. Uczestnikami Premier będą autorzy, eksperci, ludzie mediów, a przede wszystkim czytelnicy Pisma. Udział jest darmowy, ale obowiązuje rejestracja, a liczba miejsc jest ograniczona.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00