Kultura queer odnosi się do przekraczania granic i wywracania tak zwanej normy. Pokazuje, że ograniczające etykiety – zwłaszcza w odniesieniu do czegoś tak nieuchwytnego i złożonego, jak ludzka tożsamość – mogą być bardzo krzywdzące. W miejsce jasnych podziałów tożsamościowych, queer wprowadza płynność, niejednoznaczność i ekscentryczność o wywrotowym potencjale. „Chodzi nie o to, żeby umacniać dziewiętnasto‑ i dwudziestowieczną dychotomię homo – hetero, lecz raczej o to, by ją zakłócać” – piszą redaktorzy we wstępie do antologii „Dezorientacje. Antologia polskiej literatury queer”. Antologii, w kontekście której chce się krzyknąć „nareszcie!”, bo to ważne uzupełnienie dla porządkowania kultury, zbyt długo traktowanej od linijki, wedle jednego klucza.
W jaki sposób kultura queer rozsadza pojęcia związane z tożsamością? Na czym polega performowanie płci i co mają na myśli ci, którzy przekonują, że wszyscy to robimy? W jaki sposób kultura queer łączy się z kontrkulturą i feminizmem? Dlaczego wychodzenie z szafy jest wciąż heroiczne? Na czym polega zakłamywanie historii w kontekście queeru, w jaki sposób się ją obecnie odkłamuje, i dlaczego ten proces jest tak istotny? O tym wszystkim opowiadam w podcaście À propos kultury queer na podstawie takich rekomendacji, jak:
✎ książka Judith Butler Uwikłani w płeć
✎ film Paris is burning w reż. Jennie Livingston
✎ książka Joanny Krakowskiej Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi
✎ film Ewa nie chce spać w reż. reż. Pii Hellenthal
✎ książka Audre Lorde Siostra Outsiderka. Eseje i przemówienia
✎ książka Jo Becker Forcing the Spring: Inside the Fight for Marriage Equality
✎ film Witamy w Czeczenii w reż. Davida France’a
✎ książka Remigiusza Ryzińskiego Dziwniejsza historia
✎ książka Wojciecha Szota Panna doktór Sadowska
✎ Queerstorie – podcast o historii osób LGBT+
✎ książka Laury Jane Grace oraz Dana Ozziego Trans. Wyznania anarchistki, która zdradziła punk rocka
✎ książka Krzysztofa Tomasika Homobiografie
Partnerem tego odcinka jest Wydawnictwo Krytyki Politycznej, którego nakładem ukazała się książka Dezorientacje. Antologia polskiej literatury queer. Posłuchaj podcastu i dowiedz się, jak zdobyć swój egzemplarz w naszej zabawie.
Podcastu À propos, który jest rozwiniętą wersją felietonu, możesz słuchać w kanale „Pismo do słuchania”. Publikujemy tu wybrane nagrania tekstów z miesięcznika, poezję, podcasty z cyklu Premiera Pisma, Jak naprawić przyszłość?, prowadzony przez Barbarę Sowę, Wiersz na poniedziałek autorstwa Magdaleny Kicińskiej oraz Śledztwo Pisma.
Znajdziesz nas również w swoich ulubionych aplikacjach podcastowych:
⋅ Spotify
⋅ Lecton