Wersja audio
Dyskusja o przestrzeni wspólnej to w gruncie rzeczy rozmowa o tym, jak definiujemy wspólnotę. Jeśli robimy to przez pryzmat władzy deweloperów, „bilbordozy”, wyniszczania przyrody i wykluczania inności, to nie pozostaje to bez wpływu na to, jaki obraz świata i społeczeństwa uznajemy później za neutralny. Odpowiedzialne podejście do projektowania przestrzeni wspólnych polega więc na tym, aby uwzględniać dobro naprawdę publiczne i powszechne, zarówno w odniesieniu do porządków estetycznych, kwestii środowiskowych, jak i form politycznych. Bo bez otwartych, inkluzywnych, budujących dialog przestrzeni nasza przyszłość rysuje się dość… marnie.
Ale co to w praktyce oznacza: „przestrzeń inkluzywna i budująca dialog”? Dlaczego to tak istotne, aby budować przestrzeń publiczną możliwie otwartą i zapraszającą dla każdego jej użytkownika? Jak to jest, że w kontekście ustawy krajobrazowej i zasady dobrego sąsiedztwa w projektowaniu przestrzennym teoria często mija się z praktyką? W jaki sposób przestrzeń wspólna wpływa na kształt wspólnoty i nasz obraz świata? Co łączy wszechobecne reklamy, pomniki Jana Pawła II, sztukę współczesną i zbyt wysokie krawężniki? Na czym polega odpowiedzialne projektowanie w zakresie społeczeństwa i środowiska? I dlaczego to, co publiczne, jest niemal zawsze polityczne? O tym wszystkim opowiadam w podcaście À propos przestrzeni wspólnej na podstawie takich rekomendacji, jak:
✎ Festiwal odpowiedzialnego dizajnu Gdynia Design Days
✎ Książka „Wanna z kolumnadą” Filipa Springera
✎ Książka „Obrazy wychodzą na ulice. Spory w polskiej kulturze wizualnej” Łukasza Zaremby
✎ Książka Jurgena Habermasa „Strukturalne przeobrażenia sfery publicznej”
✎ Książka „W obronie społeczeństwa otwartego” Georga Sorosa
✎ Książka Jacquesa Rancière’a „Estetyka jako polityka”
✎ Książka Caroliny Criado Perez „Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn”
✎ Serial dokumentalny Johna Bergera „Ways of Seeing” (dostępny na YouTube)
✎ Książka „Jak zobaczyć świat” Nicholasa Mirzoeffa
✎ Książka Michała Sutowskiego „Fajny kraj do życia”
✎ Książka Rafała Matyji „Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością”
✎ Książki z serii „Miasto szczęśliwe”wydawnictwa Wysoki Zamek („Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta” Charlesa Montgomery, „Walka o ulice. Jak odzyskać miasto dla ludzi” Janette Sadik-Khan i Setha Solomonow, „Jak rowery mogą uratować świat” Petera Walkera oraz „Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej” Joanny Erbel)
✎ Antologia „Zoepolis. Budując wspólnotę ludzko-nie-ludzką”
Partnerem odcinka jest festiwal Gdynia Design Days, którego tegoroczna edycja odbywa się między 3 a 11 lipca.
Podcastu À propos, który jest rozwiniętą wersją felietonu, możesz słuchać w kanale „Pismo do słuchania”.Publikujemy tu wybrane nagrania tekstów z miesięcznika, poezję, podcasty z cyklu Premiera Pisma, Jak naprawić przyszłość?, prowadzony przez Barbarę Sowę, Wiersz na poniedziałek autorstwa Magdaleny Kicińskiej oraz Śledztwo Pisma.
Znajdziesz nas również w swoich ulubionych aplikacjach podcastowych:
⋅ Spotify
⋅ Lecton