Przypisy

À propos kultury queer

Kultura queer odnosi się do przekraczania granic i wywracania tak zwanej normy. Pokazuje, że ograniczające etykiety – zwłaszcza w odniesieniu do czegoś tak nieuchwytnego i złożonego, jak ludzka tożsamość – mogą być bardzo krzywdzące. W miejsce jasnych podziałów tożsamościowych, queer wprowadza płynność, niejednoznaczność i ekscentryczność o wywrotowym potencjale. „Chodzi nie o to, żeby umacniać dziewiętnasto‑ i dwudziestowieczną dychotomię homo – hetero, lecz raczej o to, by ją zakłócać” – piszą redaktorzy we wstępie do antologii „Dezorientacje. Antologia polskiej literatury queer”. Antologii, w kontekście której chce się krzyknąć „nareszcie!”, bo to ważne uzupełnienie dla porządkowania kultury, zbyt długo traktowanej od linijki, wedle jednego klucza.

W jaki sposób kultura queer rozsadza pojęcia związane z tożsamością? Na czym polega performowanie płci i co mają na myśli ci, którzy przekonują, że wszyscy to robimy? W jaki sposób kultura queer łączy się z kontrkulturą i feminizmem? Dlaczego wychodzenie z szafy jest wciąż heroiczne? Na czym polega zakłamywanie historii w kontekście queeru, w jaki sposób się ją obecnie odkłamuje, i dlaczego ten proces jest tak istotny? O tym wszystkim opowiadam w podcaście À propos kultury queer na podstawie takich rekomendacji, jak:

✎ książka Judith Butler Uwikłani w płeć

✎ film Paris is burning w reż. Jennie Livingston

✎ książka Joanny Krakowskiej Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi

✎ film Ewa nie chce spać w reż. reż. Pii Hellenthal

✎ książka Audre Lorde Siostra Outsiderka. Eseje i przemówienia

✎ publikacja Joanny Mizielińskiej, Agnieszki Król i Justyny Struzik Różnym głosem. Rodziny z wyboru w Polsce

✎ książka Jo Becker Forcing the Spring: Inside the Fight for Marriage Equality

✎ film Witamy w Czeczenii w reż. Davida France’a

✎ książka Remigiusza Ryzińskiego Dziwniejsza historia

✎ książka Wojciecha Szota Panna doktór Sadowska

✎ podcast /Queer

✎ podcast Making Gay History

✎ podcast Outward

✎ QueerAntena Podcast

✎ Queerstorie – podcast o historii osób LGBT+

✎ książka „Dezorientacje. Antologia polskiej literatury queer” pod red. Błażeja Warkockiego, Alessandro Amenty oraz Tomasza Kaliściaka

✎ książka Laury Jane Grace oraz Dana Ozziego Trans. Wyznania anarchistki, która zdradziła punk rocka

✎ książka Krzysztofa Tomasika Homobiografie

 

Partnerem tego odcinka jest Wydawnictwo Krytyki Politycznej, którego nakładem ukazała się książka „Dezorientacje. Antologia polskiej literatury queer”. Posłuchaj podcastu i dowiedz się, jak zdobyć swój egzemplarz w naszej zabawie. 

 


Podcastu À propos, który jest rozwiniętą wersją felietonu, możesz słuchać w kanale „Pismo do słuchania”. Publikujemy tu wybrane nagrania tekstów z miesięcznika, poezję, podcasty z cyklu Premiera PismaJak naprawić przyszłość?, prowadzony przez Barbarę Sowę, Wiersz na poniedziałek autorstwa Magdaleny Kicińskiej oraz Śledztwo Pisma.

Znajdziesz nas również w swoich ulubionych aplikacjach podcastowych:


FreshMail.pl