Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Portret

Greta Thunberg. Nastolatka na froncie ekowojny

Pewnego dnia piętnastoletnia Greta Thunberg nie poszła do szkoły, usiadła przed szwedzkim parlamentem i niechcący zapoczątkowała globalny ruch.
rysunki Rafał Piekarski
POSŁUCHAJ

Kiedy w sierpniu ubiegłego roku Greta Thunberg rozpoczęła strajk szkolny na rzecz klimatu przed budynkiem szwedzkiego parlamentu, sprawiała wrażenie kruchej i samotnej. Rodzice starali się ją od tego odwieść. Koledzy i koleżanki z klasy odrzucili propozycję, by do niej dołączyć. Przechodnie na widok nieznanej wówczas piętnastolatki, siedzącej na kocich łbach z ręcznie namalowanym transparentem, wyrażali współczucie i wpadali w zakłopotanie.

Osiem miesięcy później sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. Nastolatka z warkoczami jest fetowana na całym świecie jako wzór zdecydowania, źródło inspiracji i motor napędowy pozytywnych działań. Prezydenci państw i dyrektorzy korporacji ustawiają się w kolejce, by w cztery oczy odebrać od niej swoją porcję cierpkich słów. Jej transparentSkolstrejk för klimatet(„strajk szkolny na rzecz klimatu”) przełożono na dziesiątki języków. I co w tym wszystkim najbardziej niezwykłe, ta samotniczka zdecydowanie nie jest już osamotniona.

15 marca bieżącego roku wróci na bruk przed parlamentem (jak w niemal każdy piątek, czy to słońce, czy deszcz, czy mróz i śnieg) jako twarz ogromnego i stale zyskującego sympatyków ruchu. Piątkowy ogólnoświatowy strajk klimatyczny zapowiada się na jeden z największych protestów na rzecz ochrony środowiska w historii. Thunberg jest wyraźnie podekscytowana jego perspektywą.

– To niesamowite – mówi. – Bierze w nim udział ponad siedemdziesiąt krajów i ponad siedemset miast, a to nie koniec. Chętnych bardzo szybko przybywa. To absolutnie wspaniałe.

 


przed rokiemnie sposób było sobie tego wyobrazić. Thunberg była wówczas drobną, niezwykle zamkniętą w sobie dziewczyną, która nic nie znaczyła. Wstawała o szóstej rano, by przygotować się do szkoły, i …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

Artykuł ukazał się 11 marca 2019 roku na theguardian.com. Copyright Guardian News & Media Ltd 2019.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00