Wersja audio
Przez ostatnie kilka lat powołana przez rząd Fidżi specjalna grupa zadaniowa starała się wypracować metodę przeniesienia kraju. Plan, który przygotowała, liczy 130 gęsto zapisanych stron przetykanych zawiłymi wykresami i szczegółowymi harmonogramami. Tytuł dokumentu może brzmieć nieciekawie – Standard Operating Procedures for Planned Relocation ( Standardowe procedury operacyjne planowych relokacji ) – a przecież jest to najdokładniejszy plan, jaki kiedykolwiek opracowano, żeby zmierzyć się z jedną z wyjątkowo dramatycznych konsekwencji kryzysu klimatycznego i znaleźć odpowiedź na pytanie, jak przemieścić społeczności, których domy wkrótce znajdą się lub już się znalazły pod wodą.
Zadanie jest gigantyczne. Fidżi, położone na południowym Pacyfiku, prawie 3 tysiące kilometrów na wschód od Australii, składa się z ponad 300 wysp, a jego populacja liczy niemal milion osób. Podobnie jak większość rejonu Pacyfiku jest w oczywisty sposób podatne na skutki kryzysu klimatycznego. Temperatury powierzchni oceanu i jego tak zwana zawartość cieplna w części obszaru południowo-zachodniego Pacyfiku rosną trzy razy szybciej niż średnia światowa. Region systematycznie nawiedzają silne cyklony. W 2016 roku cyklon Winston uderzył w Fidżi, zabijając czterdzieści cztery osoby i powodując szkody szacowane na 1,4 miliarda dolarów – to kwota odpowiadająca jednej trzeciej produktu krajowego brutto (PKB) tego państwa. W ciągu następnych lat przez Fidżi przeszło kolejnych sześć cyklonów. Pięć z piętnastu krajów najbardziej zagrożonych niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi leży na Pacyfiku. Fidżi jest na czternastym miejscu na liście.
Pięć z piętnastu krajów najbardziej zagrożonych niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi leży na Pacyfiku. Fidżi jest na czternastym miejscu na liście.
Państwo to podjęło się bezprecedensowego zadania. Od lat politycy i naukowcy dyskutują o perspektywach migracji klimatycznej. Na Fidżi, podobnie jak w wielu innych miejscach na Pacyfiku, migracja już się rozpoczęła. Tu nie pyta się o to, czy społeczności będą …
Aby przeczytać ten artykuł, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
Czytaj i słuchaj treści, które poszerzają horyzonty, inspirują do rozmów i refleksji. Wypróbuj „Pismo” przez miesiąc. Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Dostęp online
wersja audio i na czytniki,
dostęp do aplikacji i serwisu
9,99 / miesiąc
Prenumerata
co miesiąc papierowe wydanie,
dostęp online do aplikacji i serwisu
16,99 / miesiąc

Artykuł ukazał się w listopadzie 2022 roku na theguardian.com. Copyright Guardian News & Media Ltd 2023.
Studium ukazało się w wydaniu specjalnym „Wokół wody” (01/2023) pod tytułem Jak przenieść kraj?