Staje się zaś realną odpowiedzią na nasze rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną. Pandemia koronawirusa wysłała część pracowników do pracy zdalnej, a uczniów – do nauki przed ekranami komputerów. W dodatku w połowie stycznia zawitały do nas dawno niewidziane mrozy (na Suwalszczyźnie słupki na termometrach wskazały w nocy nawet 32 stopnie Celsjusza poniżej zera). W efekcie 18 stycznia padł nowy rekord zapotrzebowania na moc w polskim systemie energetycznym: 27 380 megawatów. Dla porównania w styczniu 2020 roku, kiedy polska gospodarka pracowała jeszcze bez koronawirusowych obostrzeń, a zima była łagodna, nie było dnia, by zapotrzebowanie na moc przekroczyło 25 tysięcy megawatów.
Zużycie prądu w polskich gospodarstwach domowych zatem rośnie. Ten długofalowy trend jeszcze przyspieszył w dobie pandemii. Zużywamy więcej ciepłej wody i energii, na przykład do przygotowania posiłków. Pracuje coraz więcej komputerów, tabletów i telefonów komórkowych, wykorzystywanych do zdalnej pracy i nauki. Do świata cyfrowego przenosi się również rozrywka, bo kiedy nie można się wybrać ani do restauracji, ani do kina, pozostają platformy takie jak Zoom czy Netflix (który pod koniec zeszłego roku miał w Polsce sześć milionów subskrybentów). Materiały wideo to aż 60 procent danych, jakie są przesyłane na świecie. Generują dodatkowy popyt na energię. Biorąc pod uwagę, że 70 procent użytkowników ogląda Netflixa na telewizorze, szacuje się, …
Aby przeczytać ten artykuł do końca, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
Dostęp do tego materiału mógłby kosztować 8,99 zł. My jednak w tej cenie dajemy Ci miesięczną subskrypcję wszystkich naszych treści. Czytaj i słuchaj do woli. Zostaniesz z nami na dłużej?
Justyna Piszczatowska –(ur. 1981), redaktorka naczelna serwisu green-news.pl. Pracę w „Gazecie Giełdy Parkiet” zaczęła, studiując finanse i bankowość na Uniwersytecie Warszawskim. Później publikowała
w „Rzeczpospolitej”, „Bloomberg Businessweek Polska”, „Dzienniku Gazecie Prawnej” oraz w serwisie internetowym Wysokie Napięcie, który współtworzyła.
Artykuł ukazał się w marcowym numerze miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (3/2021) pod tytułem W stronę słońca.