Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Strategie przetrwania

Seks na nowych zasadach

ilustracja Karolina Mazurkiewicz
Potrzebujemy nowej opowieści: o seksie i o nas – mówi Marta Niedźwiecka w rozmowie z cyklu "Strategie Przetrwania", autorstwa Katarzyny Kazimierowskiej.

Pamiętasz głosy z marca 2020 roku? Że jak się ludzie pozamykają w domach, to za rok będziemy miećbaby boom, bo nadrobimy braki w seksie?

Marta Niedźwiecka: Taak, były takie koncepcje. Odwieczne przeganianie Thanatosa Erosem. Uśmiechałam się do nich, bo od czasu, gdy mamy elektryczność w domach i dysponujemy zaawansowaną technologią, chowanie się pod kołdrę przestało być takie oczywiste. Co więcej, jeśli ludzie są przestraszeni i w długotrwałym napięciu, to poszukiwanie przyjemności jest ostatnią rzeczą, na którą chcą marnować energię. A jeśli już uprawiamy seks, to raczej będziemy się zabezpieczać, żeby nie mnożyć problemów.

Czy to właśnie słyszysz od swoich klientów i od innych terapeutów? 

Jesteśmy w środku kryzysu pandemicznego, nie ma jeszcze badań, które by podsumowały, jak nam poszło i jakie były tego skutki dla ludzkiej psychiki. Są za to raporty sporządzone na podstawie ankiet internetowych, które starają się opisać to, czego doświadczyliśmy. Wśród nich ciekawy jest raport Janusza Heitzmana dla „Psychiatrii Polskiej“, mówiący o możliwościach wystąpienia w pandemii tak zwanej gwałtownej reakcji stresowej (acute stress disorder) lub PTSD (posttraumatic stress disorder), czyli zespołu stresu pourazowego u znacznej części populacji. 

Marta Niedźwiecka(www.niedzwiecka.net) to psycholożka kliniczna, sex – coach, pracuje z seksualnością i relacjami intymnymi. Współautorka książki „Slow Seks – uwolnij miłość”, autorka podkastu psychologicznego „O Zmierzchu”.

Jak zwykle w przypadku wielkich kryzysów kondycja psychiczna jednostki kształtuje się na styku tego, co indywidualne – predyspozycji, stanu zdrowia psychicznego, gdy wystąpił kryzys, zaplecza, zdolności radzenia sobie – i skali makro: to jak dane państwo radzi sobie z pandemią, z polityką informacyjną wokół trudnych wydarzeń, tym wszystkim, co powoduje, że ludzie czują się zaopiekowani lub przeciwnie – …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00