Świat nie upadnie, gdy zjemy jednego banana czy awokado, ale może nie jedzmy dwóch awokado dziennie. Nie brzmi to rewolucyjnie ani bardzo oryginalnie, ale wierzę w małe rozwiązania, systematyczne i konsekwentne – mówi reporterka kulinarna Małgosia Minta w rozmowie z Katarzyną Kazimierowską z cyklu „Strategie przetrwania”.
Mamy rozmawiać o tym, jak nie marnować jedzenia. Jedną z coraz popularniejszych postaw jest zero waste , czyli stosowanie pięciu zasad: ograniczaj (zużycie i kupowanie towarów), odmawiaj (na przykład produktów plastikowych lub w plastikowych opakowaniach), wykorzystuj ponownie, recyklinguj i kompostuj. Ale może wystarczy być less waste , czyli zużywać i marnować mniej niż do tej pory? I czy to cokolwiek zmienia?
Wydaje mi się, że na wprowadzenie jakichkolwiek zmian w życiu i w świecie najlepsza jest metoda małych kroków. Kiedy zakładamy bardzo wygórowane, hiperambitne cele, ale nie jesteśmy w stanie ich osiągnąć dostatecznie szybko lub po drodze trafiamy na jakieś trudności, to prędko się zniechęcamy, frustrujemy i rzucamy wszystko w kąt. To trochę jak z dietą: lepiej nie zakładać od razu, że w miesiąc schudnę piętnaście kilogramów, raczej że w ciągu roku postaram się częściej chodzić na spacery i może zrzucić pięć, a jak uda się więcej, to tylko lepiej.
Czyli radykalizm to nie najlepszy pomysł?
Wydaje mi się, że bycie zero waste jest bardzo ortodoksyjne, nie dla każdego i nie wiem, czy aż tak konieczne. Nie jestem fanką ultraortodoksyjnych i ultradogmatycznych rozwiązań, bo wiem, że to nie dla mnie, ale też mogą one przynieść …
Aby przeczytać ten artykuł do końca, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
W „Piśmie” bierzemy odpowiedzialność za słowo.
Każdy tekst przed publikacją przechodzi wielostopniowy proces redakcji i fact-checkingu. To wymaga czasu i pracy całego zespołu. Dołącz do społeczności „Pisma”. Zamów pełen dostęp online do wszystkich treści za 8,99 zł miesięcznie. Istniejemy dzięki osobom takim jak Ty.
Katarzyna Kazimierowska –(ur. 1979), dziennikarka. Redaktorka prowadząca i sekretarzyni redakcji „Pisma”. Redaktorka prowadząca wydań specjalnych. Autorka cyklu Strategie przetrwania. Na wiosnę 2024 roku ukaże się jej debiutancka książka poświęcona cukrzycy typu 1.