Wersja audio
Wychowana w skrajnej biedzie szesnastoletnia półsierota na oczach kamer poświęca się dla dobra swojej siostry i rzuca wyzwanie totalitarnemu systemowi – wkrótce staje się twarzą rebelii. Druga nastolatka żyje w demokratycznym świecie, gdzie polowania na dzieci są nielegalne, ale zrytualizowane i powtarzalne – kiedy zatem uchodzi cało ze szkolnej masakry, wraz z innymi rzuca wyzwanie władzy. Tą polityczną mobilizacją zainspiruje się kolejna dziewczyna, która przerażona biernością dorosłych w obliczu globalnej katastrofy, odmówi chodzenia do szkoły i dla milionów stanie się symbolem walki o przetrwanie – nie jednej osoby czy grupy, ale całego gatunku ludzkiego. Inna, żyjąca w ubóstwie, w kulturze plemiennej, na prowincji nękanej przez terroryzm, będzie z kolei walczyć o prawo dziewczynek do edukacji – z tego powodu padnie ofiarą zamachu i zostanie wysłana na leczenie do „lepszego świata”. Parę miesięcy po tym, jak odbierze jedną z najbardziej prestiżowych nagród, nieco od niej młodsza nastolatka odbędzie podróż w przeciwnym kierunku: porzuci szkołę i rodzinę, by w warunkach wojennych wspierać państwo budowane na wartościach religijnych. Gdy jako dorosła będzie chciała wrócić, „lepszy świat” zamknie przed nią swoje granice.
Oto zalążki opowieści o pięciu dziewczętach. Różnią je religia, kultura, język, warunki materialne, ustrój, w którym żyją, a nawet status ontologiczny. Łączy natomiast wyzwanie, które (mniej lub bardziej celowo) rzucają światu dorosłych. Wywołują skrajne emocje: od entuzjazmu i nadziei – że dzieci są przyszłością, a rewolucja dziewczyną – po agresję, teorie spiskowe i fałszywą troskę. Jednym przywodzą na myśl nowe wcielenia Joanny d’Arc (lub jej pasztuńskiej odpowiedniczki, Malali z Maiwandu), innym – uczestniczki krucjaty dziecięcej czy korowodu szczurołapa z Hameln.
Dotykają bardzo czułego nerwu. Zgodnie z tak „naturalnym”, że aż przezroczystym założeniem zachodniego porządku politycznego dorośli mają stworzyć świat, w którym niezdolne jeszcze do w pełni racjonalnych decyzji, a więc pozbawione praw politycznych dzieci będą mogły bezpiecznie dojrzeć do roli obywateli. Co się zatem stanie, kiedy to status quo zostanie podważone?
na początku przyjrzyjmy się postaci fikcyjnej: historia Katniss Everdeen, …