Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Esej

Sedes typu Hades, czyli modernizacja peryferyjna

Polska modernizacja jest ciągle niezborna i kaleka. Tak jakby dekoracje brano tu za rzeczywistość.
rysunekDominik Nawrocki
POSŁUCHAJ

Ucieszyłem się zrazu na ten pokój w starym, klasycystycznym pałacu, nie żebym przepadał za salonami i komnatami, ale dlatego, że okazały ten zabytek został wreszcie odnowiony. Bywając tam prawie corocznie, patrzyłem zasmucony, jak wspaniała budowla o harmonijnych liniach i rytmach niwelujących jej masę i unoszących ją ponad przyziemie popadała w ruinę. Grube jej i stare, siedemnastowieczne chyba mury mogły przetrzymać jeszcze stulecie, tynki jednak się osuwały, pilastry kruszały, gzymsy odpadały, a całą elewację pokrywał szarobrunatny liszaj straszący fioletowymi zajadami.

Znam go dobrze, gdyż w pobliskim, prawie moim rodzinnym mieście poraził on całą dzielnicę wystawnych kamienic, dawniej nazywaną mieszczańską i przed stuleciem będącą architektoniczną perłą regionu. Nie znaleziono dotąd na tę chorobę żadnego lekarstwa, bo nie ma komu tych kamienic ani oddać, ani sprzedać, a ze środków lokatorskich czy też komunalnych nie daje się ich odnowić. Ilekroć tamtędy przechodzę, a czynię to zawsze po przyjeździe, tylekroć te secesyjne i eklektyczne fasady, oznakowane jako zabytkowe, kłują mnie w oczy i serce swoimi ranami, ponieważ za moich chłopięcych lat miały się całkiem dobrze.

Dostęp online

Zapewnij sobie dostęp online do wszystkich tekstów, nagrań audio i wersji na czytniki.

Skorzystaj z oferty

Podobnie było i z tym pałacem, którego wojna nie tknęła. Przez pewien czas mieściło się w nim lokalne muzeum, z wypchanymi ptakami i innymi zwierzakami, za czym nie przepadam, oraz starymi mapami, które uwielbiam. Zbiory potem przeniesiono gdzie indziej, pałac został opuszczony, przez dekady sypał się i upadał, aż wreszcie gruntownie go odrestaurowano, i to nie za pieniądze europejskie, przeto głównie niemieckie, lecz ze środków potężnego krajowego koncernu, zaliczanego zresztą do mocarzy światowych. I teraz ja, co prawda tylko na tydzień, lecz całkiem prawomocnie, z opłaconym pobytem, miałem się w nim rozgościć.

Przyznaję otwarcie, że to, co ujrzałem, mnie ujęło, obszedłem więc budynek dookoła, aby nie dać się zwieść reprezentacyjnej fasadzie, i po tym oglądzie uznanie pewnie miałem wypisane na twarzy, bo spostrzegła je recepcjonistka przy powitaniu.

– Spodobało się panu? – zagadnęła, sprawdzając moją rezerwację.

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00