Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Esej

Pogrywanie ze sztuczną inteligencją

Czy to możliwe, że ludzkość skończy jak Inkowie, którzy nie potrafili pojąć kultury hiszpańskich kolonizatorów? Czy stoimy u progu nowej epoki?
rysunekRafał Piekarski
POSŁUCHAJ

Trzy lata temu w programie konferencji poświęconej kwestiom transatlantyckim pojawił się temat sztucznej inteligencji. Poważnie rozważałem, czy nie pominąć tej sesji, gdyż wykraczała poza obszar moich zainteresowań, jednak początek prezentacji przyciągnął moją uwagę. Mówca opisywał funkcjonowanie programu komputerowego, który wkrótce miał zmierzyć się z międzynarodowymi mistrzami gry go. Zdumiało mnie, że komputer w ogóle potrafi opanować jej zasady – to jest bardziej skomplikowane od szachów. Dwaj zawodnicy na przemian kładą na pustej początkowo planszy kamienie (każdy ma ich 180 lub 181, zależnie od wybranego koloru). Wygrywa ten, kto podejmuje lepsze decyzje strategiczne i dzięki skuteczniejszemu panowaniu nad terytorium odbiera rywalowi możliwość ruchu.

Prelegent utrzymywał, że owej zdolności nie dałoby się zaprogramować. Jak twierdził, maszyna nauczyła się gry w go samodzielnie, poprzez doświadczenie. Rozegrała olbrzymią liczbę partii sama ze sobą, wyciągała wnioski z pomyłek i odpowiednio ulepszała algorytmy. Z czasem przerosła swych mistrzów – ludzi. Kilka miesięcy po konferencji wykorzystujący sztuczną inteligencję program AlphaGo odniósł miażdżące zwycięstwo nad najwybitniejszymi światowymi graczami.

Gdy słuchałem prelegenta opiewającego postęp technologiczny, zebrało mi się na rozważania. Jako historyk i człowiek od czasu do czasu parający się polityką zastanawiałem się, jaką rolę w dziejach odegrają maszyny zdolne do samouczenia, pozyskujące wiedzę w szczególny, sobie tylko właściwy sposób i wykorzystujące ją w celach, których ludzie być może nigdy nie zdołają zrozumieć. Czy owe maszyny zaczną komunikować się między sobą? W jaki sposób będą podejmowały decyzje? Czy to możliwe, że ludzkość skończy jak Inkowie, którzy nie potrafili pojąć kultury hiszpańskich kolonizatorów? Czy stoimy u progu nowej epoki?

Zdając sobie sprawę z moich ograniczonych kompetencji w tym zakresie, zorganizowałem cykl nieformalnych debat …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

Esej ukazał się w ósmym numerze miesięcznika "Pismo. Magazyn opinii" pod tytułem "Jak kończy się Oświecenie".  

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00