Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Esej

Cywilna dyktatura Erdogana

Po nieudanym zamachu stanu Turcja przekształciła się w antyzachodni reżim oparty na erdoganizmie – ideologii państwowej, której nazwa pochodzi od nazwiska prezydenta kraju Recepa Tayyipa Erdoğana.
Vadym Solowski
POSŁUCHAJ

Zręby Nowej Turcji zaczęły się wyłaniać po wyborach parlamentarnych w 2011 roku, w których rządząca od 2002 roku Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) zdobyła niemal połowę głosów, co było jej najlepszym wynikiem w historii. Jednak to nieudany pucz z 15 lipca 2016 roku stał się katalizatorem przemian i mitem założycielskim reżimu Erdoğana. Olbrzymia większość Turków i gros kadry oficerskiej – po raz pierwszy w historii kraju – nie poparły zamachu stanu zorganizowanego przez część armii. Zaraz po nim władza urządziła bezprecedensowe polowanie na czarownice, dokonując masowych aresztowań i czystek administracyjnych, które objęły około 150 tysięcy osób. W efekcie pucz został wykorzystany do przejścia Turcji od kulawej demokracji do miękkiego autorytaryzmu. Przemiana ta ma ogromne znaczenie nie tylko dla przyszłości i tożsamości samej Turcji, ale także Unii.

Jeszcze w trakcie Arabskiej Wiosny w latach 2010–2013 Turcja w oczach wielu Arabów i Europejczyków uchodziła za główne źródło inspiracji wolnościowych protestów. Dziś jest krajem o mniejszych swobodach obywatelskich niż wiele państw muzułmańskich. Zapatrzona w Europę, w niej szukała źródła natchnienia do modernizacji i partnera w relacjach międzynarodowych. Obecnie głównym punktem odniesienia i istotnym sojusznikiem Turcji jest reżim Władimira Putina, w jej polityce zagranicznej zaczynają przeważać tendencje antyzachodnie. Relacje z Niemcami i Stanami Zjednoczonymi są złe jak jeszcze nigdy dotąd. Formalnie kraj nadal jest kandydatem do Unii Europejskiej, jednak Erdoğan coraz częściej mówi o UE jak o największym wrogu. Jedną z przyczyn – choć nie główną – przemian w Turcji jest zamrożenie procesu jej integracji europejskiej ze względu na brak poparcia dla tej idei kluczowych państw unijnych (szczególnie Francji, w mniejszym stopniu także Niemiec), podczas gdy w latach 2002–2006 perspektywa członkostwa w Unii organizowała całe życie polityczne nad Bosforem. Partia Sprawiedliwości i Rozwoju wspólnie z opozycją przegłosowała wówczas setki reformatorskich ustaw.

 

rysunekVadym Solowski

Populistyczny reżim turecki staje się wzorem dla polityków europejskich o podobnych autorytarnych inklinacjach, jak premier Węgier Viktor Orbán. Ankara stara się wzmocnić z nimi współpracę, aby podważyć jedność Unii oraz osłabić jej wpływy w poszczególnych krajach członkowskich. Rozgrywa w tym celu środowiska sympatyzujące z rządem tureckim wśród muzułmanów na Bałkanach oraz w diasporach tureckich na zachodzie Europy.

Ze względu na wpisaną weń głęboką polaryzację projekt Nowej Turcji może doprowadzić do poważnego kryzysu wewnątrz kraju, najważniejszego po Rosji sąsiada Unii, do niedawna postrzeganego jako …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

Artykuł opublikowany w 2/2018 numerze miesięcznika "Pismo. Magazyn opinii" pod tytułem "Erdoganizm - nowe wyzwanie dla Europy".

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00