Nie myślę teraz o tworzeniu, o dziełach, które zrodzą się z naszych doświadczeń. Zdobywanie agregatów, diesla do nich, siekier, środków do czyszczenia broni i ciepłych wkładek do wojskowych butów – to są dzisiejsze priorytety. Gdzie tu miejsce na sztukę i kulturę? Nie zastanawiam się, jakie słowa, obrazy, idee i wątki opiszą ten czas najlepiej. Teraz trzeba przetrwać. Wielkie idee? Ich poszukamy później. Powstaną powieści. Filmy. Ubierzemy nasze doświadczenia w wyszukaną i niebanalną kreację. Na to wszystko przyjdzie czas. Kiedyś.
Dostęp online Czytaj i słuchaj bez ograniczeń.
Kup Sztuka w czasie wojny staje się sytuacyjna i ekspresyjna. Jest reakcją na bodźce – tu i teraz. Krzyczy wielkimi literami jak z afisza. Mówi o tym, co nas boli, i szybko traci na aktualności. To, o czym rozmawialiśmy wczoraj, dziś przestaje być ważne. Nowe bodźce kreują nowe reakcje.
Wielkie idee? Ich poszukamy później. Powstaną powieści. Filmy. Ubierzemy nasze doświadczenia w wyszukaną i niebanalną kreację. Na to wszystko przyjdzie czas. Kiedyś.
W ten sposób powstają …
Aby przeczytać ten artykuł do końca, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
Dostęp do tego materiału mógłby kosztować 8,99 zł. My jednak w tej cenie dajemy Ci miesięczną subskrypcję wszystkich naszych treści. Czytaj i słuchaj do woli. Zostaniesz z nami na dłużej?
Artem Czech –(ur. 1985), ukraiński pisarz i żołnierz. Jest autorem ponad dziesięciu książek, m.in. wydanych w Polsce Dzielnica D i Punkt zerowy przez Warsztaty Kultury [przeł. Marek S. Zadura]. Doświadczenia ze służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy z lat 2015–2016, opisane w drugiej ze wspomnianych książek, uważa za kamień milowy w swoim życiu i twórczości. W lutym 2022 roku autor ponownie zaciągnął się do wojska.
Esej powstał w ramach projektu Ukraińscy autorzy dla Europy. Europa dla ukraińskich autorów organizowanego przez Rozstaje.art. Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Grantów Wyszehradzkich Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją Funduszu jest wspieranie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.