Nie próbuj polegać tylko na sobie. Nie da się pracować w próżni. Poznaj dobrze świat oryginału, a poza tym od samego początku szukaj wsparcia dla tłumaczonej książki.
rysunki OLEKSANDRA BALYTSKA
Przełożyłaś wiele książek z różnych języków, zajmowałaś się rozmaitymi gatunkami literackimi. Sama piszesz teksty prozatorskie i wspomnienia. Opowiedz trochę o swojej podróży w świat tłumaczeń.
Dorastałam w Oklahomie jako osoba całkowicie jednojęzyczna. Piszę o tym w moich wspomnieniach, wydanych pod tytuł Homesick. W pewnym momencie przyszło mi do głowy, że nauka języków zapewni mi lepsze życie. Zaczęłam więc od rosyjskiego. Uczyłam się go sama, bardzo intensywnie. Ostatecznie studiowałam anglistykę i rusycystykę. Chodziłam też na zajęcia z kreatywnego pisania. Pod koniec studiów uświadomiłam sobie, że jedynym logicznym sposobem połączenia wszystkich moich specjalizacji jest zajęcie się tłumaczeniami. Wysłałam więc zgłoszenie na fantastyczne studia magisterskie z translatoryki na Uniwersytecie Iowy. Teraz zresztą są one jeszcze lepsze niż za moich czasów. Wykładałam tam jesienią 2019 roku – wszyscy studenci byli geniuszami.
Tam też miałam okazję uczyć …
Aby przeczytać ten artykuł do końca, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
Dostęp do tego materiału mógłby kosztować 9,99 zł. My jednak w tej cenie dajemy Ci miesięczną subskrypcję wszystkich naszych treści. Czytaj i słuchaj do woli. Zostaniesz z nami na dłużej?
Rhian Sassen –redaktorka w „The Paris Review”, współpracuje także z „The Los Angeles Review of Books”, Lit Hub, „The Nation”.
Wywiad ukazał się pierwotnie w sierpniu 2020 roku w „The Paris Review Daily”. Copyright by The Paris Review.
„Pismo" jest patronem medialnym siódmej edycji Gdańskich Spotkań Literackich Odnalezione w Tłumaczeniu, poświęconych sztuce przekładu. Tegoroczna edycja, odbywająca się od 24 do 26 kwietnia, skupi się na kobietach i twórczości pisarek modernistycznych – w 100. rocznicę wydania Pani Dalloway Virginii Woolf. W programie m.in. debaty, sparing tłumaczeniowy, wydarzenia artystyczne i gala Nagrody im. T. Boya-Żeleńskiego.