Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Rozmowy z K.

Kosmos pełen wielorybów

Napisz do mnie, tak jak się mówi czasem do księżyca. Raz w miesiącu wybiorę list, na który odpowiedź może przydać się nam wszystkim. Nie musi być poważny, nie musi być głęboki – ale może też być niezwykle istotny i prawdziwy. Zawsze chciałam to robić: słuchać i myśleć o tym, co usłyszałam.
POSŁUCHAJ

Droga K., 

moim problemem jest: za dużo. (…) Zawsze za dużo chciałam: zobaczyć, poznać, doświadczyć. Nie mogę się na nic zdecydować, bo każdy wybór jest powiedzeniem innym opcjom „nie”. Dlatego też często zaczynam kilka rzeczy i zostawiam, by zacząć kolejne. (…)

Mam setki książek. (…) Chcę czytać naraz o tym, jak żyją wieloryby, ale też i o usprawnianiu świata, o kosmosie, a do tego jeszcze jakąś dziewiętnastowieczną powieść. (…)

To samo się tyczy instrumentów muzycznych, sportów, aktywności artystycznych, pomagania organizacjom pozarządowym … nawet nie umiem wybrać jednego ulubionego koloru!

I kiedyś uważałam to za całkiem interesujące. Ale teraz, zbliżając się do czterdziestki, czuję trochę takiego smutku, że tyle pozaczynanych nitek, a z większości zrobił się wielki supeł, bo było ich za dużo. Nie będę z niczego wybitną specjalistką, bo umiem milion rzeczy, ale na przeciętnym poziomie. To się czasami przydaje, ale nie pomaga na pewno szybko odpowiedzieć na pytanie „No to czym się zajmujesz?”.

Mam wspaniałą pracę, gdzie też zresztą robię milion rzeczy (…) …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

Felieton ukazał się w listopadowym numerze miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” (11/2021) pod tytułem Kosmos pełen wielorybów.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00