Na TikToku osoba bez dużej liczby followersów może wrzucić podejrzane wideo, które zadziała jak wiral, rozprzestrzeniając się bardzo szeroko. Dlatego TikTok jest szczególnie podatny na deepfaki. I trudno tu wyrokować, co jest groźniejsze: czy to, że ktoś zobaczy filmik, w którym Bill Clinton pije krew dzieci, czy że przeczyta na stronie wyglądającej jak portal CNN-u, że Hillary Clinton proponuje wysiedlenia Żydów – mówi Dariusz Jemielniak, badacz zajmujący się dezinformacją w sieci.
Katarzyna Kazimierowska : Obok licznych badań i projektów zajmuje się pan dziedziną naukową, która nazywa się etnografią internetową. Proszę wyjaśnić, co ona oznacza.
Dariusz Jemielniak : Etnografia cyfrowa czy też wirtualna polega na wykorzystaniu dorobku antropologii do badań społeczności internetowych. Czyli badacz wchodzi w rolę obserwatora i przez dłuższy okres obserwuje grupę – w tym przypadku grupę internetową, której jest członkiem – a potem wykorzystuje wiedzę, jaką nabył, żeby opisać, zinterpretować, wyjaśnić, co to za grupa, jakie ma poglądy, jak przepływa w niej informacja.
Od paru lat jestem wielkim orędownikiem łączenia etnografii cyfrowej z big data , czyli postuluję thick big data (cyfrowe metody badań społecznych – przyp. red.), łączenie badań etnograficznych z badaniami ilościowymi na dużych zbiorach danych. Niedawno UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury) wprowadziła to nowe narzędzie do kształcenia antropologów.
Newsletter
Aktualności „Pisma”
Raz w miesiącu poinformujemy Cię o najważniejszych materiałach z numeru, nowych podcastach.
Metoda ta pozwala obalić popularny zarzut wobec etnografii i antropologii, że są one subiektywne, że są to narracje czy oceny oparte na tym, że coś się komuś zdawało, bo wysłuchał kilku osób, ale tak naprawdę nie wiemy, jak to jest. Jednocześnie narzędzie to rozwiązuje też drugi problem, który polega na tym, że gdy mamy badania
Aby przeczytać ten artykuł do końca, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
Dostęp do tego materiału mógłby kosztować 8,99 zł. My jednak w tej cenie dajemy Ci miesięczną subskrypcję wszystkich naszych treści. Czytaj i słuchaj do woli. Zostaniesz z nami na dłużej?
Katarzyna Kazimierowska –(ur. 1979), dziennikarka. Redaktorka prowadząca i sekretarzyni redakcji „Pisma”. Redaktorka prowadząca wydań specjalnych. Autorka cyklu Strategie przetrwania, a także książek Życie. Strategie przetrwania oraz Wielkie zmęczenie. Osobista historia cukrzycy typu 1.