Nie zdajemy sobie sprawy, ile czasu spędzamy z telefonem, nie wiemy, ile pijemy alkoholu, ile jemy. Mamy czasem potrzebę działać na autopilocie – pytanie, jakiego mamy autopilota. Znam osoby, które postawiły na nawyki wzmacniające życie, zdrowo się odżywiają, ćwiczą, otaczają się wspierającymi relacjami. Ale szkodliwe nawyki wykształcają się szybciej i trzymają nas dłużej, bo wiążą się zwykle z układem nagrody, przyjemnością – opowiada doktorka Ewa Jarczewska-Gerc, psycholożka i trenerka mentalna.
W tym roku maj się nie wydarzył. Nie wiem, jak to się stało, szykowałam się na niego pół roku. Miał być bez na warszawskiej Saskiej Kępie, spacery w Lesie Kabackim, obowiązkowa wizyta w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie. No nie, nie udało się. Maj zabrała mi praca, dodatkowe zobowiązania, gonienie własnego ogona… Też tak macie? Że uciekają wam dni, tygodnie, miesiąca, ani się obejrzycie, a tu już połowa lata, a właściwie wrzesień i wracamy do szkoły? Czas przecieka nam przez palce, nawet na wakacjach czujemy jak dyszy nam w kark, a wraz z nim pracowe zobowiązania, rodzinne obowiązki, dodatkowe sprawy?
W takich chwilach przypomina mi się jakże trafny tytuł książki Agnieszki Drotkiewicz, Jeszcze dzisiaj nie usiadłam . Mam wrażenie, że dawno nie usiadałam – nie do pracy, do niej siadam niemal codziennie, ale żeby odpocząć. Żeby nic nie robić albo robić coś, na co mam ochotę, co nie jest związane z obowiązkami czy czymś pożytecznym. Żeby pobyć – ze sobą, ze swoimi myślami. Żeby pobujać w obłokach, pomyśleć o niebieskich migdałach, żeby się zastanowić nad sprawami nie związanymi z tym, co na obiad, czy opłaciłam rachunek za prąd i czy deadline na tekst na pewno jest za tydzień czy może jutro. Jenny Odell w książce Jak robić nic zaprasza czytelników do sprzeciwu wobec kultu produktywności i pozwolenia sobie na robienie rzeczy, które dają nam radość i oddech. Jak to zrobić? Jak odpoczywać – nie tylko na urlopie, ale i na co dzień? O to zapytałam terapeutkę i coachkę Ewę Jarczewską-Gerc . Rozmowa ukazała się także w książce pt. Życie. Strategie przetrwania , która 19 czerwca pojawi …
Aby przeczytać ten artykuł do końca, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
Dostęp do tego materiału mógłby kosztować 8,99 zł. My jednak w tej cenie dajemy Ci miesięczną subskrypcję wszystkich naszych treści. Czytaj i słuchaj do woli. Zostaniesz z nami na dłużej?
Katarzyna Kazimierowska –(ur. 1979), dziennikarka. Redaktorka prowadząca i sekretarzyni redakcji „Pisma”. Redaktorka prowadząca wydań specjalnych. Autorka cyklu Strategie przetrwania, a także książek Życie. Strategie przetrwania oraz Wielkie zmęczenie. Osobista historia cukrzycy typu 1.
Wywiad ukazał się w książce Życie. Strategie przetrwania pod tytułem Posprzątaj przed urlopem.