– W Polsce w ogóle nie potrafimy mówić głośno o seksie. A seksualność osób z niepełnosprawnością to jeszcze większe tabu niż seksualność osób starszych – mówi seksuolożka Dominika Gołąb w rozmowie z Katarzyną Kazimierowską.
Niewiele wiemy o potrzebach seksualnych osób z niepełnosprawnością, jeśli brakuje ich w naszym najbliższym otoczeniu. W pamięci majaczy scena z serialu Sex education albo piękny film sprzed ponad dekady z Helen Hunt pt. Sesje . Jak mówi moja rozmówczyni, seksuolożka Dominika Gołąb, seks OzN jest tabu większym niż seks osób starszych. A tak nie powinno być, bo mówimy o ważnej sferze życia każdego z nas. O tym, dlaczego temat potrzeb seksualnych osób z niepełnosprawnością nie istnieje w debacie publicznej, jak to wygląda w innych krajach i od czego należy zacząć zmianę, opowiada ekspertka Fundacji Avalon, która w ramach swojej działalności prowadzi Kompleksowe Centrum Poradnicze.
A w październiku w Warszawie po raz piąty odbędzie się konferencja Sekson, poświęcona seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową. Tematem tegorocznej edycji są bliskość i relacje. Więcej informacji na stronie: https://www.sekson.pl/konferencja/edycja-2023/
Katarzyna Kazimierowska: W lipcu 2022 roku dziennikarka Ania Alboth w poście na Facebooku napisała, …
Aby przeczytać ten artykuł do końca, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
Dostęp do tego materiału mógłby kosztować 8,99 zł. My jednak w tej cenie dajemy Ci miesięczną subskrypcję wszystkich naszych treści. Czytaj i słuchaj do woli. Zostaniesz z nami na dłużej?
Katarzyna Kazimierowska –(ur. 1979), dziennikarka. Redaktorka prowadząca i sekretarzyni redakcji „Pisma”. Redaktorka prowadząca wydań specjalnych. Autorka cyklu Strategie przetrwania, a także książek Życie. Strategie przetrwania oraz Wielkie zmęczenie. Osobista historia cukrzycy typu 1.